توسعه بوم‌گردی در حفظ هویت و اصالت روستاها موثر است

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی، توسعه بوم گردی را عاملی موثر در حفظ هویت و اصالت روستاها عنوان کرد.

احمد حمزه زاده روز یکشنبه در دیدار با نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به قرارگیری پروژه‌های شاخص سرمایه‌گذاری گردشگری استان در شهرستان بستان‌آباد، بر اهمیت توسعه و تسهیل فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری در این منطقه تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بیشترین پروژه‌های سرمایه‌گذاری بعد از کلان‌شهر تبریز در شهرستان بستان‌آباد قرار گرفته است، لازم است با تسهیل روند سرمایه‌گذاری، آماده‌سازی مردم محلی و همچنین بخش خصوصی زمینه لازم برای توسعه گردشگری این منطقه را فراهم سازیم.

وی با تاکید بر لزوم الگوسازی در ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی در شهرستان بستان‌آباد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های این شهرستان موقعیت جغرافیایی و قرارگرفتن در مهم‌ترین محور گردشگری کشور است، ازاین‌رو می‌توان با اختصاص تسهیلات بانکی، مردم بومی را برای بهره‌مندی از ظرفیت ایجاد اقامتگاه بومگردی ترغیب کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی با اشاره ظرفیت تبدیل کران‌های تاریخی منطقه کرگان بستان‌آباد به اقامتگاه بومگردی، گفت: در راستای بهره‌مندی از ظرفیت کران‌های منطقه کرگان، با اعلام آمادگی سرمایه‌گذار بخش خصوصی تملک و طراحی انجام و مجوزهای لازم برای تبدیل به اقامتگاه‌های بومگردی صادر شده است و به طور قطع اقامتگاه‌های بومگردی منطقه کرگان، همانند روستای تاریخی کندوان به یکی از مقصدهای گردشگری استان تبدیل خواهد شد.

وی از اتمام مرمت خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: روستای خشکناب از جمله روستاهای تاریخی استان به شمار می‌آید که به سبب وقایع تاریخی و آیین‌های سنتی رایج در آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، لذا تملک اراضی پیرامون خانه پدری استاد شهریار برای حفظ هویت و اصالت روستا و همین‌طور آیین‌های سنتی از جمله برنامه‌های این اداره کل است.

حمزه زاده در خصوص مطالعات باستان‌شناسی در شهر تاریخی اوجان نیز گفت: در تلاشیم تا با مشارکت یکی از دانشگاه‌های خارجی همچون مجموعه تاریخی ربع رشیدی، مطالعات و پژوهش‌های شهر تاریخی اوجان انجام شود.

غلامرضا نوری نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه روستای خشکناب در شهرستان بستان‌آباد، گفت: خشکناب یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود که مسیر دسترسی آن در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: بازسازی و احیا قسمتی از روستای خشکناب برای تبدیل به موزه روستایی و همچنین ایجاد فرصت تجربه زندگی در روستای تاریخی خشکناب و آیین‌های سنتی نگاشته شده در شعر معروف حیدربابا استاد شهریار از مهم‌ترین اهداف ما برای توسعه گردشگری این منطقه است.

نوری تاکید کرد: با توجه به موقعیت ویژه شهرستان بستان‌آباد به سبب قرارگیری در مسیر پرتردد گردشگری استان، لازم است تا شیوه‌های نوین پذیرش گردشگران در این شهرستان به‌صورت گسترده آموزش داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =