اعطای جایزه «سپاس»؛ تقدیر از چهره‌های هنر و ادبیات کودک توسط کانون

تهران- ایرنا- نشان سپاس جایزه‌ جدیدی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نام‌آورترین چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان و پیش‌کسوتان این عرصه در داخل یا خارج از کشور اعطا می‌کند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون از ایجاد یک دبیرخانه دائم برای اعطای نشان سپاس کانون در این اداره خبر داد و افزود: این نشان پس از بررسی‌های اولیه در شوراهای تخصصی به نامداران عرصه‌های ادبیات شامل شعر، داستان، رمان، ترجمه، کتاب کودک، نظریه‌پردازی و نقد، تصویرگری کتاب کودک، نقاشی و هنرهای تجسمی، سینما و انیمیشن، تئاتر و تئاتر عروسکی و موسیقی در داخل یا خارج از کشور اعطا می‌شود.

حامد رهنما توضیح دا:د این جایزه به نامداران عرصه‌هایی؛ مانند سرگرمی و اسباب‌بازی، علم و پژوهش و بنیان‌گذاران جشنواره‌ها و رویدادهای موفق کانون، چهره‌های شاخص و پایه‌گذاران حوزه آموزش کانون، جهادگران، خیران، فعالان فرهنگی هنری یا کسانی که در ایجاد مراکز فرهنگی هنری کانون در ۵۵ سال گذشته نقش برجسته‌ای داشته‌اند، همچنین چهره‌های نام‌دار علمی و مدیران و دولت‌مردانی که روزگاری عضو مراکز کانون بوده‌اند، در دایره بررسی‌های شوراهای تخصصی اعطا می‌شود.

به‌گفته‌ی وی قرار است نام‌های افراد دارای شاخصه‌های دریافت نشان سپاس از سوی واحدهای تخصصی کانون به کمیته‌ها و شوراهای دبیرخانه این جایزه پیشنهاد و پس از بررسی و تایید این شوراها به شورای معاونان و در نهایت هیات مدیره کانون معرفی و پس از تصویب و تشخیص زمان‌بندی، فرآیند اعطای این جایزه کامل شود.

رهنما یادآور شد: محدودیتی در اعلام اسامی افراد در طول سال وجود ندارد و این چهره یا چهره‌های نامدار می‌توانند از هنرمندان و نویسندگان در قید حیات یا درگذشته یا فعالان حوزه گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه کودک در داخل یا خارج از کشور باشند که سال‌ها در حوزه فعالیت و تولیدات کانون، یا ادبیات و هنر کودک و نوجوان درخشیده‌اند.

این جایزه می‌تواند به نهادها یا مجموعه‌های مردم نهاد هم تعلق بگیرد که در مناسبت‌های ویژه حسب اقتضاهای فرهنگی بررسی و انتخاب صورت می‌گیرد.

وی گفت: کانون قصد دارد همه ساله با برگزاری آیین یا آیین‌های مختلفی در مناسبت‌های ویژه و مرتبط با حوزه کودک و نوجوان هم‌چون هفته ملی کودک یا دیگر مناسبت‌ها در طول سال از این چهره یا چهره‌ها با اعطای نشان سپاس کانون و جایزه نقدی قدردانی کند.

ثبت عنوان و مشخصات برخی از این چهره‌های نامدار بر سر در مراکز و کتابخانه‌ها یا مجموعه‌های علمی، فرهنگی هنری کانون از دیگر اقدام‌هایی است که به گفته‌ی وی کانون برای پاس‌داشت این چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان انجام خواهد داد. سردیس سپاس نیز در موزه کودک کانون و در بخش میراث معنوی کانون قرار داده می‌شود.

دریافت آثارِ فصل تابستان جایزه کتاب ماه و سال کانون آغاز شد

دبیرخانه نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری، از آغاز دریافت آثار فصل تابستان ۱۳۹۹ ناشران خبر داد. مولفان، مترجمان، تصویرگران و پدیدآورندگان کتاب‌های کودک و نوجوان می‌توانند آثار فصل تابستان خود را به دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون ارسال کنند.
این جایزه تمام کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان کشور و کشورهای فارسی‌زبان را در بازه‌های زمانی ماه و سال بررسی می کند. بر اساس این خبر، حسین فتاحی، عباس جهانگیریان، آتوسا صالحی، محمود پوروهاب و اسماعیل آذری‌نژاد داوران جایزه فصل بهار این جایزه را تشکیل می‌دادند.
جایزه فروردین، اردیبهشت و خرداد (فصل بهار)، در مرداد سال ۱۳۹۹ از سوی دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعطا می‌شود. «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» با هدف محوری معرفی آثار ممتاز و کمک به کیفیت‌افزایی و جریان‌سازی عمومی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان اعطا می‌شود.

انیمیشن «لولوی قشنگ من» تولید می‌شود

لولوی قشنگ من عنوان موقت انیمیشنی است که با کارگردانی سعادت رحیم‌زاده برای کودکان ساخته می‌شود. رحیم‌زاده درباره موضوع مدنظر در انیمیشن لولوی‌ قشنگ من توضیح داد: این انیمیشن بر اساس کتابی با همین نام نوشته سحر انواری از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید می‌شود. نسخه انگلیسی این کتاب نیز در کانون چاپ شده است.
به گفته کارگردان این اثر، انیمیشن لولوی قشنگ من به موضوع عشق می‌پردازد، مفهومی که ساده و همه‌گیر است، ولی برای کودک سخت و پیچیده به نظر می‌رسد.  

همه تلاشم را می‌کنم که مانند داستان کتاب که مخاطبش کودک است، انیمیشن «لولوی قشنگ من» هم برای کودک مناسب باشد. سارا رحیم‌زاده نقاش و انیماتور این اثر است. کاراکتر اصلی این انیمیشن ۹ دقیقه‌ای یک بزغاله و مترسک هستند.

وی درباره تکنیک مورد نظر خود برای ساخت انیمیشن لولوی قشنگ من، گفت: در ساخت این انیمیشن از تکینک رنگ خیس روی شیشه (نقاشی روی شیشه) استفاده می‌کنم.
رحیم‌زاده همچنین گفت: فیلم‌نامه این اثر نوشته شده، استوری‌برد آن نیز انجام شده و در مرحله طراحی کاراکتر، کانسبپت و فضا هستم.  
او در پایان سخنان خود درباره زمان پایان ساخت انیمیشن لولوی قشنگ من، اظهار داشت: تلاش می‌کنم این انیمیشن تا دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران که اسفند ۹۹ برگزار می‌شود به پایان برسد، زیرا حضور در این جشنواره برای هر فیلم‌ساز انیمیشینی اهمیت دارد.
سعادت رحیمزاده مدرس دانشگاه و عضو رسمی انجمن آسیفای ایران و آسیفای بین‌الملل است. او عضو هیئت انتخاب دهمین دوره و داور بخش مسابقه ایران یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران نیز بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =