لغو برگزاری آزمون ارشد و دکتری ۹۹ در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس نیست

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلی برای برگزاری کنکور ارشد و دکتری سال ۹۹ وجود ندارد و آنچه درباره لغو این آزمون‌ها مطرح شده در دستور کار کمیسیون نیست.

حجت الاسلام احمدحسین فلاحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهارداشت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هیچ صحبتی در باره حذف کنکور ارشد ۹۹ مطرح نشده و بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون خبری در این باره دریافت نکردم.

وی با تاکید براینکه پیش از این قرار شده بود که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره ورود پیدا نکند، گفت: درباره حذف کنکور  ۹۹ در مقاطع مختلف به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار بود که ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم‌گیری کند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون نمی‌تواند به صورت قطعی در این باره اظهار نظر کند. زیرا ممکن است در همان زمان اتفاقی رخ دهد و تصمیم‌گیری نهایی و لحظه‌ای را ستاد ملی مبارزه با کرونا باید انجام دهد. بر همین اساس تصمیم‌گیری در چنین مواردی با توجه به نوع رفتار ویروس مشخص می‌شود.

فلاحی با تاکید براینکه تعداد شرکت کنندگان در کنکور ارشد و دکتری بسیار کمتر از مقطع کارشناسی است، اظهارداشت: برگزاری کنکور ارشد و دکتری با توجه به جمعیت کم شرکت کنندگان، راحت‌تر و طبق پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود و موضوع مورد بحث فعلا درباره کنکور کارشناسی است که تعداد زیادی شرکت کننده دارد.

سخنگوی کمیسیون‌آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: البته ممکن است ستاد ملی مبارزه با کرونا کنکور ارشد یا دکتری را لغو کند ولی به نظرم برای این موضوع هم راهکار وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد:  کشورهایی هستند که به رغم اینکه شیوع کرونا در آن کشورها بسیار بیشتر از ایران بوده، اما آزمون کنکور را طبق پروتکل‌های بهداشتی برگزار کردند. به عنوان نمونه آزمون در ورزشگاه‌های بزرگ و فضای باز برگزار شد و کشور ما نیز ظرفیت‌های لازم را در این زمینه دارد.

پیش از این علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به نشست فوق العاده شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی که امروز با حضور وزیر علوم و معاونان وزیر برگزار شد،  اظهار داشت:‌ تصمیم مجلس ورود به موضوع اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور است.

وی گفته بود: کمیسیون آموزش مجلس در جهت اصلاح این ماده قانونی طرح دو فوریتی تدوین می‌کند تا سنجش و پذیرش دانشجو فقط از طریق سوابق تحصیلی صورت پذیرد که این پیشنهاد مورد موافقت وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گرفت.

به گفته منادی سفیدان، تلاش کمیسیون این است که تا زمان باقی مانده تا کنکور این طرح را تدوین و به تصویب مجلس رسانده تا امسال کنکور ارشد ۹۹ برگزار نشود و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد.

به گزارش ایرنا کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ قرار است بعد از تغییراتی که در زمان برگزاری آن انجام شد روزهای۱۶ و ۱۷ و ۱۸مرداد ماه برگزار شود و برای آزمون دکتری نیز ۹ مرداد ماه ۹۹ تعیین شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha