نماینده مجلس: کاروانسرای سمنان به میراث ‌فرهنگی واگذار شود

سمنان- ایرنا- نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت:  کاروانسرای مرکز شهر سمنان به اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان واگذار شود.

به گزارش ایرنا، عباس گلرو روز شنبه در دیدار با مدیرکل و معاونان اداره کل میراث‌فرهنگی استان سمنان، گفت: کاروانسرای تاریخی واقع در مرکز شهر سمنان برای حفاظت و مرمت و فراهم کردن زمینه جذب گردشگران باید به اداره کل میراث فرهنگی واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه نقش سایر دستگاه‌های اجرایی در حمایت از میراث فرهنگی و اجرای سند توسعه گردشگری استان سمنان باید مشخص شود، افزود: دستگاه‌های اجرایی باید هماهنگ با این اداره کل فعالیت‌های خود را در حوزه حمایت و توسعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا کنند.

وی با بیان اینکه گردشگری فقط محدود به میراث تاریخی نیست، گفت: گردشگران خارجی به خصوص گردشگران چینی که پرتعدادترین گردشگران دنیا را تشکیل می‌دهند، به جاذبه‌های طبیعی به ویژه کویر و سایر جاذبه‌های فرهنگی از جمله مردم‌شناسی، آشنایی با سایر فرهنگ‌ها و آداب و سنت ها توجه دارند.

نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقلیم استان برای گردشگری خارجی بسیار قابل توجه است، افزود: باید به جاذبه‌های گردشگری و طبیعی استان سمنان توجه ویژه شود تا با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها سمنان به یکی از استان‌های برتر در زمینه جذب گردشگر تبدیل شود.

گلرو با اشاره به رویکرد برنامه هایش با محورییت گردشگری، گفت: ظرفیت توسعه گردشگری در استان سمنان مهیا است و به زودی کارگروه گردشگری در دفتر نمایندگی مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه تشکیل می‌شود.

نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر راه اندازی بازارچه سنتی فروش صنایع‌دستی در استان و ارایه محصولات صنایع‌دستی و سوغات و خوراکی‌های سنتی، بیان داشت: رونق گردشگری زمینه ساز رونق اقتصادی و افزایش شادابی و نشاط در مردم است.

کاروانسرای سمنان میراث ارزشمند ملی است

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز در این نشست گفت: پیش از انتقال زندان و زمانی که زندان مرکزی شهر سمنان از کاروانسرای شاه عباسی واقع در مرکز شهر سمنان به ساختمان جدید منتقل شد، این اداره کل برای مرمت و احیای این اثر فاخر ملی اعلام آمادگی کرده بود.

مهدی جمال با تاکید بر اینکه واگذاری این کاروانسرا زمینه احیا، حفاظت و بهره برداری عمومی این یادگار دوران صفویه را فراهم می‌کند، افزود: این کاروانسرا با واگذاری به میراث فرهنگی می‌تواند به یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر تبدیل شود.

وی گفت: کاروانسرای سمنان در سال ۱۳۶۲ محل استقرار اداره میراث فرهنگی استان سمنان بود و باید برای فراهم شدن توسعه گردشگری استان به این اداره واگذار شود.

کاروانسرای شاه عباسی مرکز شهر سمنان، به عنوان یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی است که در شهر سمنان احداث شد. این کاروانسرا در سال ۱۳۵۲ به ثبت ملی رسید و پس از سه دهه تغییر کاربری و استفاده از آن به زندان مرکزی شهر سمنان، با تلاش‌ها و پیگیری و مستمر مسئولان و مردم، اکنون با انتقال زندان سمنان به خارج از شهر، آزاد سازی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =