اعتبار هزار میلیارد ریالی پرداخت مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی آزاد شد

مشهد- ایرنا- نماینده تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبار هزار میلیارد ریالی که برای پرداخت بخشی از مطالبات زعفرانکاران استان خراسان رضوی به بانک کشاورزی داده شد بود آزاد شد.

محسن زنگنه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تاخیر در پرداخت و تصفیه کامل مطالبات زعفرانکاران، دو اقدام در این رابطه انجام شد که نخستین آن فروش بخشی از زعفران خریداری شده در بورس بود.

وی ادامه داد: عرضه همه زعفران خریداری شده در بورس به دلیل بر هم خوردن تراز بین عرضه و تقاضا و کاهش قیمت زعفران با این اقدام، امکان پذیر نبود لذا تصمیم گرفته شده باقی زعفران خریداری شده برای صادرات استفاده شود.

نماینده تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در اقدامی دیگر برای تامین منابع به منظور پرداخت مطالبات زعفرانکاران ،مجوز یک خط اعتباری به میزان هزار میلیارد ریال از بانک مرکزی گرفته شد تا در اختیار بانک کشاورزی برای تخصیص و پرداخت به عنوان مطالبات کشاورزان گذاشته شود.

زنگنه افزود: این خط اعتباری حدود دو هفته پیش گرفته شد و قرار بود این مبلغ بلافاصله به حساب سازمان تعاون روستایی بیاید اما در پیگیری‌های انجام شده مشخص شد سازمان تعاون روستایی پیش از این تسهیلاتی را از بانک کشاورزی گرفته که بازپرداخت آن به تعویق افتاده است و بانک مذکور نیز تا زمان تعیین تکلیف بازپرداخت این تسهیلات، از جریان افتادن اعتبار هزار میلیارد ریالی برای پرداخت به زعفرانکاران جلوگیری کرده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در روز گذشته با معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: قرار شد در هماهنگی با بانک کشاورزی طبق تفاهمی این بانک فعلا بحث تسهیلات تعویق افتاده را در موضوع این خط اعتباری دخالت ندهد و امروز ۵۰۰ میلیارد ریال و تا پایان هفته ۵۰۰ میلیارد ریال دیگر را به حساب سازمان تعاون روستایی واریز کند.

نماینده تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در تماسی که با رییس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گرفتم قرار شد ۵۰ میلیارد تومان نخست از فردا صبح به حساب کشاورزانی که هنوز از این سازمان مطالبه دارند واریز می‌شود.

زنگنه افزود: حدود ۶۴ میلیارد تومان دیگر از طلب کشاورزان باقی می‌ماند که امیدواریم این مبلغ نیز با تامین اعتبار از سوی وزارت جهادکشاورزی یا سازمان تعاون روستایی به زودی تامین شود.

پارسال ۹ هزار و ۵۰۲ کشاورز در استان خراسان رضوی بیش از ۶۸ تن و ۸۲۵ کیلوگرم زعفران تولیدی خود را در قالب طرح خرید حمایتی زعفران به سازمان تعاون روستایی این استان تحویل دادند که با بیش از پنج هزار نفر از این تعدادکشاورزان تصفیه حساب کامل ۱۰۰ درصدی شده و با حدود چهار هزار کشاورز دیگر نیز تا این لحظه ۷۳.۸ درصد تصفیه شده است.

کار خرید حمایتی زعفران از کشاورزان خراسان رضوی با برپایی ۱۸ مرکز خرید در ۱۷ شهرستان این استان صورت گرفت. 

محصول زعفران‌کاران خراسان رضوی در قالب "طرح خرید حمایتی زعفران" در چهار نوع شامل "زعفران نگین، محصول شبه‌نگین، زعفران پوشال درجه یک و محصول پوشال معمولی" سطح‌بندی شده بود. 

بر اساس این سطح‌بندی، هر کیلوگرم محصول "زعفران نگین" به قیمت ۱۰۵ میلیون ریال، "شبه‌نگین" ۹۵ میلیون ریال، "پوشال درجه یک" ۹۰ میلیون ریال و زعفران "پوشال معمولی" ۸۲ میلیون ریال از کشاورزان خریداری شده است.

پارسال ۹۰ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافته بود که حجم محصول برداشت شده از این سطح معادل ۳۲۰ تن اعلام شده است.

ظرف سالهای اخیر به طور متوسط سالانه پنج هزار هکتار به زیر کشت زعفران در استان خراسان رضوی افزوده شده است.

سالانه ۲۰۰ تن محصول از ۸۴ هزار هکتار مزارع زعفران ایران برداشت می‌شود که ۷۸ درصد از این حجم تولید زعفران محصول مزارع خراسان رضوی است. بیشترین زعفران جهان با سه هزار سال سابقه در شهرستانهای تربت‌حیدریه، زاوه، گناباد، کاشمر، رشتخوار و مه‌ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می‌شود. 

بازده تولید در واحد هکتار در مزارع زعفران خراسان رضوی به طور متوسط چهار تا پنج کیلوگرم است. تقریبا همه شهرستانهای خراسان رضوی بین ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار هکتار مزرعه زیرکشت زعفران دارند.

۱۳۸ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه کشت و تولید زعفران فعالیت دارند. همچنین ۸۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی به طور مستقیم درگیر امور مربوط به کشت، تولید و برداشت زعفران هستند.

تنها منبع تامین معیشت بیش از نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی کشاورزی است و ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی این استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =