۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۶
کد خبرنگار: 905
کد خبر: 83885161
۰ نفر

برچسب‌ها

واقعیت دمای احساسی چیست؟

اهواز – ایرنا – مدیرکل هواشناسی خوزستان در خصوص تفاوت دمای واقعی استاندارد هوا و دمای احساسی توضیحاتی ارائه داد.

محمد سبزه زاری یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سازمان هواشناسی دمای مولکول‌های هوا را اندازه گیری می‌کند و زمانی که انسان یا هر وسیله دیگر در معرض آفتاب قرار گیرد به منبع ثانویه گرما تبدیل خواهد شد.

وی افزود: زمانی که بدنه خودرو در مقابل آفتاب و موتور آن روشن باشد دمای خودرو بالا می رود؛ مانند این است که در آفتاب یک بخاری را روشن کرده و دماسنج را در کنارش قرار دهیم و دمای هوا را اینگونه ملاک قرار دهیم.

سبزه زاری گفت : در حالی که دمای هوا در ارتفاع یک و نیم و تا ۲متری اندازه‌گیری می‌شود و یک استاندارد جهانی است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: اگر یک دماسنج سفید رنگ روبروی آفتاب در سطح زمین قرارگیرد زمانی که دمای مولکول های هوا ۵۰ درجه باشد ، ۵۷ درجه را نشان می دهد چون دمای تشعش خورشید را نیز جذب می‌کند و دماسنج تیره در همین شرایط، گویای دمای ۶۷ تا ۶۸ درجه است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال قرارگرفتن با لباس کاملا تیره در معرض آفتاب در صورتی که دمای واقعی ۵۰ درجه باشد دمای احساسی ۶۷ تا ۶۸ درجه است و با لباس روشن ۵۷ تا ۵۸ درجه را نشان می‌دهد.

سبزه زاری اظهار داشت: به  همین دلیل در خوزستان بهتر است که ماشین به رنگ سفید خریداری شود چون دما ۱۰ درجه تفاوت دارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تاکید کرد: دمای استاندارد، دمای مولکول‌های هوا را اندازه گیری می‌کند به صورتی که دماسنج در یک جعبه چوبی در فضای باز بدون برخورد با تشعش آفتاب و زمین است، هوا از شکافهایش عبور می‌کند و یک استاندارد جهانی است.

اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به استقرار توده هوای گرم و افزایش رطوبت در خوزستان از ۲۸ تا ۳۱ تیرماه و ششم تا هشتم مرداد ماه اخطار داده بود.

به دستور استاندار خوزستان به علت افزایش دما و رطوبت، ادارات و بانک‌های۲۲ شهرستان در استان خوزستان در روزهای ۲۹ تا ۳۱ تیرماه و و ۲۸ تیر و یکم مرداد ماه نیز کاهش ساعت اداری دراستان خوزستان در نظر گرفته شده است، همچنین ادارات و بانک های سراسر استان در روزهای چهارم تا ششم مرداد کاهش ساعات اداری داشتند و هفتم و هشتم مرداد ماه تعطیل اعلام شدند.

شهرستان شوش با ثبت حداکثر دمای۵۱.۴ درجه سانتیگراد به عنوان گرمترین شهر جهان در روز یکشنبه ۲۹ تیرماه ثبت شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =