تامین امنیت کویر با تکاوران ناجا

تهرات- ایرنا- مدیرکل یگان‌های تکاوری معاونت عملیات نیروی انتظامی گفت: از مهم‌ترین ماموریت یگان‌های تکاوری، تامین امنیت کویر است، این یگان با حضور و اقداماتی همچون گشت‌های پروازی، گشت‌های خودرویی امنیت را برای ساکنان، مسافران و گردشگران فراهم و منطقه را برای جولان قاچاقچیان ناامن می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ مرتضی جوکار آرانی افزود: یگان های تکاوری، طلایه داران امنیت در مناطق کویری هستند.

وی در مورد چگونگی تامین نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز برای این یگان ها، گفت: برابر برنامه ریزی صورت گرفته هر سال تعدادی به عنوان سهمیه جذب اختصاصی ویژه یگان های تکاوری در برنامه های کلان ناجا لحاظ شده که با استفاده از ساکنان بومی استان ها جذب و پس از آموزش در استان های مربوط به کارگیری می شوند از این رو این اداره کل آمادگی خود را برای پذیرش جوانان متعهد، انقلابی و دلیر ایران زمین برای خدمت در یگان های تکاوری اعلام می دارد.

جوکار تصریح کرد: تجهیزات مورد نیاز یگان ها نیز با توجه به نوع و محیط ماموریت حائز اهمیت است بنابراین کلیه یگان ها از تجهیزات آفندی به‌روز با قدرت مانور و قابلیت بالا برخوردار هستند.

مدیر کل یگان های تکاوری معاونت عملیات ناجا در خصوص چشم انداز و برنامه های آینده یگان های تکاوری گفت: ارتقای توان رزم یگان های تکاوری از طریق تجهیز و تقویت یگان های تکاوری در حوزه های نیروی انسانی و لجستیک، انجام رزمایش های رزمی و ایجاد مرکز آموزش ویژه تکاوری، راه اندازی یگان های تکاوری در استان های مورد نیاز از مهم ترین برنامه های پیش رو در اداره کل یگان های تکاوری ناجاست.

جوکار گفت: یکی از مهم ترین ماموریت یگان های تکاوری، تامین امنیت کویر است، این یگان با اقداماتی همچون گشت های پروازی، خودرویی و ... امنیت را برای ساکنان، مسافران و گردشگران فراهم و منطقه را برای جولان قاچاقچیان ناامن می‌کند.

وی در تشریح فلسفه تشکیل یگان های تکاوری ناجا و تاسیس آن، افزود: یگان­ های تکاوری، یگان­ های متحرک، مستقل و واکنش سریع هستند که با قدرت تحرک و آمادگی عملیاتی مطلوب نقش قابل توجهی در پشتیبانی از ماموریت های انتظامی استان­ ها دارند و یکی از مولفه های مهم موفقیت فرماندهی انتظامی استان­ ها، وجود برگی زرین به نام «یگان­ های تکاوری» است.

وی با بیان اینکه یگان های تکاوری طلایه داران امنیت در مناطق کویری هستند، در خصوص زمان تشکیل، اهداف و ماموریت های یگان های تکاوری ناجا گفت: در آبان ماه سال ۱۳۹۷ یگان های تکاوری در شکل جدید با ماموریت هایی همچون مبارزه با اشرار و قاچاقچیان مسلح مواد مخدر، مبارزه با قاچاق سوخت، مبارزه با قاچاق کالا، تامین امنیت پایدار مناطق کویری تشکیل شد.

مدیر کل یگان های تکاوری معاونت عملیات در رابطه با چگونگی، نوع و جنس ماموریت های این یگان و تفاوت عمده آن با ماموریت های یگان ویژه، مرزبانی و دیگر یگان های اجرایی ناجا اظهار داشت: یگان­ تکاوری با قدرت تحرک، آمادگی بالا و مسلط به دانش عملیاتی، رزمی و انتظامی برای اجرای ماموریت­ های دشوار در مناطق مختلف کشور با اولویت کویر، مناطق حاشیه کویر و نقاط دارای خلاء و آلوده به منظور افزایش توان عملیاتی فرماندهی انتظامی استان­ به کارگیری، تا با هرگونه اقدام مخل امنیت کشور که از سوی اشرار، قاچاقچیان مسلح مواد مخدر، گروه­ های معاند، تکفیری و ضد انقلاب صورت می پذیرد، عکس­ العمل نشان داده و قبل از وقوع هر رخدادی، پیشگیری و یا مقابله مناسب را انجام دهد.

سرهنگ جوکار آرانی با اشاره به اینکه تفاوت این یگان با یگان های ویژه و مرزبانی در نوع ماموریت و محیط ماموریتی است، درباره حوزه ماموریتی یگان های تکاوری و اینکه در آینده چه استان هایی را در بر می گیرد، عنوان کرد: در یازده استان سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، فارس، اصفهان، یزد، شرق تهران، قم، سمنان و خراسان رضوی یگان های تکاوری استقرار دارند و استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، خوزستان و گلستان خواستار ایجاد یگان تکاوری و استان های فارس، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیز خواستار توسعه یگان های تکاوری خود شده اند.

وی در خصوص اقدامات و ماموریت های این یگان ها از ابتدای شکل گیری افزود: یگان های تکاوری در سال گذشته تعدادی درگیری مسلحانه با اشرار و قاچاقچیان مسلح داشته­ اند که طی آن بیش از ۱۰ نفر از اشرار و قاچاقچیان به هلاکت رسیده و نتیجه مجموع عملیات­ های انتظامی منجر به کشف ۴۳ تن انواع مواد مخدر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =