خاطرات خبرنگار اخراجی کاخ سفید منتشر شد

تهران- ایرنا- کتاب خاطرات «جیم اکوستا» خبرنگار ارشد سی.ان.ان در کاخ سفید که در دولت دونالد ترامپ «دشمن مردم» خوانده و از کاخ سفید اخراج شد، به فارسی ترجمه و وارد بازار شد.

جیم اکوستا به دلیل پیگیری مستمر اظهارت ضد و نقیض ترامپ و پرسیدن پرسش‌های چالش برانگیز از او در موقعیت‌های مختلف، مورد غضب رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر کارکنان مجموعه رسانه‌ای کاخ سفید قرار گرفت اما این مساله از اصرار او بر انجام تکلیف حرفه‌ای‌اش نکاست و تا آنجا پیش رفت که ترامپ او و رسانه های منتقد دولتش را بارها دشمن مردم نامید. در نهایت مجوز حضور اکوستا در برنامه های رئیس‌جمهوری را لغو و او را از کاخ سفید اخراج کرد.

اکوستا در جایی از کتابش می‌نویسد: 

باید به همه بگوییم که مطبوعات دشمن نیستند. ما مدافعان مردم هســتیم. بعضی از ما، منظورم خودم نیستم، برای حرفه خود، همه چیزمان را فدا کرده‌ایم؛ از مناطق جنگی گرفته تا متأسفانه اتاق خبر رسانه خودمان. خبرنگارها این کارها را به این خاطر انجام می‌دهند چون زندگی خود را وقف مردم کرده‌اند. این از خودگذشــتگی از عشقی که به مردم دارند ناشی می‌شود و این حقیقتی است که ارزش دفاع کردن دارد چون خبرنگاران خودشان هم از مردم هستند.


این کتاب با عنوان دشمن مردم در ۱۴ فصل و ۴۸۰ صفحه سامان گرفته است به شرح خاطرات نویسنده از روزهای آخر ریاست جمهوری باراک اوباما، زمان مبارزات انتخاباتی ترامپ و ماجراهای پس از پیروزی وی به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌پردازد.

فاطمه محرر صفایی مترجم این کتاب که خود از اهالی رسانه‌ای کشور است در مقدمه اثر می‌نویسد: اساسا تعهد خبرنگار خبررسانی، شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی است و اهمیت رسانه به عنوان رکن چهارم یک جامعه مردم سالار بر کسی پوشیده نیست.... امید است مطالعه این سطور بتواند کمکی هر چند اندک برای فعالان عرصه خبر و خبرنگارانی باشد که به‌تازگی قدم در مسیر نه‌چندان هموار خبررسانی گذاشته‌اند، همواره در پی کشف حقیقت‌اند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزند.
کتاب خاطرات اکوستا به قلم فاطمه محرر صفایی سردبیر بازنشسته اخبار انگلیسی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به فارسی برگردانده شده و در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات ایران به زیور طبع رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =