زنده‌یاد عقیلی؛ نه‌تنها گرافیست که هنرمندی چندوجهی بود

تهران- ایرنا- عضو هیئت‌مدیره انجمن گرافیک ایران همزمان با درگذشت زنده‌نام مجید عقیلی از هنرمندان پیشکسوت و به‌نام گرافیک گفت: وی نه‌تنها یک گرافیست که هنرمندی چندوجهی بود.

خبر کوتاه بود و تلخ؛ مجید عقیلی هنرمند گرافیست و نقاش اصفهانی صبح امروز (یکشنبه ۵ مرداد) بر اثر سکته قلبی در شهر زادگاهش اصفهان دیده از جهان فروبست. محسن سلیمانی هنرمند گرافیست و از اعضای انجمن گرافیک ایران که پیش از این به‌عنوان دبیر اجرایی جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز مشغول فعالیت بود در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تسلیت بابت درگذشت هنرمند به‌نام عرصه گرافیک کشور زنده‌نام عقیلی گفت: در عرصه گرافیک کمتر می توان هنرمندی را پیدا کرد که در تمام وجوه از حوزه مدیریت تا پیشه و حرفه هنرمندی و استادی در حد ایده‌آل باشد.

عقیلی نه تنها هنرمندی نامی در هنر گرافیک کشور و جهان بود که  طی بیش از دو دهه در کسوت استادی، شاگردان فراوانی را در اصفهان و تهران تربیت کرده است.

سلیمانی که دوستی صمیمی با عقیلی داشت ضمن ستایش از اخلاق خوش و خلق متین زنده‌یاد عقیلی خاطرنشان کرد: در حوزه بحث‌های مدیریتی به‌ویژه در انجمن گرافیک، او جزء نخستین دبیران انجمن گرافیک کشور شناخته می‌شود و آن چه امروز انجمن به‌عنوان سابقه فعالیت خود در کوله بارش دارد حاصل فعالیت هنرمندان بزرگی چون مجید عقیلی چه در وجهه کار هنری و عملی و چه در جایگاه یک مدیر با نگاه مدیریتی یکه و ناب است.

دبیر اجرایی جشنواره هنرهای تجسمی فجر در پایان یادآور شد: با توجه به شرایط ویژه کشور در سایه ویروس کرونا مراسم تشییع و خاکسپاری این هنرمند در شهر زادگاهش اصفهان برگزار و تاریخ آن متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 زنده‌یاد مجید عقیلی ۲۵ شهریور سال ۱۳۴۲ در اصفهان متولد شد و نشان درجه یک هنری در رشته گرافیک را از شورای ارزشیابی نویسندگان، هنرمندان و شاعران کشور در سال ۱۳۹۳ اخذ کرد. وی تحصیلات خود در رشته نقاشی را از هنرستان هنرهای زیبا اصفهان آغاز کرد و دوران کارشناسی را در دانشگاه هنر تهران گذراند.

این هنرمند اولین نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان طراحی جلد در سال ۱۳۸۱ در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار کرد. در سال ۱۳۸۷ نمایشگاهی با عنوان «نشانه‌های مجید عقیلی» در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد که در واقع منتخبی از آثار این هنرمند بود. عقیلی تاکنون بیش از ده‌ها نمایشگاه گروهی داشته است.

طراحی پوستر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان در سال ۱۳۶۹، طراحی پوستر جشنواره مطبوعات اصفهان در سال ۱۳۶۹، طراحی، نقاشی و مشارکت در تولید هشت فیلم کوتاه انیمیشن برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سیمای جمهوری اسلامی ایران، گرافیست مجله مرزداران و مسؤول واحد چاپ ژاندارمری، مدرس رشته گرافیک،‌ اولین مدیر واحد تجسمی حوزه هنری اصفهان، عضویت در خانه هنرمندان اصفهان و مدرس گرافیک دانشگاه هنر اصفهان تنها بخشی از تجارب و فعالیت‌های حرفه‌ای این هنرمند فقید است.

زنده‌نام مجید عقیلی برادر کوچک‌تر محمدحسن عقیلی طراح، گرافیست و مدرس دانشگاه بود که آبان سال گذشته (۱۳۹۸) به دلیل عارضه مغزی درگذشت و در قطعه نام‌آوران باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =