توسعه همگانی ورزش اولویت هیات جانبازان و معلولان اصفهان است

اصفهان- ایرنا- دبیر هیات ورزش جانبازان و معلولان اصفهان گفت: توسعه همگانی ورزش در بین جامعه معلول استان اولویت این هیات در ایام کرونایی است.

محمدصادق پسندیده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره برنامه‌های هیات در دوران همه گیری کرونا افزود: از آنجا که اجازه فعالیت تمامی رشته‌های حرفه‌ای و تخصصی معلولان داده نشد و از سوی دیگر محدودیت‌هایی هم برای این قشر وجود دارد، لذا توسعه رشته‌های همگانی  برای شمار بیشتری از معلولان را تا پایان سال در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت‌های ورزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای افزایش ایمنی بدن و مقابله با بیماری کووید-۱۹ ادامه داد: طناب کشی، دو با عصا، ویلچررانی، تنیس روی میز، دارت و فوتبال رومیز از جمله رشته‌های همگانی و تفننی به شمار می‌رود که برای فراگیری آن در جامعه هدف با کمترین خطر برنامه ریزی شده است.

به گفته وی اینگونه رشته‌ها کمتر به فضای خاص یا سالن ورزشی نیاز دارند و می‌توان با خطرات کمتر و با با صرف هزینه کم آنها را انجام داد.

دبیر هیات ورزش جانبازان و معلولان اصفهان مقوله انگیزه بخشی به معلولان برای روی آوردن به فعالیت‌های بدنی را لازم و با اهمیت دانست و اضافه کرد: حدود ۵۰ درصد از معلولان استان فعالیت‌های ورزشی بصورت غیر حرفه‌ای در رشته‌های مختلف و با هدف حفظ سلامتی انجام می‌دهند و این رقم باید با برنامه ریزی و تلاش بیشتر افزایش یابد.

پسندیده، گسترش رشته‌های ورزشی الکترونیک متشکل از انواع کنسول را از دیگر برنامه‌های این هیات در دوران شیوع کرونا برشمرد و گفت: این رشته‌ها به دلیل اینکه قابلیت اجرا در خانه را دارد می‌تواند زمینه مناسبی برای سرگرمی و دوری از مشکلات روحی ناشی از ماندن در خانه باشد.

وی با بیان اینکه برخی از ورزشکاران حرفه ای استان تمرینات خود را آغاز کردند، ادامه داد: دو و میدانی کاران معلول اصفهان برای مسابقات کشوری که قرار است شهریور امسال برگزار شود آماده می‌شوند و بر اساس اعلام فدراسیون ورزش جانبازان و معلولان اجرای مسابقات بصورت ثبت رکورد با نظارت مسئولان و با رعایت موازین پیشگیرانه از بیماری و یا بصورت ثبت رکورد استانی خواهد بود.

جمعیت معلولان استان اصفهان بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر است، این استان بیش از ۳۱۱ هزار ورزشکار سازمان یافته و یک هزار و ۷۰۰ باشگاه ورزشی دارد.

تاکنون ۲۹۱ هزار و ۱۷۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور دست کم ۱۶ هزار نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =