رسانه چینی تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای ایرانی را «وحشیانه» خواند

پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین در گزارشی تحلیلی با اشاره به اینکه طبق قوانین بین الملل هواپیماهای نظامی نباید سر راه هواپیماهای غیرنظامی قرار گیرند، تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافری ایران را «وحشیانه» خواند و از این تعرض با عنوان «اعمال وحشت آور» یاد کرد.

به گزارش ایرنا در بخشی از این گزارش با اشاره به اینکه جامعه جهانی باید تعرض آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران را محکوم کند آمده است: این نوع رفتار که مقررات بین المللی را پایمال کرده، به حد بی سابقه ای رسیده و جامعه جهانی باید نسبت به آن هوشیار باشد و این موضوع را به شدت محکوم کند.

در کنوانسیون های بین المللی، هواپیماهای غیرنظامی اولویت نخست حفاظت را دارند و حمله به هواپیماهای مسافربری اقدامی ضد بشری و غیرقابل بخشش تلقی می شود گر چه این نوع اقدامات نادر است اما آمریکا یک بار علیه ایران این کار را انجام داده و آسیب های جبران ناپذیری به مردم ایران تحمیل کرده است.

ناو جنگی «یو. اس. اس. وینسنس» نیروی دریایی آمریکا در تاریخ ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ به صورت عمدی هواپیمای مسافربری ایران را بر فراز خلیج فارس هدف قرار دارد و باعث کشته شدن تمامی ۲۹۰ مسافر و خدمه آن شد دو روز قبل هم نزدیک بود شبیه به رویداد خونبار سال ۱۳۶۷ دوباره رخ دهد.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، شامگاه پنجشنبه یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت با مزاحمت دو جنگنده آمریکایی در حریم هوایی سوریه مواجه شد این هواپیمای مسافربری مجبور شد ناگهانی تغییر مسیر و کاهش ارتفاع انجام دهد و با فرود اضطراری، خوشبختانه سالم در لبنان به زمین نشست.

تلویزیون دولتی ایران تصاویری نشان داد که بر اساس آن به دنبال نزدیک شدن پی در پی جنگنده های اف-۱۵ آمریکا به هواپیمای ماهان، مسافران شدیدا ترسیده بودند و خلبان برای جلوگیری از فاجعه ای بزرگ مجبور شد ارتفاع را به صورت ناگهانی کاهش دهد این مساله باعث ایجاد تکان های شدید شد و برخی از مسافران به صورت سطحی مجروح شدند.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا پس از این حادثه در واکنش به آن گفت: این یک بازرسی معمول برای تضمین امنیت پرسنل پایگاه «تنف» ارتش آمریکا در سوریه بود زیرا اطلاعاتی وجود دارد که بر اساس آن ایران با هواپیماهای غیرنظامی اقدام به انتقال اسلحه به سوریه می کند جنگنده های آمریکا پس از تشخیص هویت هواپیمای مسافربری بلافاصله و بدون مزاحمت، موقعیت را ترک کردند.

هر چقدر هم آمریکا دلیل تراشی کند مهم نیست و هر دلیلی هم داشته باشد نباید جنگنده های خود را برای رهگیری هواپیماهای غیرنظامی در حریم هوایی کشورهای دیگر گسیل کند زیرا ارتش آمریکا قدرت اجرای قانون در حریم هوایی سوریه را ندارد و خود ارتش ایالات متحده متجاوز محسوب می شود.

هر چقدر اختلافات بین ایران و ایالات متحده وجود داشته باشد اما تعرض به هواپیماهای غیر نظامی امری غیرقابل قبول است ارتش آمریکا با تکیه بر قدرت نظامی خود، به طور غیرقانونی به حریم هوایی سایر کشورها حمله کرده، هواپیماهای مسافربری را با رهگیری خطرناک مورد آزار قرار داده و زندگی غیرنظامیان بی گناه را در معرض خطر قرار داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =