سفیر ایران در لبنان: تعرض جنگنده‌های آمریکایی اقدام تروریستی است

تهران - ایرنا - «محمدجلال فیروزنیا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان پس از ملاقات با مجروحان حادثه تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری «ماهان» در بیمارستان «رسول اعظم» (ص) بیروت گفت: اقدام جنگنده‌های آمریکایی، نمونه بارز اقدام تروریستی و جنایتکارانه است که واشنگتن در منطقه مرتکب می‌شود.

به گزارش امروز (یکشنبه) دفتر رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، فیروزنیا ایران به همراه «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی برای کسب اطمینان از حال عمومی « احمد صفی الدین » یکی از مجروحان هواپیمای ماهان از وی در بیمارستان رسول اعظم (ص) بیروت عیادت کرد.

وی در پایان این عیادت در سخنانی خاطرنشان کرد: ایران تمامی اقدامات حقوقی و قانونی لازم را برای محکومیت اقدام جنگنده‌های آمریکا انجام خواهد داد و این موضوع را در سازمان ملل متحد، سازمان هواپیمایی بین‌المللی و دادگاه‌های مرتبط به ویژه آنچه با مسافران و مجروحان و آسیب‌دیدگان در ارتباط است، پی‌گیری خواهد کرد.

وی گفت: تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. ایران همه تدابیر قانونی لازم را برای محکوم کردن این جنایت آمریکا و تضمین تکرار نشدن آن در پیش خواهد گرفت. مسئولیت همه پیامدهای این اقدام تروریستی و بزدلانه به عهده آمریکا است و اخراج آمریکایی‌ها از منطقه راه حل از بین بردن ناامنی و تهدیدات در خاورمیانه است.

فیروزنیا افزود: علت همه مشکلات و اقدامات تروریستی، حضور نامشروع آمریکایی‌ها در منطقه است. در واقع اقدام اساسی این است که با اخراج آمریکایی‌ها از منطقه زمینه ناامنی و تهدیدات از بین برود.

وی ابراز داشت: مزاحمت جنگنده‌های آمریکا برای هواپیمای مسافربری ماهان یک عمل جنایتکارانه است که از طرف آمریکایی‌ها انجام شده است. آنها اصلا حق نداشتند که به این هواپیما نزدیک شوند. آن‌ها با این اقدام خود جان همه مسافران این پرواز را به خطر انداختند و امنیت هوانوردی بین‌المللی را تهدید کردند. ما حتما این موضوع را پی‌گیری خواهیم کرد.

سفیر ایران در بیروت تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید در قبال این اقدام جنایتکارانه خود پاسخگو باشند. ما این موضوع را در سازمان ملل، سازمان هوانوردی بین‌المللی (ایکائو) , دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی و هر جایی لازم باشد، پی‌گیری می‌کنیم تا هم مانع تکرار این اعمال جنایتکارانه گرفته شویم و هم حق و حقوق همه مسافران لبنانی و ایرانی که در این حادثه مجروح و مصدوم شوند، ضایع نشود.

شامگاه پنج‌شنبه، دو جنگنده آمریکایی برای یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت ماهان (پرواز تهران - بیروت) در آسمان سوریه ایجاد مزاحمت و این پرواز را مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه بیروت کرد.

این هواپیمای مسافربری به شماره ۱۱۵۲ که از تهران به مقصد بیروت در حرکت بود که با مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی مواجه و ناچار به کاهش ناگهانی سرعت و فرود اضطراری در فرودگاه بیروت شد که در اثر این حادثه شماری از مسافران این پرواز مجروح شدند و پس از فرود، به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =