اقدام فوریتی برای تامین برق در منطقه فورگ داراب

شیراز_ایرنا_ با به کارگیری ۲ دستگاه دیزل ژنراتور به ظرفیت ۳ هزار و ۹۰۰ کیلوولت آمپر برق مورد نیاز برای منطقه فورگ شهرستان داراب تامین گردید.

این دیزل ژنراتورها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و در قالب قرارداد خرید برق توسط شرکت برق منطقه‌ای استان فارس روز یکشنبه طی مراسمی به مدار تولید آمد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس  در حاشیه بهره برداری از این طرح تولید و انتقال برق در منطقه فورگ داراب اظهار داشت : از همه ظرفیت های قانونی برای تامین و انتقال برق به ویژه در مناطق کمتر برخوردار استفاده خواهد شد تا شهروندان و روستاییان دچار نوسان برق یا افت ولتاژ برق نشوند و بتوانیم تابستان را بدون مشکل پشت سر بگذاریم. 

غلامرضا نصیری در ادامه با بیان اینکه دولت و وزارت نیرو برنامه های گسترده برای عبور از هفته های پیش رو در تابستان سال جاری دارند گفت: همه تلاش ها و برنامه ریزی ها در استان فارس و به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار این استان نیز در این راستا است که بدون اعمال برنامه خاموشی بتوانیم از هفته های گرم پیش رو عبور کنیم .

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه همچنان شهروندان می بایست صرفه جویی و مصرف بهینه و مدیریت مصرف برق را سرلوحه کار و زندگی خود قرار دهند تا از روزهای گرم پیش رو عبور کنیم افزود: در این زمینه با اجرای طرح های تشویقی که به صورت مستقیم تخفیف ناشی از مدیریت مصرف در قبوض برق اعمال می شود و همچنین با مدیریت بار و جابجایی های فنی که توسط کارشناسان و متخصصین در شرکت برق منطقه ای استان فارس انجام می شود ، سعی خواهد شد بدون داشتن خاموشی و بدون اعمال برنامه نوبت بندی استفاده از برق از روزها و هفته های پیش رو عبور نماییم. 

مهندس نصیری همچنین با تاکید بر اینکه روند صعودی مصرف برق طی سال های گذشته، هزینه زیادی برای سرمایه گذاری در این صنعت ایجاد کرده است افزود: بخش عمده این افزایش مصرف مربوط به فصل تابستان و دستگاه های سرمایشی است و عملا در سایر فصول کارایی چندانی ندارد از این رو بهترین گزینه برای عبور از روزهای گرم تابستان در کنار مدیریت بار و برنامه ریزی های فنی و تخصصی مدیریت مصرف و صرفه جویی در مصرف برق است .

وی ادامه داد : عدم توازن مصرف برق در سمت تقاضا، مسوولان تامین و انتقال برق را نسبت به ایجاد رویکردهای بهینه مدیریت مصرف و تولید متوجه ساخته است ، مدیریت مصرف به منظور توزیع بهینه مصرف در شبکه توزیع از سال های گذشته اجرا شده و همچنان به عنوان یک اولویت مطرح است.

محمد جواد عسکری نماینده مردم دارب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی نیز با تقدیر از خدمات انجام شده برای تامین و انتقال برق به ویژه برای مناطق محروم و کمتر برخوردار بیان داشت : تلاش می شود تا هزینه برق در همه مناطق شهرستان های داراب و زرین دشت که در ماه‌های تابستان گرمای بالایی دارند ، همانند بخش فورگ با تعرفه هزینه برق مناطق گرمسیری محاسبه شود ، هزینه برق این دو شهرستان دست کم باید پنج ماه از سال مطابق مناطق گرمسیری محاسبه شود.

بخش فورگ شهرستان داراب یکی از مناطق گرمسیری جنوب شرق استان فارس است و اقدامات موثری برای بهبود زیرساخت‌های برق در این منطقه از سوی دولت انجام شده است ، تغییر تعرفه هزینه برق مصرفی این منطقه به تعرفه گرمسیری از جمله این اقدامات است.

  در سال ۹۸ ، خط جدیدی با ولتاژ فشار متوسط ۲۰ کیلوولت از محل پست ۶۳ کیلو ولت رستاق شهرستان داراب برای انتقال برق به منطقه فورگ اجرا شده است و حدود ۲۰ کیلومتر آن به پایان رسیده است ، این خط تا پایان شهریورماه ۹۹ کامل می گردد و شرایط بهتری برای تامین برق منطقه فورگ به وجود می آید.

شهرستان داراب در فاصله ۲۵۶ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد. 

اخبار مرتبط