پاتک کاربران مجازی به تعرض جنگنده‌های آمریکایی

تهران- ایرنا- تعرض دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی در آسمان سوریه که شامگاه دوم مرداد رخ داد، به جراحت تعدادی از مسافران منجر شد. این رویداد در فضای مجازی واکنش انتقادی کاربران فارسی‌زبانان را برانگیخت به طوری که اقدام آمریکا را به‌شدت محکوم کردند.

بخش داده‌کاوی ایرنا واکنش کاربران فضای مجازی به تعرض دو جنگنده به هواپیمای مسافربری ایرانی در آسمان سوریه را در بازه زمانی دوم تا چهارم مرداد بررسی کرده که گزارش آن را در ادامه می‌خوانیم؛

توئیتر

۴۷ درصد کاربران فارسی زبان توئیتر مورد بررسی در این تحلیل، از آمریکا و اسرائیل به خاطر تعرض به هواپیمای مسافربری ایران انتقاد کرده‌اند. این کاربران اسرائیل و آمریکا را مقصر این تعرض دانسته‌اند. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است: «بزدل‌ها همیشه از نبرد مردانه و رو در رو گریزانند؛ یا از پشت خنجر می‌زنند و می‌گریزند، یا لات کوچه خلوتند و بی‌دفاع را خفت می‌کنند. #هواپیمای_ماهان»

همچنین کاربری در این زمینه نوشته است: «جا داره یادی کنیم از رهگیری جنگنده اف- ۱۸ سوپرهورنت آمریکا توسط اف ۴ فانتوم نهاجا حدود دو سه سال پیش... ما هواپیمای جنگی رهگیری میکنیم اونا هواپیمای مسافربری #اخراج_آمریکا_از_منطقه»

کاربری در انتقاد به آمریکا و اسرائیل  توئیتی را اینچنین منتشر کرده است: «اینکه اسقاطیل یدفه ۲نصف شب گفت؛ من غلط بکنم ازین شِکرها بخورم و حتی نذاشت به صبح برسه رو خیلی دوس داشتم😂😂😂 #هواپیمای_ماهان»

کاربر دیگری در این راستا نوشته است: «ما دور ناو جنگیشون مانور میدیم اونا دور هواپیمای مسافربریمون... از لحاظ سطح شجاعت 😏 #هواپیمای_ماهان»

همچنین یک کاربر در انتقاد به اسرائیل و آمریکا بیان کرده است: «حالا کاری به این نداریم که اسرائیلی‌ها از ترس به خودشون لرزیدن و گفتند که به جان مادرمون جنگنده‌هایی که نزدیک هواپیمای ماهان شده واسه ما نبوده اما خوبه هم اسرائیلی ها بدونند، هم آمریکایی‌ها که اینبار جواب کوچکترین غلطی رو فقط با سجیل میدیم!!»

انتشار این توئیت‌ها در حالی است که برخی کاربران یعنی حدود ۲۱ درصد از مجموع کاربران مورد بررسی در این تحلیل، از برخی شهروندان به‌خصوص سلبریتی‌ها به خاطر سکوت درباره این اتفاق انتقاد کرده‌اند.

تعدادی از کاربران نیز به حمایت از شرکت هواپیمایی ماهان و خلبان آن پرداخته‌اند. طیفی از کاربران اصولگرا خلبان این پرواز را شجاع نامیده و از کادر پرواز قدردانی کرده‌اند.

تلگرام

با توجه به ماهیت خبری فضای تلگرام ۷۵ درصد بازدیدها به اخبار مرتبط با تهدید هواپیمای مسافربری ایران از سوی دو جنگنده آمریکایی در آسمان سوریه اختصاص دارد. شایان ذکر است که کانال‌های خبری داخل کشور به انتشار این اخبار در تلگرام دست زده‌اند که می‌توان از خبر فوری، آخرین خبر و خبرهای فوری و مهم نام برد. یک کانال خبری در این خصوص پستی را منتشر کرده است: لحظه تهدید دو جنگنده و گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما از داخل هواپیمای ماهان به مقصد لبنان پرواز مسافربری هواپیمای ماهان به مقصد بیروت، اندکی پیش از فرود مورد تهاجم یک هواپیما جنگنده قرار گرفت. در حالی که برخی منابع خبری از اسراییلی بودن این جنگنده خبر داده اند، گفته می شود احتمال دارد این هواپیما آمریکایی باشد. در اثر این تهاجم، هواپیمای ایرانی مجبور به فرود سریع شد که در اثر آن تعدادی از مسافران آسیب دیدند./مهر

همچنین ۹ درصد بازدیدها به واکنش انتقادی مسئولان داخل کشور مانند حسام الدین آشنا، محمد اسلامی (وزیر راه) و... اختصاص دارد. یک کانال خبری به نقل از وزیر راه نوشته است: «تعرض جنگنده‌های آمریکایی را با تمام قوا پیگیری می‌کنیم وزیر راه: تا محکوم شدن آمریکا توسط جامعه جهانی و ایکائو پیگیری این موضوع را ادامه خواهیم داد. 🔹این یک اقدام تروریستی، تعرض و تجاوز محسوب می شود؛ چرا که هواپیمای ماهان با مجوزهای قانونی در مسیر دائمی و روت بین المللی اش در حرکت بود اما این تعرض یک تخلف آشکار و نقض کنوانسیون بین المللی شیکاگو محسوب می‌شود.»

در این زمینه بخشی از بازدیدها نیز به واکنش آمریکا نسبت به این واقعه اختصاص دارد. همچنین درصدی از بازدیدها به روایت مسافران از حادثه‌ای که رخ داده، مربوط است. در این پیوند، یک کانال خبری، روایت مسافری را بیان کرده است: «روایت یکی از مسافران هواپیمای ماهان از مزاحمت جنگنده آمریکایی «فاطمه حمدان» از مسافران پرواز ۱۱۵۲ خطوط هوایی ایران از مبدأ تهران به مقصد بیروت به بیان مشاهدات خود از مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای این هواپیمای مسافربری پرداخت.  او به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «در ساعت هفت و ربع، بر فراز آسمان سوریه بودیم و ناگهان یک جنگنده به شدت به ما نزدیک شد. بر خلاف چیزی که ادعا می‌کنند که در یک کیلومتری هواپیما بود، فاصله کمی [با هواپیما] داشت. تا آمدم دوربینم را بردارم و عکس بگیرم به یکباره صدایی بلند شد و هواپیمای ما شروع به سقوط شدید (کاهش ارتفاع) در آسمان کرد و متأسفانه کسی کمربند نبسته بود، چرا که زمان بستن کمربندها نبود و همه مسافران از صندلی‌هایشان به هوا برخاستند.» 🔹 او افزود: «جنگنده از ما جدا نمی‌شد؛ بر فراز و پایین هواپیما پرواز می‌کرد. سپس جنگنده اولی دور شد و من دیدم که در افق پرواز کرد و رفت؛ سپس جنگنده دوم ظاهر شد و شروع به انجام حرکات نمایشی و چرخشی کرد و برای یک مدت مشخصی بالای سر ما پرواز کرد و من توانستم جنگنده را ببینم و سپس دور شد.»

تعداد کمتری از مطالب در حد سه درصد محتوای این کاربران در تلگرام نیز به توضیحات خلبان هواپیمای مسافربری ماهان درباره حادثه اختصاص یافته است.

اینستاگرام

۷۵ درصد لایک‌ها در فضای اینستاگرام به اخبار مرتبط با تعرض دو جنگنده به هواپیمای مسافربری ایرانی اختصاص دارد. این در حالی است که این اخبار در اینستاگرام همراه با فیلم این حادثه  منتشر شده است.کاربری در این راستا نوشته است: «فیلم دیگری از داخل هواپیمای ماهان در زمان نزدیک شدن جنگنده آمریکایی.⁣ این هواپیما در حال پرواز در مسیر تهران به بیروت بود که با نزدیک شدن یک جنگنده آمریکایی مجبور به کاهش ارتفاع خود شد.⁣ هنوز خبری از دلایل این اتفاق منتشر نشده است.»

همچنین ۱۳ درصد لایک‌های این فضای مجازی به واکنش انتقادی مسئولان کشورمان نسبت به تعرض دو جنگنده به هواپیمای مسافربری تعلق دارد. حسام الدین آشنا، محمد جواد ظریف و... از جمله کسانی بودند که واکنش شان در فضای اینستاگرام بازتاب داشته است. کاربری در این رابطه پستی را منتشر کرده است: «محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حساب توییتر خود با اشاره به این اتفاق برای هواپیمای مسافربری ماهان و نزدیک شدن جنگنده‌های آمریکا به آن نوشته است: "آمریکا به طور غیرقانونی سرزمین یک کشور دیگر را تصرف می‌کند و سپس به یک پرواز مسافربری برنامه‌ریزی شده تعرض می‌کند - جان مسافران غیرنظامی بی‌گناه را به خطر می‌اندازد - آن هم به این بهانه که می‌خواهد از نیروهای اشغالگر خود محافظت کند". به نوشته آقای ظریف، آمریکایی‌ها "با پررویی یک بی‌قانونی را پشت بی‌قانونی دیگر انجام می‌دهند. باید قبل از وقوع ... »

۱۲درصد لایک‌ها نیز به واکنش آمریکا در برابر این واقعه اختصاص دارد. پس از انتشار خبر تعرض دو جنگنده به هواپیمای مسافربری ماهان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه به این اتفاق واکنش نشان داد.

داده‌کاوی در فضای مجازی نشان می‌دهد که اکثر کاربران فارسی زبان یا ایرانی درباره تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی از سوی آمریکا ‌فارغ از نوع نگاه سیاسی یا دیگر مولفه‌ها با انتشار محتوای اعتراضی، به دفاع از کشورمان پرداخته‌ و اقدام آمریکا را محکوم کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =