تداوم سرکوب و بازداشت معترضان در آمریکا

تهران- ایرنا- اعتراض مردم آمریکا علیه سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور روز یکشنبه نیز در شهرهای مختلف ادامه داشته و پلیس ضمن درگیری با معترضان، شماری از آنان را بازداشت کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان در شهر آستین ایالت تگزاس علیه اقدام ترامپ برای افزایش شمار نیروهای امنیتی در شهرهای مهم تظاهرات کردند و اعتراضاتی در شهرهای لوئیس‌ویل در ایالت کنتاکی، نیویورک، اوماها در نبراسکا، ریچموند در ویرجینیا و شهرهای لس‌آنجلس و اوکلند در ایالت کالیفرنیا نیز برگزار شد.
دور اخیر اعتراض ها در آمریکا از دو ماه پیش و پس از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست توسط پلیس این کشور آغاز شد. 
اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در هفته‌های اخیر همچنان به قوت خود باقی است و ترامپ تلاش می‌کند تا با اعزام نیروهای امنیتی فدرال به برخی شهرها معترضان را سرکوب کند. البته وی گفته که این نیروها برای مقابله با خشونت‌ها در شهرهای ناامنی همچون شیکاگو و پورتلند اعزام می‌شوند. 
این در حالی است که تلاش وی برای اعزام این نیروها با مخالفت شدید شهرداران که اغلب آنها دموکرات هستند، روبرو شده است.
همزمان با مخالفت شهرداران، اعتراض های مردمی علیه تصمیم ترامپ نیز شدت گرفته است. 
پلیس اعلام کرد که در جریان تظاهرات شنبه شب یک نفر بر اثر تیراندازی در شهر آستین کشته شد و فرد ضارب هم اکنون در بازداشت پلیس است.
پلیس شهر سیاتل در ایالت واشنگتن نیز ۴۵ معترض را دستگیر کرد. «کارمن بست» رئیس پلیس سیاتل معترضان را «شورشی» نامید و گفت که آنها «هیچ اعتنایی به امنیت جامعه، افسران، کسب و کارها ندارند.»
پلیس و نیروهای امنیتی فدرال در شهر پورتلند ایالت اورگون نیز با معترضان درگیر شده و با توسل به زور و استفاده از گاز اشک‌آور معترضان را متفرق کردند.
اعتراض ها در این شهر به طور مسالمت‌آمیز شروع شد و اما پلیس و نیروهای امنیتی با حمله به معترضان آنها را متفرق کرند. 
یکی از شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفت که پلیس دو معترض را در این شهر بازداشت کرده است. 
پورتلند در کانون سیاست جنجالی ترامپ برای اعزام نیروهای امنیتی فدرال به این شهر قرار دارد. 
به گزارش رسانه‌های محلی، ماموران فدرال در هفته‌های گذشته در سراسر شهر با خودروهایی که هیچ نشانی از نهادهای امنیتی روی آنها نیست، به گشتزنی روی آورده و برخی معترضان را بدون هیچ دلیل مشخصی با خود برده‌اند. 
دادستان کل وزارت دادگستری آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرد که تحقیقات در مورد سرکوب معترضان توسط نیروهای فدرال آغاز شده است اما یک قاضی فدرال روز جمعه اقدام دولت ایالتی اورگون برای جلوگیری از بازداشت معترضان توسط نیروهای فدرال را رد کرد.
پلیس اف.بی.آی نیز با حمایت از اقدامات سرکوبگرانه علیه معترضان پورتلند اعلام کرد که نیروهای فدرال فقط با افرادی که مرتکب خشونت و آسیب رساندن به اموال فدرال می‌شوند، برخورد می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =