خسارت ۴۴ میلیاردریالی سیل به اراضی چالدران

ارومیه- ایرنا- فرماندار چالدران گفت: بر اثر بارش‌های اخیر، ۴۴ میلیارد ریال به اراضی کشاورزی و باغی در این شهرستان خسارت وارد شده است.

حسن محمدزاده عصر روز یک‌شنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در چالدران اظهار داشت: بر اثر این بارش‌ها ۸۹۱ هکتار از اراضی این شهرستان شامل زمین‌های گندم، جو و لوبیا و همچنین باغی خسارت دیده است.

وی با بیان اینکه همه ساله در این فصل، جاری شدن سیل خسارت‌های زیادی را در زمینه‌های مختلف به شهرستان وارد می‌کند، افزود: امسال با تدابیر خاص ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، طرح لایروبی رودخانه‌های در معرض تهدید سیل در این شهرستان با استفاده از ماشین آلات اداره منابع آب استان شروع شده است.

فرماندار چالدارن افزود: برای مقابله با این امر، ۲۲ کیلومتر رودخانه در معرض تهدید سیل شناسایی و تاکنون حدود ۵.۵ کیلومتر از این مقدار لایروبی شده  و مابقی نیز در حال انجام است.

وی همچنین به وضعیت مراتع ییلاقی و روستایی چالدران نیز اشاره کرد و اظهار داشت: به دلیل رعایت‌نکردن تعادل دام و مرتع از سوی بهره برداران شاهد تخریب مراتع این شهرستان هستیم که باید ضمن فرهنگ سازی استفاده اصولی از مراتع  با اجرای طرح‌های مختلف مرتع‌داری جلو تخریب و فرسایش خاک گرفته شود تا شاهد وقوع سیل های ویرانگر در شهرستان نباشیم.

چالدران در شمال آذربایجان غربی قرار دارد و از جمله شهرستان های محروم استان به شمار می رود.

چالدران ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی عمده محل درآمد مردم این شهرستان است؛ این شهرستان حدود ۲۰۰ روستا در ۲ بخش مرکزی و دشتک دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha