استاندار خراسان جنوبی: مردم از سفر به مناطق همجوار پرهیز کنند

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آمارهای وزارت بهداشت درخصوص وضعیت استان‌های همجوار گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در این مناطق، مردم برای حفظ سلامتی خود از سفرهای غیرضروری به این مناطق خودداری کنند.

محمد صادق معتمدیان روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: مردم در شرایط فعلی از سفر به استان خراسان رضوی پرهیز کنند.

وی با تشکر از کادر درمانی و پرسنل بیمارستان‌ها که با تمام قوا به خدمات دهی به بیماران مشغولند، تصریح کرد: آمارها حکایت از این دارد که میزان سرایت و سرعت انتقال ویروس در سطح جهان افزایش یافته و متأسفانه علیرغم تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد تاکنون هیچ کشوری در بحث درمان این بیماری یا کشف واکسن موفقیتی حاصل نکرده است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به زمان‌بر شدن پروسه کشف، آزمایش و تولید واکسن، باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای مهار این بیماری در بلندمدت داشته باشیم.

وی متذکر شد: در چنین وضعیتی، مهمترین توصیه متخصصان در دنیا، استفاده از ماسک، مراقبت‌های فردی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی است.

معتمدیان به اطلاعات ارائه شده در سطح ملی اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد تعداد افرادی که از ماسک استفاده می‌کنند به نسبت هفته‌های قبل بیشتر شده و این موضوع در سطح استان هم به خوبی مشهود است.

وی ضمن تشکر از مردم، کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی، رسانه‌ها و دستگاه‌هایی که در این زمینه مؤثر بوده‌اند اظهار داشت: برای کنترل بیماری، نیازمند استمرار این موضوع و استفاده همه افراد جامعه از ماسک هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک از عوامل بسیار مؤثر در پیشگیری از شیوع کروناست، خاطرنشان کرد: بنا به دستور رئیس جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تولید ماسک ارزان قیمت، وظیفه و تکلیف ما در استان نیز این است که در راستای تأمین و توزیع ماسک ارزان قیمت در سطح استان اقدام گسترده‌تری انجام دهیم.

وی تأمین مواد اولیه مناسب برای واحدهای تولید ماسک را از تکالیف حوزه اقتصادی استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت خیرین و نهادهای حمایتی در راستای تأمین ماسک رایگان برای اقشار آسیب‌پذیر استان اقدام خواهیم کرد تا این نیاز اساسی، هزینه اضافه‌ای را بر خانواده‌های نیازمند تحمیل نکند.

معتمدیان از موضوعات مورد تأکید در ستاد ملی را تقویت نظارت‌ها برشمرد و گفت: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، کمیته‌ای با مسئولیت معاون سیاسی در مراکز استان‌ها و فرمانداران در شهرستان‌ها شکل می‌گیرد که رصد بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی را به عهده دارد و تشدید نظارت‌ها را دنبال خواهد کرد. 

به گفته وی فرمانداران باید در راستای نقش نظارتی خود، به صورت سرزده از ادارات و دستگاه‌های اجرایی بازدید و به منظور حفظ سلامت مردم، وضعیت رعایت پروتکل‌ها و الزامات بهداشتی را رصد کنند.

استاندار خراسان جنوبی با تشکر از پیگیری‌های کمیته نظارت و تشدید بازرسی‌ها طی ۲-۳ هفته اخیر تصریح کرد: این نظارت‌ها برخورد با صنوف متخلف و پلمب واحدهایی که تذکرات را جدی نگرفتند، به همراه داشت.

وی ادامه داد: از مهمترین مکان‌هایی که امکان انتقال ویروس در آنها بیشتر است، مراکز درمانی، مطب‌های دندانپزشکی و داروخانه‌هاست که باید تحت نظارت‌های ویژه قرار بگیرند تا دغدغه مردم از مراجعه به این اماکن کمتر شود.

معتمدیان با اشاره به روزهای عرفه و عید قربان که پیش رو داریم، اظهار داشت: برای برگزاری مراسم در این ایام، تابع سیاست‌های کشوری هستیم و به همین منظور با استعلام از وزارت کشور، نحوه برگزاری مراسم در این ایام به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی گفت: در بحث برپایی مراسم عزاداری در ایام محرم الحرام نیز با توجه به اینکه طبق سیاست‌های ستاد ملی کرونا، محدودیت خاصی نداریم و مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد، نحوه برگزاری مراسم اطلاع رسانی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، نشست استانی ستاد مدیریت کرونا با حضور همه اعضا برگزار شد و رؤسای کمیته‌ها در ابتدای جلسه به تشریح اقدامات و عملکرد حوزه کاری خود پرداختند.

مهمان این نشست، مدیرکل انتقال خون استان بود که با تبیین برنامه‌های این حوزه از نگرانی مردم برای حضور در مراکز انتقال خون گفت و به این نکته تاکید کرد که در زمان مراجعه مردم و انجام فرآیند خون‌گیری، تمامی نکات بهداشتی رعایت می‌شود و جای هیچ نگرانی نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =