سفر با ناوگان حمل و نقل عمومی بیرجند  ۷۵ درصد کاهش یافت

بیرجند- ایرنا- رییس سازمان حمل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: شیوع ویروس کرونا از ابتدای امسال تاکنون باعث کاهش ۷۵ درصدی مسافر در ناوگان اتوبوس درون شهری بیرجند شد. 

یدالله غلامپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵ دستگاه اتوبوس درون شهری فعال است افزود: این به معنای فعال بودن ۳۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی بوده و ۷۰ درصد دیگر این بخش به خاطر شرایط ویژه کرونا غیر فعال است. 

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۸۸۸ هزار و ۴۶۸ نفر مسافر توسط ناوگان درون شهری جابه‌جا شده‌اند این در حالی است که آمار جا به‌جایی مسافر در مدت مشابه سال قبل سه میلیون ۵۳۱ هزار و ۵۴۲ نفر بوده است. 

رییس سازمان حمل بار و مسافر شهرداری بیرجند اضافه کرد: درآمد ناوگان اتوبوسرانی از محل جابه‌جایی مسافر اعم از بخش خصوصی و دولتی در چهار ماه اول سال جاری ۶ میلیون ۸۱۶ هزار ریال بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ میلیارد و ۹۵۱ میلیون ریال کاهش درآمد را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ساعت فعالیت اتوبوس‌ها نیز از ۶ صبح تا ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه است گفت: برابر مصوبات ستاد ملی کرونا از ۵۰ درصد ظرفیت صندلی اتوبوس‌ها برای حمل مسافر استفاده می‌شود. 

غلامپور عنوان کرد: بر همین اساس برچسب ضربدر قرمز به منزله عدم نشستن روی صندلی‌ها به صورت یکی درمیان نصب شده است. 

وی یادآور شد: البته با توجه به کاهش شدید مسافر، بیش از ۹۰ درصد اتوبوس‌ها در روز کمتر از ۴۰ درصد صندلی‌ها مسافر دارند. 

رییس سازمان حمل بار و مسافر شهرداری بیرجند با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک در اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها الزامی است اضافه کرد: برای این منظور در ورودی اتوبوس‌ها برچسب آگهی ممنوعیت ورود بدون ماسک نصب شده است. 

وی اظهار داشت: برخی از مسافران این موضوع را جدی نگرفته و رعایت نمی‌کنند که با تذکر رانندگان مواجه شده واکنش‌های بدی نشان می‌دهند. 

غلامپور با بیان اینکه ماسک با قیمت مناسب در باجه‌های شارژ بلیت الکترونیک نیز توزیع می‌شود گفت: ضد عفونی ناوگان اتوبوسرانی هر شب بعد از تعطیلی و توقف ناوگان انجام می‌شود و در طول روز نیز از ساعت ۱۲ تا ۱۳ در پایانه ابوذر ضد عفونی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی انجام می‌شود. 

وی عنوان کرد: محلول ضد عفونی در محل پایانه اتوبوسرانی ابوذر و آزادی در اختیار رانندگان روزانه قرار می‌گیرد و آنها ملزم هستند ضد عفونی خودرو را انجام دهند.

رییس سازمان حمل بار و مسافر شهرداری بیرجند با تاکید بر لزوم ضد عفونی دستگیره‌های ورودی اتوبوس‌ها و دستگاه کارتخوان گفت: برای ناوگان تاکسیرانی نیز ابلاغ شده صندلی عقب حداکثر ۲ نفر مسافر سوار شوند و چنانچه در این خصوص تخلف مشاهده شد شهروندان می‌توانند موضوع را به شماره ۳۲۳۳۸۰۳۴ اطلاع دهند تا برخورد لازم صورت گیرد.

اخبار مرتبط