صندوق تسهیلات هنرمندان صنایع دستی آستارا ایجاد می‌شود

آستارا - ایرنا - سرپرست فرمانداری آستارا گفت: تشکیل صندوق پس‌انداز و تسهیلات خرد برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی و توانمندی و بهبود اقتصاد خانواده‌های آنها ضروری است و دستگاه‌های مرتبط در این خصوص اقدام کنند.

رضا جمشیدی روز شنبه در بازدید از تعدادی از خانواده های گلیم باف روستای عنبران آستارا اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری بخشداری مرکزی و دهیاری و شورای اسلامی عنبران برای تشکیل صندوق همکاری کنند و مشارکت گروهی، اختصاص تسهیلات ارزان قیمت و تقویت پس اندازهای خرد خانوارهای روستایی از هدف های آن است.

وی بیان کرد: عنبران به عنوان روستای گلیم ایران به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معرفی شده است و در صورت موافقت، زمینه توسعه و آبادانی همه جانبه روستا فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: ۶۰۰ خانوار گلیم باف در روستای عنبران فعالیت می کنند و بیمه خانواده های هنرمندان صنایع دستی و طراحی و نصب مجسمه یک هنرمند صنایع دستی در ورودی روستا ضروری است.

سرپرست فرمانداری آستارا گفت: هنرمندان صنایع دستی با خلاقیت برای معرفی فرهنگ بومی به نسل های آینده می کوشند و با در نظر گرفتن شعار سال، باید از تولید آثار فرهنگی فاخر حمایت کنیم.

وی ادامه داد: دولت با ارائه تسهیلات مشاغل خانگی و طرح های پشتیبان از هنرمندان صنایع دستی حمایت می کند و فعالان صنایع دستی با بازاریابی به رونق این حوزه کمک کنند.

پردل امیری نژاد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا هم گفت: در سال گذشته ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات کم‌ بهره با بازپرداخت سه ساله به ۱۲ هنرمند گلیم‌ باف پرداخت و برای ۶۰ نفر شغل ایجاد شد.

آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده است و بیش از هزار هنرمند در ۱۵ رشته صنایع دستی در آن فعالیت می کنند و روستای عنبران بخش مرکزی آن به لحاظ کثرت تولید گلیم به دهکده صنایع دستی مشهور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =