بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی بیجار در آتش سوخت

سنندج - ایرنا - رییس ستاد مدیریت بحران بیجار از وقوع آتش سوزی گسترده در منطقه صلوات آباد خبر داد و گفت: در این حادثه بیش از ۲ هزار هکتار از مراتع و اراضی کشاورزی شهرستان در آتش سوخت.

علی اکبر ورمقانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عصر دیروز در پی گزارش دهیاری روستای زرد کمر مبنی بر آتش سوزی مراتع و اراضی، اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان با فوریت در محل حادثه حاضر شدند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه آتش سوزی در ۲ تا سه نقطه ایجاد شده بود، خطرات جانی برای عوامل انسانی وجود داشت و وزش باد شدید در منطقه کار اطفای حریق و کنترل پیشروی آتش را بیش از پیش سخت کرده بود.

فرماندار بیجار با اشاره به اینکه با دستور ستاد مدیریت بحران و دادستان، ادارات جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست ماموریت یافتند گزارش دقیقی از میزان خسارت وارد شده به این منطقه را اعلام کنند، افزود: اکنون نمی‌توان برآورد دقیقی از میزان خسارت داشت البته مناطقی که دچار حریق شد بیش از ۹۵ درصد مرتع بود و مقدار کمی از گندمزار حاشیه روستا در آتش سوخت.

او یادآور شد: علت اصلی این آتش سوزی توسط کارشناسان در دست بررسی است امّا آنچه که در میدان حادثه مشاهده شد با توجه به وضعیت منطقه، عمدی بودن آتش سوزی از احتمال بسیار کمی برخودار است.

ورمقانی تاکید کرد: گزارش آتش سوزی در منطقه صلوات آباد حدود ساعات ۱۸ یکشنبه در ستاد بحران شهرستان اعلام شد و همه امکانات و نیروی انسانی ستاد شامل خودروهای آتش نشانی شهرداری، خودروهای آب رسانی سیار آبفا، چهار دستگاه دمنده منابع طبیعی و تجهیرات اطفای حریق محیط زیست با بسیج تمام نیروها به محل حادثه ارسال شد.

وی گفت: با توجه به حجم آتش سوزی که بیشتر در مراتع در حال پیشرفت بود، این حادثه پس از ۱۲ ساعت عملیات سخت و نفس گیر مهار شد و پس از اطمینان از عدم شعله ور شدن دوباره آتش، پایان عملیات اعلام گردید.

رییس ستاد مدیریت بحران بیجار با اعلام رضایت از آمادگی نیروی انسانی افزود: نیروی انسانی با فداکاری و از خود گذشتگی با همه امکانات و توانایی وارد عمل شد و از تمام ظرفیت تجهیزاتی و امکاناتی نیز استفاده گردید امّا تجهیزاتی مانند دمنده آتش موجود، جوابگوی نیاز در چنین حوادثی نیست.

او با تقدیر از ساکنین روستای زرد کمر در همیاری و همکاری برای مهار آتش یادآور شد: در این عملیات که با همکاری جانانه ماموران و نیروهای امدادی و مردم نهاد،  همیاری ساکنین روستای زرد کمر موفق به مهار آتش بخصوص پیشگیری از سرایت آن به گندمزارهای کشاورزان، همیاری اکیپی از شهرستان دیواندره هم قابل قدردانی است.

ورمقانی اظهار داشت: گستردگی آتش سوزی به حدی بود که نیروهای ستاد بحران سریعا در قالب چندین تیم ۱۰ نفره در نقاط مختلف اقدام به کنترل و خاموش کردن آتش کردند بخشی از مراتع روستای زرد کمر حد فاصله روستای صلوات آباد، سایت حفاظت شده محیط زیست از منطقه قره بلاغ تا نزدیکی های روستای پنجه دیواندره در این حادثه دچار خسارت شدند.

وی افزود: یکی از خطراتی که در محدود سایت حفاظت شده تهدید جدی به شمار می رفت، پیشروی آتش به سمت سایت پروش قوچ و میش ارمنی منطقه حفاظت شده بیجار بود که با ورود به موقع نیروهای آتش نشانی با توجه به ورزش باد مخالف از این پیشروی جلوگیری شد.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کرستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =