قائم مقامی: پرسپولیس الگویی موفق برای کار تیمی در ورزش ایران است

تهران- ایرنا- کاپیتان تیم ملی شطرنج ایران گفت: تمرکز، انضباط تیمی، جنگندگی و دارا بودن کادر فنی کم حاشیه، از رازهای موفقیت پرسپولیس در چند سال اخیر بوده و این تیم می‌تواند الگویی موفق است برای کار تیمی در ورزش ایران باشد.

«احسان قائم مقامی» چهره شناخته شده ای در ورزش ایران به شمار می‌رود و بسیاری از مردم و علاقه مندان شطرنجِ ایران را با نام قهرمان ۱٣ دوره کشور می‌شناسند. ورزشکاری که بیش از ٣٥ مدال آسیایی، دو مدال المپیک بازی‌های فکری جهان، ٤ مدال مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان و فتح بیش از ١١٠ تورنمنت معتبر بین المللی را در کارنامه دارد و حدود ٢٥ سال است که عضو و کاپیتان تیم ملی شطرنج بزرگسالان ایران است.

وی اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران است و به رکورد ریتینگ ٢٧٥٠ در بخش برق آسا و ریتینگ ٢٦٣٣ در بخش کلاسیک رسیده است که البته ٢٧٥٠ بالاترین درجه ایست که یک شطرنج‌باز ایرانی با پرچم ایران به آن دست یافته است.

قائم‌مقامی در جام جهانی شطرنج در سال ۲۰۱۹ با برتری مقابل «یو یانگ‌یی چینی» با ریتینگ ۲۷۶۳، رکورددار بهترین پیروزی تاریخ شطرنج ایران شد.

اما تمام فعالیت ورزشی قائم مقامی را نمی‌شود در این رشته فکری خلاصه کرد بلکه به گواه اهالی ورزش و البته خودِ این استاد بزرگ شطرنج، وی در رشته فوتبال به صورت حرفه‌ای فعالیت داشته است و یکی از طرفداران دو آتیشه پرسپولیس تهران به شمار می‌رود.

قهرمانی سرخپوشان تهرانی بهانه‌ای شد تا گروه ورزش ایرنا گفت وگوی کوتاهی با قهرمان حال حاضر شطرنج ایران و غرب آسیا داشته باشد.

استاد بزرگ شطرنج ایران در این گفت وگو با اشاره به سابقه حضورش در فوتبال اظهار داشت: هم فوتبالیست بودم و تا ١٢ سالگی به صورت جدی زیر نظر «جلال چراغ‌پور» مربی توانمند فوتبال پایه ایران و استقلال فعالیت داشتم. در تیم نونهالان تهران فوتبال بازی می‌کردم و از طرفداران دو آتیشه پرسپولیس هستم. چند سالی هم (از جمله سال قبل) برای تیم شطرنج پرسپولیس بازی کردم و پیش‌تر نیز با این تیم مقام آسیایی هم کسب کردیم.

 او در این گفت وگو با اشاره به موفقیت های چند سال اخیر پرسپولیس در فوتبال ایران و آسیا عنوان کرد: خیلی خوشحالم که فوتبال ایران تیمی با این شخصیت و صلابت را به خود می‌بیند و خوشحال‌تر از این بابت که تیم محبوبم و دوستان خوبم در این تیم با تلاش و درخشش خود باعث شادی و نشاطِ طرفداران میلیونی خود می‌شوند. پرسپولیس الگویی موفق است برای کار تیمی در ورزش ایران است.
استاد بزرگ شطرنج ایران ادامه داد: تمرکز و شخصیت تیمی و جنگندگی بازیکنان این تیم و انتخاب مربی و کادر فنی مناسب از جانب مدیریت و همچنین رعایت اصل دوری از حاشیه، طی سال های اخیر، مهمترین رموز موفقیتِ پرطرفداران ترین تیم فوتبال ایران بوده است. نکته جالب این که بازیکنان پرسپولیس سختی های زیادی را پیش رو دیدند و هیچ گاه این موضوع برای آنها بهانه ای نشده که دست از تلاش بردارند.بیش از قهرمانی، داشتن این روحیه مقاوم تیمی جای تبریک دارد.
عضو سابق تیم شطرنج باشگاه پرسپولیس افزود: پوکر قهرمانی پرسپولیس را خدمت خانواده بزرگ این تیم، صمیمانه و جانانه تبریک عرض می کنم. امیدوارم که این تیم منضبط، با تلاش و جاه طلبی و تمرکز بالا به کار خود ادامه دهد و همچنان قهرمانانه برای شادی و رضایت طرفداران خود بجنگد. به نظر من در حال حاضر شخصیت تیمی پرسپولیس از سایر تیم های ایرانی، به وضوح بالاتر است. برانکو ایوانکویچ  تاثیر زیادی در ایجاد این مهم داشته است و کاریزما و اخلاق خوب «یحیی گل‌محمدی» این روال را تداوم بخشیده است.
کاپیتان تیم ملی شطرنج ایران در ادامه با اشاره به راز پوکر این تیم در لیگ برتر افزود: تمرکز ، انضباط تیمی، جنگندگی و دارا  بودن کادر فنی کم حاشیه، از رازهای موفقیت پرسپولیس در چند سال اخیر است. امیدوارم قدرت پرسپولیس به هیچ عنوان فروکش نکند.

رکورددار بازی‌های شطرنج همزمان جهان و گینس افزود:‌ پرهیز از حاشیه یک قابلیت بزرگ است که گروهی از ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند به اهمیت آن پی‌ببرند.

کاپیتان تیم ملی شطرنج مردان ایران در تشابه فوتبال و شطرنج یادآور شد:‌ شطرنج به عنوان یک رشته استراتژیکی و در عین حال تاکتیکی از ظرافت‌های خاصی برخوردار است و شباهت های زیادی در تاکتیک‌ها با رشته تاکتیکی ترِ فوتبال دارد. در شطرنج و فوتبال، چیدمان مهره‌ها و تعریف و گرفتن کارکرد مورد انتظار از آنها در بازه‌های زمانی کوتاه یا بلند و ضرورت تغییر جای مهره‌ها یا بازیکنان و استفاده از تم های تاکتیکی ( که غالبا برنامه های تمرین شده هستند) مضامین ذهنی نسبتا مشابه و متجانسی نزد شطرنج‌بازان، مربیان و بازیکنان فوتبال ایجاد می‌کند.

قهرمان شطرنج ایران در ادامه با اشاره به تفاوت‌های این ۲ رشته تصریح کرد:  تعریف عمومی تکنیک در این دو بازی متفاوت است. هر چند در هر ۲ ورزش آسان سازی، تبدیل و نتیجه گیری به عنوان ملاحظه اساسی مطرح می‌باشد. در فضا سازی‌های ذهنی نیز تشابهات زیادی بین این دو رشته وجود دارد، البته دقت محاسبه در شطرنجِ با کیفیت به دلیل ماهیت رشته، از فوتبالِ با کیفیت بالاتر است.
قائم‌مقامی ضمن تبیین جذابیت‌های این ۲ رشته افزود: از نگاه عموم مردم دنیا فوتبال جذاب‌ترین و زیباترین ورزش جسمی جهان است و شطرنج جذاب‌ترین و صد البته کامل‌ترین ورزش فکری جهان است. تشابه دیگر آنها این است که، من هر دو را عاشقانه دوست دارم البته که شطرنج برای من اولویت بالاتری داراست و اگر شطرنج وجود نداشت قطعا فوتبال زیباترین بازی جهان می‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =