فرماندار ابرکوه: هزار نفر در این شهرستان جذب بازار کار می‌شوند

یزد - ایرنا - فرماندار ابرکوه گفت: با رفع موانع و مشکلات سرمایه‌گذاری، تکمیل و راه‌اندازی واحدهای تولیدی در دست اجرا ،تکمیل ظرفیت صنایع فعال و بهره برداری از ۱۲ طرح اقتصادی در سال ۱۳۹۹، زمینه اشتغال هزار نفر از افراد جویای کار در این شهرستان فراهم می شود.

به گزارش ایرنا ، محمد کاظمی نسب روز یکشنبه در نشست کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان با اشاره به اینکه سال ۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب به «جهش تولید» نامگذاری شد، افزود: مسوولان در راستای تحقق این شعار گام های بلندی برداشته اند و تا پایان سال جاری شاهد رونق اقتصادی و کاهش تعداد افراد جویای کار در ابرکوه خواهیم بود.

وی ، واحد آماده‌سازی خاک ۲ شرکت تولیدی کاشی سرامیک ، شرکت فرآوری محصولات لبنی با ظرفیت جذب روزانه ۲۰۰ تن شیر ، ساخت بزرگترین مجتمع پرورش دام سبک و سنگین استان یزد در روستای اسدآباد ، شرکت تهیه و بسته‌بندی صنایع غذایی، بهره‌برداری از خط تولید مفتول کلاف در کارخانه فولاد سرمد و طرح فولادسازی در این واحد تولیدی را از جمله طرح‌های اقتصادی در دست اجرا بیان کرد.

افزون بر ۱۰ پروژه صنعتی ، دامداری و گردشگری آماده بهره برداری در ابرکوه

رییس کارگروه اشتغال ابرکوه در ادامه بدون اشاره به آمار بیکاری و تعداد افراد جویای کار ،به راه‌اندازی مجتمع گلخانه‌ای و ۲ واحد پرورش مرغ در مجموع با ظرفیت ۱۷۰ هزار قطعه نیز اشاره کرد و گفت: امسال در حوزه گردشگری ، مجتمع خدمات رفاهی پرهام، فاز نخست دهکده گردشگری تیجرد، خانه قجری یا مصطفوی به بهره‌برداری می‌رسد.

کاظمی نسب به حفظ اشتغال موجود و کاهش آمار بیکاری و جذب سرمایه گذاران و تکمیل ظرفیت های اشتغال موجود و رفع موانع تولید و برنامه ریزی برای رونق و جهش تولید را از اهم برنامه های کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری ذکر کرد.  

فرماندار ابرکوه همچنین با اشاره به اینکه تعدادی از صنوف و کارگاه های تولیدی و خدماتی در ایام کرونا به دلیل افزایش قیمت کالاها و مواد اولیه و کاهش فروش آسیب جدی دیده اند، گفت: دولت برای حمایت از مشاغل آسیب دیده در زمان شیوع بیماری کرونا تسهیلاتی را در نظر گرفته است .

کاظمی نسب افزود: دستگاه های اجرایی و بانک های عامل نسبت به جذب اعتبار تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا ، به صورت جدی موضوع را دنبال کنند.

رییس کارگروه اشتغال ابرکوه ،اظهار کرد: بانک ها نقش بسیار مهم و اثرگذاری در ارائه وام مورد نیاز به مردم را دارند و خواستار در اولویت قراردادن و تلاش حداکثری بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات شد.

استفاده از تمامی ظرفیت ها برای جذب سرمایه گذار

وی با اشاره به تحریم ظالمانه دشمنان نظام و بروز بحران کرونا که مشکلات زیادی را بر جامعه و مردم تحمیل کرده است، افزود: بر خلاف این همه مسائل و مشکلات باید از تمامی ظرفیت ها برای جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال استفاده کنیم تا از بیکاری جوانان کاسته شود. 

فرماندار ابرکوه با توجه به آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی ، خاطرنشان کرد: وضعیت اشتغال شهرستان از سال گذشته تاکنون بسیار مطلوب شده  اما در عین حال مدیران دستگاه های اجرایی تلاش بیشتری برای ایجاد اشتغال کنند.

پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

همچنین رییس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ابرکوه در این نشست ، گفت: پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از سیاست‌های مهم وزارتخانه در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار موجود است .

ناصر زارع افزود: واحدهای کسب و کاری که در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی دارای لیست بیمه بوده و سال گذشته و هم اکنون فعال هستند و پس از شیوع کرونا تعدیل نیرو نداشته اند، برای پرداخت دستمزد نیروی کار و تامین بخشی از هزینه های عملیاتی خود، تسهیلات دریافت می کنند.

دبیر کارگروه اشتغال ابرکوه خاطرنشان کرد: مبلغ این تسهیلات برای واحدهای کسب و کار دارای لیست بیمه به ازای هر شغل ۱۲ میلیون تومان، برای رسته هایی که براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند به ازای هر شغل ۱۶ میلیون تومان و برای رانندگان مسافربری درون و برون شهری ۶ میلیون تومان است.

وی اظهار کرد:کسب و کارهای بدون پرونده بیمه نزد تامین اجتماعی که دارای مجوز از دستگاه بخشی باشد و سال گذشته و جاری نیز فعال است، نیر می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند .

وی با بیان اینکه میزان وام در این واحدها برای اشخاص حقیقی خود اشتغالزایی ۶ میلیون تومان است ، اضافه کرد: در کسب وکارهایی که امکان اثبات رابطه کار فرما وکارگر وجود ندارند این مبلغ به کارفرما و در کسب وکارهایی که امکان اثبات رابطه کارفرما و کارگر وجود دارد به ازای هر شاغل در واحد هشت میلیون تومان پرداخت می شود.

۱۴ رسته شغلی مشمول دریافت تسهیلات است

۱۴ رسته شغلی از جمله مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراکز گردشگری، حمل و نقل عمومی، تولید و توزیع پوشاک، مراکز توزیع آجیل و خشکبار، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و آموزشگاه‌های رانندگی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی در مقابل آسیب‌های شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

فعالیت هزار و ۱۸۰ واحد اقتصادی در ابرکوه

هم اکنون هزار و ۱۸۰ واحد اقتصادی صنعتی ، تولیدی ، خدماتی ، معدنی  و کارگاه های ساختمانی دارای یک تا ۳۰۰ کارگر در شهرستان ابرکوه فعال است که در مجموع پنج هزار و ۵۰۰ نفر در این واحدها مشغول به کارند.

افزون بر ۲ هزار واحد صنفی دیگر در ابرکوه به صورت خویش فرما در عرصه‌های مختلف اقتصادی مشغول به فعالیت هستند و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۸۸ هزار و ۸۳۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۹۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار  افراد متوفی به ۱۵ هزار و ۴۸۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری دیروز( شنبه ) بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر چهارم مرداد ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۳۱۶ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۲۹۸ نفر بستری شده اند. 

معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون ۲۵۱ هزار و ۳۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و همچنین سه هزار و ۶۷۰ نفر از افراد مبتلا به کووید- ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند که تاکنون ۲ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۶۳۴ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه شرایط بهداشتی ۲۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار قرار دارد، افزود: همانند روزهای گذشته مازندران، فارس، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارد و شرایط در تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همچنان  از مردم می خواهیم سه اصل پروتکل های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی ۱.۵ تا دو متری و شست و شوی مداوم دست ها را رعایت کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =