انتخابات ۲۰۲۰ در آمریکا و نمایش رقابتی ناسالم

تهران-ایرنا-  صد روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر (۱۳ آبان)، اتهام‌زنی دو نامزد اصلی این دور از رقابت‌ها، ابهامات را درباره برگزاری سالم و عادلانه آن افزایش داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات،  از احتمال تقلب در انتخابات سخن گفته است در حالی که جو بایدن نامزد رقیب او احتمالا از حزب دموکرات با توجه به سابقه انتخابات سال ۲۰۱۶ و باز شدن پرونده دو ساله تحقیقات درباره دخالت روسیه، بحث دخالت خارجی را دنبال می کند.

ترامپ روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی از بیان این که آیا نتایج انتخابات ۲۰۲۰ را خواهد پذیرفت، طفره رفت.

بایدن در مقابل از تبانی ترامپ با یک دولت خارجی مداخله گر در نظام سیاسی آمریکا سخن گفته و به اقدامات قبلی آن در ارتباط با روسیه و اوکراین اشاره و نگرانی ها درباره دخالت در انتخابات اشاره کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ «بدون ارائه دلیلی» هفته پیش در توئیتر مدعی شد که انتخابات به شیوه الکترونیکی  «فاسدترین انتخابات» در تاریخ این کشور را رقم خواهد زد. بایدن در مقابل می گوید ترامپ ممکن است «تلاش کند به طور غیرمستقیم با یک دولت خارجی تبانی کند».

ترامپ قبلا هم اظهارات نادرستی را درباره تقلب در انتخابات مطرح کرده بود و حتی برخی جمهوریخواهان می گویند به نظر می رسد او از این گزینه برای زیر سوال بردن مشروعیت نتایج انتخاباتی استفاده خواهد کرد که به نفع او نیست.

نگرانی بایدن درباره دخالت در انتخابات در ارزیابی های جامعه اطلاعاتی از اظهارات خود ترامپ ریشه دارد. جامعه اطلاعات آمریکا درباره دخالت خارجی در انتخابات آمریکا هشدار داده اما دموکرات ها می گویند تنها هشدار کافی نیست.

اتهامات مطرح شده دو نامزد انتخابات فقط رقابت بین دو شخصیت و حملات لفظی نامزدهای انتخاباتی نشان نمی دهد بلکه این موضوع با دو ستون اصلی دموکراسی  یعنی انتخابات آزاد و عادلانه و سرنوشت انتخابات در ارتباط است.

برخی از جمهوریخواهان بر این باورند که رئیس جمهوری این کشور درباره تقلب در رای گیری الکترونیکی درست می گوید اما برخلاف اتهامات او درباره این نوع از رای گیری، تنها نگرانی هایی درباره روند پشتیبانی انتخابات با توجه به همه گیری وجود دارد.

بزرگترین تهدید انتخابات ۲۰۲۰

انتخابات ۲۰۲۰ رقابت انتخاباتی است که به نظر می رسد شباهتی به هیچ یک از انتخابات گذشته این کشور نداشته باشد.

حتی قبل از همه گیری کرونا نگرانی های عمیقی درباره سرکوب رای دهندگان و از این رو تاثیر آن در کاهش تعداد آمریکایی های حاضر در پای صندوق های رای برانگیخت. کووید-۱۹ این نگرانی ها را تشدید کرده و ایالت های مختلف آمریکا به سرعت دستگاه های رای گیری با استفاده ایمیل را به منظور جلوگیری از صف کشیدن ها و شلوغی در کنار صندوق های رای افزایش می دهند.

روزنامه گاردین انگلیس برخی از بزرگترین تهدیدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برشمرده  که عبارتند از:  حمایت از رای گیری به شیوه پست الکترونیک، دونالد ترامپ، محدودیت حوزه های رای گیری، ثبت نام از رای دهندگان.

این رسانه افزود: از ماه مارس(اسفند)، ایالت های سراسر آمریکا مقررات انتخابات خود را تغییر داده اند تا کار را برای رای دهندگان آسانتر کرده و آنها بتوانند از طریق پست الکترونیک رای دهند. درحالی که رای دهندگان در انتخابات اولیه به این شیوه پاسخ داده اند اما تغییر عمده در نظام انتخاباتی آمریکا در بسیاری از ایالت ها به دلیل فقدان ساختارهای کافی امکان پذیر نیست.

ترامپ شخصا زمینه را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات فراهم کرده است و مدعی است که رای گیری به شیوه پست الکترونیک به «تقلب گسترده و سرقت آرا» منجر خواهد شد.

به غیر از رای گیری از طریق پست الکترونیکی و مشکل کمبود ساختارها، مقام های انتخاباتی آمریکا با چالش گسترده ای در ارائه خدمات برای رای گیری مستقیم و از طریق صندوق های رای مواجه هستند. برخی از اماکنی که به طور معمول به عنوان حوزه رای گیری استفاده می شد از جمله مدارس، کلیساها و خانه سالمندان از ارائه خدمات در مقیاس سابق در انتخابات آینده اجتناب می کنند. در انتخابات مقدماتی ده ها هزار رای به دلیل نقص فنی رد شد. دلایل رد یک رای می تواند نداشتن امضا، تاخیر در رسیدن آن و حتی ارزیابی ناظران درباره مطابقت نداشتن آن با هویت اصلی رای دهنده باشد.

ثبت نام از افراد واجد شرایط کاهش چشمگیری در مقایسه با یک سال عادی انتخاباتی در آمریکا داشته است. به عبار دیگر تحقیقات از ۱۳ ایالت نشان می دهد که دستکم ۵۰ درصد از ثبت نام افراد واجد شرایط در آوریل امسال نسبت به همین دوره از سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است.

ثبت نام  نشدن رای دهندگان می تواند عواقب جدی داشته باشد. شخصی که نامش به عنوان به عنوان واجد شرایط ثبت نشده نه تنها نمی تواند رای بدهد، بلکه برنامه های ارسال شده به صورت خودکار را  یا دستور العمل هایی را که به طور معمول برای رای دهندگان ارسال می شود دریافت نمی کند. کمتر از نیمی از ایالت های آمریکا به رای دهندگان اجازه می دهند تا در روز انتخابات ثبت نام کنند.

سناریوی پیش رو؛ اگر ترامپ نتایج را نپذیرد

 اگر ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد و همچنان تاکید کند که تقلب شده است چالشی ایجاد خواهد شد که ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.

برخی از کارشناسان می گویند نگران آن هستند که در صورت خودداری ترامپ از پذیرش شکست خود ارزشهای دموکراتیک آسیب ببیند. انتقال مسالمت آمیز ویژگی اصلی دموکراسی در آمریکا را تشکیل می دهد. بایدن گفته ممکن است به ارتش برای مشایعت ترامپ از کاخ سفید در صورتی که او شکست بخورد و از رفتن خودداری کند نیاز باشد.

یک انتخابات مناقشه انگیز می تواند به نآارامی مدنی در آمریکا که هم اکنون نیز به دلیل نارضایتی از مدیریت کرونا، رکود اقتصادی و ماه ها اعتراض به نژادپرستی دچار تلاطم شده دامن بزند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =