کنسولگری آمریکا در چنگدو تعطیل شد

پکن- ایرنا- به دنبال اتمام مهلت ۷۲ ساعته چین به آمریکا برای تعطیلی کنسولگری واشنگتن در شهر چنگدو واقع در جنوب غرب پکن، این کنسولگری از صبح امروز تعطیل و پرچم آمریکا هم از بالای ساختمان پایین کشیده شد.

به گزارش ایرنا آمریکا روز ۲۱ جولای/۳۱ تیر/ از چین خواسته بود که کنسولگری خو در هوستون تگزاس را ببندد پکن نیز در واکنش به این اقدام روز ۲۴ جولای/۳ مرداد/ از واشنگتن خواست که کنسولگری این کشور در چنگدو هم باید تعطیل شود.

آخرین مهلت تخلیه کنسولگری ایالات متحده در چنگدو ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه بود، اما آخرین گروه از کارکنان کنسولگری چنگدو ۴ ساعت زودتر از این مهلت یعنی ساعت ۶ صبح ساختمان را ترک کرده بودند.

وزارت خارجه چین هم با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بعد از خروج دیپلمات های آمریکایی، ماموران چینی از درب جلو وارد کنسولگری شده و ساختمان را تحویل گرفته اند، این اقدام چین در حالی است که ماموران آمریکایی برای تصرف ساختمان کنسولگری چین در هوستون در اقدامی خشونت آمیز اقدام به شکستن قفل ها و تخریب درب ورودی کرده بودند.

آمریکا دارای ۶ کنسولگری در شهرهای گوانگجو، شانگهای، شن یانگ، چنگدو، ووهان و هنگ کنگ است کنسولگری چنگدو، تنها کنسولگری آمریکا در جنوب غرب چین است.

چین تاکید کرده بود اقدامی که توسط پکن صورت گرفته، پاسخی مشروع و ضروری به اقدام ناعادلانه ایالات متحده است این اقدام مطابق با حقوق بین الملل، هنجارهای اساسی روابط بین الملل و شیوه های دیپلماتیک عادی است.

در ادامه این بیانیه آمده بود: اوضاع فعلی در روابط چین و آمریکا آن چیزی نیست که چین خواستار آن باشد ایالات متحده مسئول همه این مشکلات است.

وزارت خارجه چین در پایان یک بار دیگر از ایالات متحده آمریکا خواسته بود بلافاصله تصمیم اشتباه خود را پس بگیرد و شرایط لازم را برای بازگرداندن روابط دو جانبه ایجاد کند.

به دنبال تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو، علاوه بر پایین کشیده شدن پرچم آمریکا، علایم و نوشته های روی دیوار ساختمان هم پاکسازی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =