امام جمعه شیراز: تمرکز رزمایش مواسات بر ایجاد حال خوب در بین مردم باشد

شیراز-ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: با توجه به اینکه مرحله دوم رزمایش مواسات و همدلی در عید غدیر برگزار می‌شود، باید به این موضوع اهتمام داشت که ویژگی غدیر این است که همراه با شادی است و باید تمرکز این رزمایش در این مرحله، ایجاد حال خوب در بین مردم باشد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، یکشنبه در نشست قرارگاه مواسات و همدلی استان فارس در شیراز افزود: با در نظر گرفتن اینکه بعد از عید غدیر، ایام محرم و صفر فرا می‌رسد، غدیر را باید به گونه‌ای جلوه داد که فرصتی برای لبخند و شادی مردم باشد. 

وی، هدف از اجرای مرحله دوم رزمایش همدلی و مواسات را ژرفابخشی به انسجام و وحدت میان مردم دانست و بیان داشت: جامعه هدف در این رزمایش، با هر رویکرد و عقیده‌ای، یک ایرانی نیازمند است و این موضوع باید مدنظر باشد زیرا توجه به این مهم، دل‌ها را نرم می‌کند و صفایی در جامعه حاکم می‌شود که بسیار مفید است.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: توجه به موضوع "دستاوردهای اجتماعی کرونا" باعث ایجاد همدلی و توجه به همنوع شد، همانند اتفاقی که در ۸ سال دفاع مقدس رخ داد و اینکه که اگرچه جنگ برای ما مشکل و بلا بود اما آثار مثبتی در کنار آن نیز به‌دست آوردیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس، با تاکید بر اینکه کمک‌ها باید با نیاز خانواده‌ها همسو باشد، گفت: نظارت هوشمند و دائمی در این زمینه بسیار ضروری است زیرا ممکن است همین موضوع آسیب‌زا باشد.

آیت‌الله دژکام، همچنین بر ضرورت همکاری با اصناف در این طرح تاکید و بیان کرد: باید سعی کنیم هزینه‌ای که برای خرید بسته‌های معیشتی اختصاص می‌دهیم در بین صنوف مختلف گردش داشته باشد تا همگان بهره‌مند شوند، زیرا این گردش مالی خود باعث رفع نیازهای اصناف هم می‌شود، البته این موضوع کار آسانی نیست اما باید مدیریت کنیم و اگر بخواهیم هوشمند و دقیق انجام شود راه حل اساسی این است که به موضوع محله و مسجدمحوری ورود کنیم همچنان که در مرحله اول رزمایش نیز مدنظر بود.

وی، رزمایش مواسات و همدلی را فرصتی نیکو برای ایجاد ارتباط بین پایگاه‌ها، گروه‌های جهادی، مساجد و محله‌ها دانست و اظهار داشت: در کلان‌شهرها این آسیب اجتماعی وجود دارد که ممکن است عده‌ای از نظر فیزیکی در کنار یکدیگر زندگی کنند اما از نظر همدلی و صمیمیت به هم نزدیک نباشند، این فرصت نزدیک شدن دل‌ها به هم را با محوریت محله، مسجد، پایگاه‌ها و گروه‌های جهادی محلات و مساجد می‌توان تقویت کرد.

امام جمعه شیراز، همچنین حفظ حرمت و آبروی نیازمندان را در امر همدلی، موضوعی بسیار مهم برشمرد و بیان کرد: کمک به مستمندان و نیازمندان اثر بسیار نیک اجتماعی دارد و آن احساس آرامش و رضایتی است که در مردم ایجاد می‌شود، جامعه به آرامش نیاز دارد و رزمایش همدلی، این آرامش را به جامعه تزریق می‌کند.

هجدهم ذی‌الحجه عید غدیرخم است و امسال این روز مصادف با هجدهم امرداد ۹۹ است.
در سال دهم هجرت، که پیامبر اکرم (ص) به حج مشرف شده بودند به هنگام بازگشت از مکه، در استراحتگاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خداوند مردمان را گرد آوردند و در آن مجمع سترگ، امام علی (ع) را به عنوان جانشین خود به آنان معرفی کردند و فرمودند: «هر کس من مولای اویم، علی مولای اوست». البته جانشینی علی (ع) سال‌ها پیش در مکه و در جمع خاندان هاشم انجام گرفته بود، ولی در غدیر، به اطلاع عموم رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =