المسماری: ترکیه از موشک‌های «تام هاوک» آمریکا در لیبی استفاده می‌کند

تهران- ایرنا- «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» یکشنبه شب ترکیه را متهم کرد که از سامانه‌های موشکی «تام هاوک» آمریکا در خاک لیبی استفاده می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، المسماری گفت: ترکیه از تانک‌های آمریکایی و سامانه موشکی تام هاوک در خاک لیبی بهره می گیرد.

وی افزود: آنکارا از آتش‌بس لیبی برای اعزام مزدورانش به لیبی سوء استفاده می‌کند.

سخنگوی نیروهای حفتر اضافه کرد: ترکیه با کشتی‌های تجاری مهمات و سلاح برای شبه‌نظامیانش به لیبی ارسال می‌کند.

المسماری پیش‌تر مدعی شده بود که ترکیه یک کشتی حامل تانک به دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج ارسال کرده است.

وی همچنین گفته بود که شرط نخست ارتش ملی برای بازگشت به گفت ‌وگوهای صلح خروج کامل ترکیه و تروریست‌ها از خاک لیبی است.  

بحران در کشور آفریقایی لیبی در شمال این قاره بعد از ۹ سال، وارد مرحله جدیدی شده است و کشورهای طرفدار هر ۲ دولت مستقر در آن تلاش دارند تا با استفاده از این فرصت، حساب‌های خود را در دیگر کشورهای منطقه غرب آسیا و دیگر نقاط جهان در کشور بحران زده لیبی تسویه کنند

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha