امام جمعه دزفول: نماز جمعه از بهترین ابتکارات جهان اسلام است

دزفول- ایرنا- امام جمعه دزفول با گرامیداشت پنجم مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور گفت: نماز جمعه از بهترین ابتکارات جهان اسلام است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در دفتر نهاد امامت جمعه دزفول افزود: قبل از انقلاب اسلامی نیز نماز جمعه در برخی نقاط اقامه می‌شد ولی بعد از انقلاب برپایی نماز جمعه با کیفیت بسیار بالاتر و در سطح وسیع‌تر در دستور کار قرار گرفت.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای محراب ادامه داد: مرحوم آیت الله قاضی نخستین امام جمعه دزفول بعد از انقلاب اسلامی بعد از ۲ هفته از اقامه نماز جمعه در تهران، این آیین باشکوه را در دزفول برگزار کرد تا این شهرستان لقب دومین شهرستان برگزارکننده نماز جمعه در سطح کشور را به خود اختصاص دهد.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اکنون ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه در سطح کشور وجود دارد، بیان کرد: نماز جمعه دومین اجتماع بزرگ مسلمانان بعد از حج است و به گفته امام خمینی(ره) در راس همه امور قرار دارد.

وی نماز جمعه را به تعبیر مقام معظم رهبری قلب فرهنگی هر شهر دانست و افزود: مرحوم آیت الله قاضی امام جمعه فقید دزفول خود را بانی انقلاب و پاسخگو می‌دانست لذا رسانه‌ها نیز باید از ائمه جمعه مطالبه گری داشته باشند. 

حجت الاسلام قاضی دزفولی با تاکید بر لزوم استیفای حقوق مردم توسط امام جمعه گفت: تریبون نماز جمعه مردم را به تقوا و اخلاق دعوت می‌کند و باید وحدت آفرین باشد. 

وی با بیان اینکه مشکلات اجتماعی سیاسی در نماز جمعه بیان می‌شوند، افزود: امام جمعه باید جامعه را با خرد جمعی هدایت کند و با کمک رسانه‌ها نبض جامعه را در دست گیرد.

امام جمعه دزفول با تاکید بر لزوم رعایت اخلاق و نقد منصفانه از سوی رسانه‌ها گفت: آرمان‌های انقلاب اسلامی باید به گفتمان تبدیل شوند تا بواسطه آن به توسعه دست یابیم که لازمه آن رعایت اخلاق و تقوا است.

وی کار جهادی را لازمه پیشبرد امور جامعه دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره شهید هبت الله قاضی افزود: این شهید والامقام نخستین مسوول فرهنگی ستاد اقامه نماز جمعه دزفول بود و هرجا لازم می‌دید آتش به اختیار و به صورت جهادی وارد عمل می‌شد و امور نماز جمعه شهرستان را انجام می‌داد.

حجت الاسلام قاضی دزفولی خواستار تعامل و همکاری بیشتر رسانه‌ها با ستاد اقامه نماز جمعه دزفول شد و گفت: با حضور رسانه‌ها در جلسات و انتشار اخبار در سطح جامعه، ضمانت بیشتری برای تحقق مطالبات ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها نقش بی‌بدیلی در جامعه دارند، خواندن کتاب جنگ روایت‌ها را به خبرنگاران توصیه کرد.

امام جمعه دزفول با اشاره به مصوبه ممنوعیت برگزاری نماز جمعه در سطح شهرستان گفت: نه تنها کار در ستاد اقامه نماز جمعه دزفول تعطیل نشده بلکه از زمان ابلاغ این مصوبه کار ما چند برابر شده است.

وی افزود: ظرفیت ستاد اقامه نماز جمعه دزفول، مصلا و تشکیلات ستاد اربعین و مواکب برای مقابله با کرونا بکار گرفته شده‌اند و در این راستا چندین رزمایش از جمله مواسات و همدلی و احسان و نیکوکاری برگزار شده است.

حجت الاسلام قاضی دزفولی با بیان اینکه هر کاری که باعث شیوع ویروس کرونا شود گناه است، بیان کرد: برای برگزاری آیین‌های مذهبی و معنوی تابع دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

وی خوستار برجسته کردن احساس مسوولیت، عطوفت و مهربانی مردم نسبت به یکدیگر در ایام کرونا توسط رسانه‌ها شد و افزود: رسانه‌ها به وحدت آفرینی در سطح جامعه کمک کنند.

امام جمعه دزفول با قدردانی از زحمات طلبه‌های جهادگر که اقدام به کفن و دفن اموات کرونایی می‌کنند، اظهارداشت: برخی از این طلبه‌ها بدلیل نداشتن تجهیزات نظیر کولر در حین کار بیهوش می‌شوند.

وی مصلای نماز جمعه دزفول را از یادگاران آیت الله قاضی امام جمعه فقید این شهرستان دانست و گفت: با توجه به اینکه مسجد جامع در تیررس موشک‌های بعثی بود، آیت الله قاضی این مکان را برای برپایی نماز جمعه درنظر گرفت.

امام جمعه دزفول افزود:  اکنون قرارگاه فرهنگی مدنظر مقام معظم رهبری در قالب مراکز فرهنگی مختلف در مصلای نماز جمعه دزفول برپا شده و به مردم خدمات فرهنگی ارائه می‌دهد.

حجت الاسلام قاضی دزفولی با اشاره به کسب ۲ مقام برتر توسط حوزه علمیه آیت الله قاضی در زمینه ارائه مقالات پژوهشی بیان کرد: حوزه علمیه دزفول اکنون سطح سه است و مجوز برگزاری امتحانات را دارد.

وی با بیان اینکه مساجد نیز به صورت مدیریت شده بازگشایی خواهند شد، افزود: برای برگزاری دعای روز عرفه در شهرستان دزفول درخواست داده‌ایم که در آن ذکر شده دعا با تعداد افراد کم به صورت حضوری برگزار و به صورت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی پخش شود.  

امام جمعه دزفول با اشاره به فعال شدن نشست‌های شورای فرهنگ عمومی، شورای زکات و دیگر شوراهای این شهرستان گفت: چهارم خرداد روز دزفول نخستین بار از سوی شورای فرهنگ عمومی دزفول مطرح شد و درنهایت در تقویم جای گرفت.

وی احیای جایگاه و پیشینه دزفول را از اهداف شورای فرهنگ عمومی این شهرستان دانست و افزود: آیین‌های مختلفی برای گرامیداشت شخصیت‌ها و مفاخر دزفول از اقشار مختلف برگزار شد که نمونه آن کنگره ملی آیت الله معزی بود و دست اندرکاران آن با مقام معظم رهبری دیدار داشتند.

حجت الاسلام قاضی دزفولی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: این شهید والامقام انقلابی در جهان برپا کرد.

وی با اشاره به عملیات مرصاد افزود: منافقان کوردل در یک اشتباه محاسباتی فاحش دست به حمله زدند و قصد داشتند تا تهران پیش روند ولی درسی تاریخی به آنها داده شد.

امام جمعه دزفول با ستایش اقدامات خیرین این شهرستان اظهارداشت: دزفول دین خود را به فرموده امام خمینی(ره) به اسلام ادا کرده است لذا ما نیز باید مسوولیت تاریخی خود را در قبال این شهرستان ادا کنیم.

وی درخصوص نحوه برگزاری آیین‌های عزاداری محرم و صفر در شهرستان دزفول با توجه به شیوع کرونا گفت: سیاست ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری آیین‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است چراکه کمبود تجمع فرهنگی و معنوی در جامعه احساس می‌شود.

نشست خبری حجت الاسلام قاضی دزفولی به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور در دفتر نهاد امامت جمعه دزفول برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =