کرونا همچنان در کهگیلویه و بویراحمد اوج می گیرد

گچساران - ایرنا - بیش از پنج ماه از ورود ویروس کرونا به کشورمان می گذرد اما این ویروس مرموز همچنان در حال تاخت و تاز و گرفتن قربانی در جای جای ایران از جمله کهگیلویه و بویراحمد است.

متخصصان حوزه بهداشت و درمان با توجه به در پیش بودن فصل پاییز و امکان شیوع آنفلوآنزا نسبت به اوج گیری بیشتر این بیماری هشدار می دهند اما هنوز شهروندانی هستند که از مواضع بی تفاوتی خود نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی کوتاه نیامده اند.

در حالی که تعداد قابل توجهی از هموطنان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تلاش می کنند از این بیماری عالم گیر دور بمانند اما عده ای با گفتن این جمله که بالاخره کرونا سراغ همه می آید از رعایت دستورالعمل های بهداشتی سر باز می زنند.

به نظر می رسد این شهروندان با چنین اعتقادی تصمیم گرفته اند هم خود به بیماری کووید ۱۹مبتلا شوند و هم خانواده و دوستان خود را در معرض این بیماری خطرناک قرار دهند.

غافل از اینکه جنگ با بیماری کووید ۱۹به این سادگی ها نیست و ویروسی که تاکنون ۶۵۲ هزار ۲۷۶ نفر را در سراسر جهان از پای درآورده می تواند باعث باز هم قربانی بگیرد.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت استان های مازندران، فارس، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

تا ظهر روز پنجم مرداد ۱۳۹۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۹۱ هزار و ۱۷۲ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است که همه این آمار نشانگر نیاز به جدی گرفتن مراقبت های بهداشتی است.

افزایش چهار برابری آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آمار ابتلا به بیماری ویروس کرونا در استان نسبت به ابتدای خرداد ماه گذشته۴.۳ برابر شده است.

پرویز یزدان پناه با اشاره به اینکه تعداد بیماران کرونای  شهرستان گچساران نسبت به خرداد ماه هفت برابر شده اظهار داشت: بیشترین افزایش ابتلا به ویروس کرونا در کهگیلویه و بویراحمد در این شهرستان گزارش شده است.

خطر وضعیت قرمز بیخ گوش مرکز استان

وی با یادآوری روند فزاینده بیماری کرونا در شهرستان بویراحمد و اینکه ۷۰ درصد از بیماران شناسایی شده در روز یکشنبه پنجم مرداد مربوط به شهرستان بویراحمد بوده است تاکید کرد: امکان ورود مرکز استان به وضعیت قرمز بیماری کرونا زیاد است.

یزدان پناه افزود: هم اکنون شهرستان گچساران در وضعیت قرمز، شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه، باشت، دنا، چرام در وضعیت نارنجی و بهمئی و لنده از شهرستان‌های کم خطر درباره بیماری ویروس کرونا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: هم اکنون ۱۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند.

وی ابراز داشت:۷۰درصد از بیماران مبتلا به بیماری ویروس کرونا در استان بهبود یافته اند.

یزدان پناه تصریح کرد: در زمینه تامین تجهیزات فردی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد کمبودی وجود ندارد.

وی ابراز کرد: تعداد ۵۸ تخت بیمارستانی در ۲ بیمارستان شهید رجایی و بی بی حکیمه شهر دوگنبدان برای بستری بیماران کرونایی در گچساران پیش بینی شده است.

مشارکت مردم اصل نخست مبارزه با کرونا

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه با وجود تلاش های گسترده اما هنوز واکسنی برای این بیماری نیست گفت: کنترل بیماری کرونا در استان نیازمند ادامه مشارکت اقشار مختلف مردم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مراقبت های بهداشتی است.

حسین کلانتری با اشاره به عشیره ای بودن کهگیلویه و بویراحمد و رواج آئین های عزا و عروسی با تعداد شرکت کننده بالا اظهار داشت: مشارکت مردم در این زمینه جای قدردانی دارد.

وی پرهیز از حضور در محافل دوستانه حتی با تعداد کم را از دیگر نیازهای پیشگیری از ویروس کرونا در استان دانست.

وی بیان اینکه یکی از آسیب های استان همسایگی با استان‌های بوشهر، فارس و خوزستان است،افزود: پرهیز از اقدام به سفر از دیگر نیازهای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در کهگیلویه و بویراحمد است.

کلانتری با یادآوری اینکه استان هنوز وارد پیک بیماری نشده است تاکید کرد: وزارت بهداشت از خرداد ماه تاکنون نگران ورود کهگیلویه و بویراحمد به پیک بیماری کروناست.

کلانتری با اشاره به اینکه فاصله گذاری مهمترین نیاز پیشگیری از انتشار بیشتر ویروس کروناست افزود:در حال حاضر تمامی کارکنان و ارباب رجوع  بانک‌ها،دستگاه های اجرایی و نهادهای دولتی موظف به استفاده از ماسک هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد مجتمع های تجاری را از دیگر مناطق خطرپذیر انتشار ویروس کرونا در استان دانست و افزود: کسبه فعال در این پاساژها به مراجعانی که ماسک ندارند خدمات ارائه ندهند.

کلانتری ابراز امیدواری کرد: در صورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی تا ۱۴ روز دیگر شاهد کاهش روند ابتلا به این بیماری باشیم.

وی با بیان  اینکه بخش قابل توجهی از مبتلایان به ویروس کرونا در کهگیلویه و بویراحمد زنان و ساکنان مناطق  روستایی هستند از مسئولان خواست تا از ظرفیت دهیاری ها برای پیشگیری از انتشار این بیماری استفاده کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha