۲ گروه شکارچی متخلف در دامغان دستگیر شدند

سمنان-ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست دامغان گفت: ۲ گروه شکارچی متخلف در اجرای عملیات کنترل و پایش محیط بانان در مناطق این شهرستان طی روزهای اخیر دستگیر شدند.

علی آذرپور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: شکارچیان متخلف با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست دامغان در منطقه رشم و دیباج به دام افتادند. 

وی ادامه داد: در منطقه کوهستانی رشم، یک شکارچی همراه با یک قبضه سلاح شکار تک لول، قبل از هرگونه شکار دستگیر و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شهر امیریه شد.

آذرپور تصریح کرد: با توجه به گزارش‌های متعدد مردم مبنی حضور یک گروه شکارچی غیرمجاز در منطقه سربند و لارکوه دیباج، دستگیری این شکارچیان جانوران وحشی در دستور کار قرار گرفت. 

وی اضافه کرد: پس از چندین مرحله عملیات تحقیق و جستجو، مخفیگاه این افراد در شهر دیباج شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی و عوامل ناجا شهر دامغان از مخفیگاه این شکارچیان بازرسی انجام شد. 

آذرپور خاطر نشان کرد: در این بازرسی، یک قبضه سلاح جنگی کالیبر ۳۰۸، مقداری از لاشه گزار وحشی، مقداری گوشت شکار قوچ وحشی، سه دستگاه دوربین شکاری و یک کوله پشتی حمل ادوات کشف و ضبط شد. 

وی بیان کرد: این افراد به جرم حمل و نگهداری سلاح و مهمات به استناد بند الف ماده ۵ و ۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات مجازات می‌شوند که طبق این ماده قانونی، دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز به ترتیب به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه یا جزای نقدی از ۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون ریال محکوم می‌شوند. 

آذرپور عنوان کرد: جریمه شکار غیرمجاز دو رأس قوچ و گزار وحشی از بابت شکار غیرمجاز هر رأس قوچ وحشی معادل ۲۵۰ میلیون ریال و هر رأس گراز وحشی چهار میلیون و پانصد هزار ریال است. 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان گفت: در تیرماه امسال، یگان حفاظت محیط زیست با همکاری مراجع قضایی و انتظامی شهرستان ۲ نفر از افرادی که در سطح شهرستان اقدام به شکار و فروش گوشت حیوانات وحشی می‌کردند، شناسایی و در فرصتی مناسب به همراه ادوات شکار و صید دستگیر کردند.

در سال گذشته، ۲۶ مورد تخلف شکار و صید غیرمجاز در دامغان رخ داد و ۳۳ نفر در این راستا به مراجع قضایی شهرستان معرفی شدند.

منطقه سفید کوه آرسک و تالو شیربند دامغان از جمله مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع است که زیستگاه پلنگ، آهو، قوچ میش، کل و بز است.

همشهریان می‌توانند به محض مشاهده افراد مشکوک و یا شنیدن صدای تیر در مناطق حیات وحش مراتب را بلافاصله به یگان محیط زیست اطلاع دهند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =