روایتی از یک بحران؛ اینجا آمریکاست؟

تهران – ایرنا - آمریکا که خود را کشور «مهد آزادی» و «دموکراسی» درجهان معرفی می کند، اکنون نحوه برخورد سرکوبگرانه یگان‌های اعزامی مسلح فدرال با شهرهایی که در آن اعتراض‌های عدالتخواهی اجتماعی درجریان است برای خود رسانه‌های آمریکایی نیز غیرقابل باور است، آنچنان که شبکه خبری سی ان ان در خبر اول خود می نویسد؛ «شاید باور نکنید که اینجا آمریکا باشد».

به گزارش ایرنا، آمریکا که خود را کشور «مهد آزادی» و «دموکراسی» در جهان معرفی می کند، اکنون نحوه برخورد سرکوبگرانه یگان های اعزامی مسلح دولت فدرال به شهرهایی که در آن اعتراض های عدالتخواهی اجتماعی درجریان است برای رسانه های آمریکایی مبهوت کننده و غیر قابل باور است.

به نظر می رسد شرایط در آمریکا هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نزدیک تر می شود، با توجه به عملکرد دونالد ترامپ رو به وخامت می نهد و دامنه و شکل اعتراضات سراسری در آمریکا که به «جنبش عدالتخواهی اجتماعی» و «جان سیاهپوستان اهمیت دارد» صورت گرفته، روز به روز در حال تغییر و نحوه برخورد دولت فدرال نیز با معترضان رنگ و بوی تندتری به خود می گیرد، تا انجاکه شبکه خبری سی ان ان آشکار در گزارش خبری خود اعلام می‌کند: «آمریکا در بحران» و نظر کارشناسان این است که آمریکا آبستن یک انقلاب است.

رسانه ها و حتی اندیشکده های آمریکایی اکنون نگاه خود را به وضعیت داخلی آمریکا متمرکز کرده اند، اعتراضاتی که به گفته آنان اکنون پس از به قتل رسیدن جورج فلوید شهروند سیاهپوست به دست پلیس سفید آمریکایی در پنجم خرداد ماه، ادامه آن به بیش از ۵۰ روز رسیده است؛  وضعیت بحرانی که  پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان ماه در پیش روی ملت و دولتمردان آمریکایی قرار دارد.

دونالد ترامپ که از آغاز اعلام  حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، در تابستان ۲۰۱۵، روش مخصوص به خود را که همان بحران آفرینی و سوار بر موج برآمده از این بحران ها بود، به ساحل پیروزی و تکیه زدن بر جایگاه ریاست جمهوری آمریکا بود، همان منش و رفتار را در درون کاخ سفید در پیش گرفت که جامعه جهانی و ملت آمریکا شاهد بحران های عدیده ای که وی درمدت سه سال و نیم حضور درکاخ سفید بوجود آورد، بوده و هستند.

اکنون به اذعان کارشناسان و ناظران داخلی و بین المللی سوء مدیریت ترامپ به ویژه در ماه های اخیر در دو زمینه کنترل و مهار همه گیری ویروس کرونا و اعتراض به نژادپرستی در آمریکا، نارضایتی هایی پر رنگی حتی در میان هوادران وی بوجود آورده و این ها درحالی است که ترامپ با این همه خود را برای انتخاب دوباره و تمدید حضور در کاخ سفید بنابر استراتژی های ناهنجار آماده می کند.

ادامه درگیری در پورتلند ایالت اورگان

شبکه خبری سی ان ان در یک گزارش میدانی نشان داد که نیروهای امنیتی چگونه با شلیک گازهای اشک آور و برخورد قهریه با معترضان در پورتلند ایالت اورگان برخورد می کنند.

سی ان ان در این گزارش عنوان کرد: آمریکا در بحران، معترضان در پورتلند تنها خواهان برقراری عدالت اجتماعی و تغییر در ساختار پلیس و تصحیح برخورد نیروهای پلیس با شهروندان رنگین پوست در آمریکا هستند، اعتراضاتی که دراین شهر از زمان قتل جورج فلوید تاکنون به بیش از ۵۰ روز ادامه یافته است.

نژادپرستی در آمریکا از صاحبان قدرت نشات می گیرد؛ آمریکا آبستن یک انقلاب

«ای. دی موندائین» (E.D. Mondaine) رئیس «انجمن  پیشرفت رنگین پوستان» (NAACP) در شهر پورتلند اورگان درباره ادامه اعتراض ها در آمریکا به ویژه در این شهر به سی ان ان گفت: همگان آگاهیم که نژادپرستی سیستماتیک در این کشور  از آنهایی که در منصب قدرت در آمریکا قرار دارند، نشأت می گیرد.

رئیس انجمن پیشرفت رنگین  پوستان پورتلند در ادامه به  این شبکه خبری آمریکایی گفت: وضعیتی که شاهدیم و نیروهای ویژه  به سرکوب معترضان هواخواه عدالت اجتماعی  می پردازند، در زمان خاصی قرارداریم، در بحبوحه یک انقلاب و ما  (به نوعی) در یک جنگ قرار داریم.

معترضان سیاهپوست مسلح در خیابان های کنتاکی

آمریکایی ها که تاکنون به دیدن افراد سفید پوست سراپا مسلح به سلاح های گرم  درخیابان ها بخصوص آنهم در شهرهایی که اعتراض های  به نژادپرستی در آن ها برپا بود، عادت داشتند اکنون خبرگزاری رویتز از حضور سیاهپوستان سراپا مسلح در اعتراض های خیابانی در آمریکا خبر می دهد.

انتشا خبر و تصاویر مربوط به این حضور موید گفته های رئیس انجمن پیشرفت رنگین پوستان در پورتلند است که روشی که ترامپ برای سرکوب معترضان در پیش گرفته طرف مقابل را ناچار به واکشن مشابه کرده و آمریکا به واقع به سوی یک جنگ، آنهم یک جنگ داخلی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پیش می رود.

رویترز د ر این خصوص در گزارش خود نوشت: در شهر «لوئیس ویل» (LOUISVILLE) ایالت کنتاکی گروهی از سیاهپوستان معترض که سراپا مسلح به سلاح گرم بودند روز شنبه (روز گذشته) به خیابان آمده و خواستار اجرای عدالت برای  «بروئنا تیلور» (Breonna Taylor) زن  سیاهپوست ۲۶ سالهای شدند که در ماه مارس(فروردین) نیروهای پلیس به آپارتمان وی یورش برده و او را به ضرب گلوله از پای درآوردند.  

مقابله مردم با گروه های سرکوب گر کاخ سفید 

کارشناسان و تحلیلگران مسائل آمریکا به این موضوع اذعان دارند که دولت مرکزی فدرال هرگز در مواجه از اعتراض هایی که گاه و بیگاه در این کشور روی می دهد به این درجه از خشونت دست نزده اند، تصمیم دونالد ترامپ در روزهای گذشته برای اعزام یگان های ویژه که به گفته رسانه های آمریکایی ظاهری مخوف و یونیوفرم هایی بدون نشان مشخصی می باشند، به شهرها و ایالت هایی که توسط دموکرات ها اداره می شوند، یک سرکوب آشکار از سوی کاخ سفید می دانند.

اکنون برخورد نیروهای سرکوب در آمریکا علیه معترضان و تجهیزاتی که در برخورد با آنها به کار می رود، منجر شده تا معترضان عدالتخواهی با دست خالی به مقابله به آنها بپردازند، آنچنان که اکنون   «هافینگتون پست» از به کار بردن ابزار باغبانی از سوی جامعه آمریکا علیه این نیروهای سرکوب گر خبر می دهد.

هافینگتن پست روز یکشنبه دراین باره به صراحت نوشت: یگان های به شدت نظامی اعزامی دونالد ترامپ به پورتلند به معترضانی که خود را «پدرانی علیه فاشیست» در آمریکا می خوانند برای  زدن و بازگرداندن گلوله های پرتابی از سوی این یگانه ها به سمت معترضان از ابزار باغبانی استفاده می کنند، درهمین حال برخی دیگر از معترضان از دستگاه بادی باغبانی «برگ پَران» برای برگرداندن دودهای سمی ناشی از گاز اشک آور به سمت نیروهای نظامی سرکوب گر استفاده کردند.

نمی توان باور کرد اینجا آمریکا است

آمریکا که کشور «مهد آزادی» و «دموکراسی»  درجهان شناخته می شود اکنون نحوه برخورد سرکوبگرانه یگان های اعزامی مسلح دولت فدرال به شهرهایی که در آن اعتراض های عدالتخواهی اجتماعی درجریان است برای رسانه های آمریکایی مبهوت کننده و غیر قابل باور است آنچنان  که شبکه خبری سی ان ان در خبر اول خود می نویسد:  شاید باور نکنید که اینجا  آمریکا باشد.

کارشناسان و تحلیلگران مسائل داخلی آمریکا بر این باورند که ادامه این رویه از سوی کاخ سفید خشم جامعه آمریکا که اکنون برخاسته از  بحران های عمده ای همچون ناتوانی دولت مرکزی فدرال در مهار ویروس کرونا، که شمار مبتلایان به آن به بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده که از این تعداد نیز بالغ بر ۱۴۹ هزار نفر جان باخته اند، بیکاری و بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کووید-۱۹ و همچنین بی عدالتی سیستماتیک اجتماعی در جامعه آمریکا، نه تنها فرو نخواهد نشاند، بلکه روشی که مستاجر کنونی کاخ سفید با توجه به حس نهفته نژادپرستی که دارد، برای این بحران ها در پیش گرفته، آتش خشم جامعه آمریکا را شعله ور تر خواهد ساخت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =