۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۵
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83884526
۴ نفر

برچسب‌ها

برق قزوین، نیازمند مدیریت مصرف از سوی مشترکان

قزوین - ایرنا - امروزه سهم موثر انرژی، به خصوص برق به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌ها در حوزه اقتصاد جهانی بر هیچ کسی پوشیده نیست تا جایی که میزان و نوع مصرف آن در استان صنعتی و کشاورزی مانند قزوین همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

امروزه بدون شک بهره‌مندی از انرژی امری ضروری در توسعه پایدار و ارتقای سطح کیفی زندگی بشر محسوب می‌شود تا جایی که یکی از مصادیق آن (برق) به مهمترین نیاز حیات انسانی تبدیل شده و بخش عظیمی از فعالیت‌های تولیدی و مصرفی را به خود اختصاص داده است. 

با وقوع بحران‌های نفتی دهه ۷۰ میلادی، بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعتی جهان دریافتند که برای ادامه حیات خود دیگر نمی‌توانند به تنها منبع تامین انرژی آن زمان، یعنی سوخت‌های فسیلی تکیه کنند و از این رو به دنبال انرژی‌های جدید و در عین حال مقرون به صرفه و پاک رفتند.

خوشبختانه صنعت برق کشور ما در دهه‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بوده تا جایی که رفته رفته و از احداث سدهای آبی که همواره با هزینه‌های سرسام‌آوری نیز روبرو بوده، به سمت انرژی‌های پاک از جمله بادی، خورشیدی و نیروگاه‌های تولید پراکنده روی آورده است. 

انجام این مساله در استانی مانند قزوین ابتدا با هدف توسعه نیروگاه‌های پراکنده و براساس نیاز شبکه آغاز و در ادامه به توسعه نیروگاه های بادی در طارم و تاکستان ادامه یافته و در حوزه نیروگاه های خورشیدی نیز در حال احداث نیز شهرک انرژی در بویین زهرا در زمینی به مساحت یک هزار هکتار در دست ساخت است.

برای پیگیری از آخرین وضعیت صنعت برق استان قزوین، ایرنای مرکز قزوین گفت و گویی را با سعید بهادیوند چگینی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق انجام داده است.

ایرنا. در خصوص سهمیه و میزان مصرف برق استان قزوین توضیح دهید؟

سهمیه امسال برق استان از سوی وزارت نیرو ۷۷۷ مگاوات تعیین شده در حالی که بیشترین میزان مصرف برق در ۳۰ تیرماه گذشته و در ساعت ۱۲ ظهر به میزان ۸۳۶ مگاوات به ثبت رسید و این در حالی است که سعی داشتیم امسال برنامه خاموشی نداشته باشیم که به علت کمبود تولید، مجبور به اعمال برخی خاموشی ها در سطح استان می شویم.

این در حالی است که اگر شهروندان و مشترکان ما بخش های چهارگانه تجاری، کشاورزی، صنعتی و خانگی مصرف روزانه خود را تا ۱۰ درصد کاهش دهند، هیچ خاموشی در سطح استان اعمال نمی شود و ما نیز در تابستان پیش رو بدون خاموشی عبور می کنیم.

بخش تجاری با توجه به اینکه در ساعت پیک بار فعالیت خود را تعطیل می کنند، شرکت توزیع با این حوزه مشکلی ندارد اما کاهش ۱۰ درصدی برق را در سایر بخش‌ها نیازمندیم تا جایی که به کشاورزان توصیه شده تا در صورتی که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ الکتروموتورهای خود را خاموش کنند، برق ۲۰ ساعت بعدی برای آنان رایگان خواهد بود.

در بخش صنعت نیز در صورتی که واحدهای تولیدی روز جمعه را به جای یکی از روزهای هفته روز کاری قرار دهند و یا اینکه نوبت کاری ظهر را به عصر یا شب منتقل کنند از بسته های تشویقی قابل توجهی برخوردار خواهند بود و در بخش خانگی نیز مشترکان اگر کاهش ۱۰ درصدی مصرف داشته باشند در کل دوره ۲۰ درصد از هزینه های برق آنان کاهش می یابد.

ایرنا. بیشترین میزان برق مصرفی مربوط به چه حوزه ای است؟

براساس آمارهای ثبت شده، ۴۷ درصد تولید برق استان در حوزه صنعت، ۲۲ درصد در بخش کشاورزی، ۱۹.۶ درصد در بخش خانگی و ۱۱.۴ درصد دیگر در سایر بخش های به مصرف می رسد.

این درحالی است که بخش صنعت در حوزه همکاری با شرکت توزیع نیروی برق بیشترین همکاری را داشته و بخش کشاورزی نیز کمترین میزان را در اعمال کاهش مصرف برق به خود در سطح استان اختصاص داده است.

امسال در حالی میزان برق مصرفی در حوزه صنعت ۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته، میزان همکاری مشترکان این حوزه امسال نسبت به سال گذشته تاکنون ۳۰ درصد افزایش داشته که این مساله ناشی از ارایه بسته های تشویقی وزارت نیرو بوده تا جایی که سال گذشته ۱۱ میلیارد تومان به واحدهای تولیدی که با ما در حوزه مدیریت مصرف همکاری داشتند تشویقی دادیم و امسال پیش بینی می شود این میزان به ۱۸ میلیارد تومان نیز برسد.

گزارشی از وضعیت تعداد مشترکان استان ارایه دهید؟

استان قزوین هم اکنون دارای ۶۲۰ هزار و ۶۵۱ مشترک برق است که ۴۹۱ هزار و ۹۲۳ مشترک خانگی، چهار هزار و ۸۴۲ مشترک صنعتی، ۶ هزار و ۶۱۸ مشترک کشاورزی و مابقی آن نیز مربوط به مشترکان عمومی می باشند.

در حال حاضر نیز ۱۰۰ درصد مشترکان شهری و ۹۸ درصد مشترکان روستایی بالای ۱۰ خانوار این استان بهره مند از خدمات شرکت توزیع نیروی برق هستند و ۲۶ اداره مدیریت امور شبکه و ادارات اقماری امر خدمات رسانی به مشترکان این استان را برعهده دارند.

سالانه شرکت توزیع نیروی برق قزوین برای توسعه و اصلاح شبکه برق استان و تنها از محل اعتبارات ملی ۳۰ میلیارد تومان هزینه می کند.

از اواخر سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا برق هیچ مشترکی در سطح استان به دلیل بدهی قطع نشده است.

مطالبات ۱۰۰ میلیارد تومانی شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین 

شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد تومان از مشترکان خود طلب دارد که این مساله باعث شده تا شرکت به لحاظ امتیازی شرایط خوبی را در سطح کشور نداشته باشد و به همین علت و با کمبود اعتبارات شدید مالی با محدودیت های فراوانی در حوزه توسعه، اصلاح و روشنایی های معابر عمومی روبرو هستیم.

بیشتر مطالبات این شرکت از دستگاه های دولتی، ارگان های نظامی و انتظامی است که با وصول آن می توان به بسیاری از نیازهای استان در حوزه توسعه و تکمیل زیرساخت ها و همچنین روشنایی معابر اقدام کرد.

در خصوص هوشمندسازی چاه های آب کشاورزی استان توضیح دهید؟

با اقدامات صورت گرفته شرکت توزیع نیروی برق استان در جهت مدیریت مصرف، در حال حاضر ۹۸ درصد از چاه‌های آب کشاورزی استان قزوین مجهز به کنتور هوشمند هستند.

سال گذشته نیز در این راستا ۲۱ مورد و در سه ماه نخست امسال نیز ۸ مورد از چاه های آب کشاورزی استان را به کنتورهای هوشمند متصل کردیم تا ضمن کنترل از میزان استحصال آب، جزو استان‌های شاخص در این خصوص باشیم.

شهروندان استان قزوین باید توجه داشته باشند که با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش دمای هوا باید ضمن مدیریت مصرف، استفاده از وسایل پرمصرف را به زمان های غیر از پیک بار، یعنی از ساعت ۱۱ تا ۱۷ موکول کنند و تا حد ممکن نیز در استفاده از وسایل سرمایشی، رعایت میزان مصرف را به عمل آورند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =