۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۰
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83886058
۰ نفر

برچسب‌ها

شهاب سنگ مریخی پس از ۶۰۰ هزار سال به خانه بازمی گردد

تهران-ایرنا- یک شهاب سنگ کوچک که حدود ۶۰۰ هزار سال پیش از سطح مریخ جدا شد و به زمین رسید، اکنون قرار است در ماموریتی جدید دوباره به سیاره مریخ باز گردد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین،  تصور می شود این شهاب سنگ مریخی زمانی ایجاد شد که یک سیارک یا دنباله دار در حدود ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار سال پیش به این سیاره برخورد و تکه سنگ هایی از آن را در فضا پخش کرد.

یکی از این تکه سنگ ها وارد منظومه شمسی شد و در نهایت بر روی زمین سقوط کرد. آن شهاب سنگ - که اکنون به عنوان SAU ۰۰۸ شناخته می شود - در سال ۱۹۹۹ در عمان کشف شد و از آن زمان تاکنون تحت مراقبت در «موزه تاریخ طبیعی» بوده است.

اکنون این تکه سنگ مریخی هفته جاری در یکی از عجیب ترین سفرهای بین سیاره ای که تاکنون انجام شده است به فضا می رود. این سفر بخشی از ماموریتی است که بلندپروازانه ترین برنامه فضایی ناسا از زمان عملیات آپولو تا کنون قلمداد می شود.

این شهاب سنگ که به اندازه یک سکه ۱۰ پنسی است  روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد) با یک کاوشگر روبات آمریکایی پرتاب می شود و در یک سفر هفت ماهه به خانه خود یعنی مریخ باز می گردد.

نخستین مرحله از پروژه بازگشت نمونه مریخ در روز پنج شنبه انجام می شود. عملیات بازگرداندن شهاب سنگ مذکور به مریخ، بخشی از برنامه بلند مدت اکتشاف رباتیک ناسا در مریخ است. هدف اصلی این طرح جست و جو برای نشانه های حیات باستانی در مریخ و جمع آوری و ارسال نمونه سنگ ها به زمین است.

محققان برای انجام موفقیت آمیز این ماموریت، دو شهاب سنگ را همراه کاوشگر «استقامت» (Perseverance) به فضا می فرستند که یکی از آنها SAU۰۰۸ است. پیش بینی می شود این کاوشگر در فوریه ۲۰۲۱ میلادی در مریخ فرود آید.

این کاوشگر پس از فرود بر روی این سیاره سرخ با استفاده از لیزری قدرتمند، دوربین و طیف سنج ساختار سنگ های سیاره و ترکیبات آنها را شناسایی می کند.

در این میان از شهاب سنگ SAU۰۰۸ برای کالیبره کردن طیف سنج موجود در کاوشگر استفاده می شود تا به این ترتیب دقت و صحت دستگاه قبل از بررسی نمونه ها تضمین شود.

محققان اطمینان دارند این سنگ کوچک که به مریخ می رود، متعلق به همین سیاره است. پروفسور کارولین اسمیت از موزه تاریخ طبیعی لندن می گوید: ترکیبات حباب های کوچک گازی که درون شهاب سنگ وجود دارند، با اتمسفر مریخ یکسان است بنابراین ما مطمئن هستیم این سنگ به مریخ تعلق دارد.

به گفته اسمیت این سنگ کوچک به دقت انتخاب شده زیرا ترکیبات شیمیایی مواد آن مشابه سنگ های مریخ است و علاوه بر آن سخت است.   برخی از سنگ های مریخ بسیار شکننده هستند. اما این سنگ ترکیبات محکمی دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =