استقبال شعرای کرد کشور از جشنواره منال ایلام

ایلام - ایرنا - معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام از استقبال شعرای کرد منطقه غرب کشور از جشنواره دو سالانه شعر کردی منال به میزبانی این استان در دوره چهارم برگزاری آن خبر داد و گفت: تاکنون ۴۱۳ اثر به این جشنواره ارسال شده است.

یونس قیطانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آثار از شاعران استان های غربی کشور شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، خوزستان و ایلام ارسال شده است.

وی با بیان اینکه بنا به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا بخشی از برگزاری این جشنواره بصورت مجازی خواهد بود، افزود: آثار ارسالی شامل ۱۰۴ شعر کودک کردی از بزرگسالان و نوجوانان، ۲۲ اثر در بخش نوجوانان، ۱۰ اثر در بخش طراحی پوستر و ۲۷۷  کلیپ تصویری شعرخوانی کودکان بوده که به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام یادآور شد: پس از انتشار فراخوان استقبال چشمگیر و گسترده ای از سوی خانواده ها در بخش شعرخوانی کودکان انجام شد به طوری که از تمام مناطق و با گویش های متنوع زبان کردی کلیپ های شعرخوانی ارسال شده است.

قیطانی، حمایت از زبان مادری به عنوان ابزار قدرتمند حفظ و انتقال میراث ارزشمند فرهنگ ملی و تقویت ریشه‌های آن در میان خانواده‌ها و فرزندان استان ایلام و سایر مناطق فرهنگی  را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

به گفته وی، این جشنواره با مشارکت انجمن شعر و ادب، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایوان و حمایت اداره کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان ایلام به منظور کشف و معرفی استعدادهای نو در حوزه شعر کردی کودک و ایجاد انگیزه در شاعران کردی‌سرا برای خلق آثار ادبی فاخر در این حوزه و پاس‌داشت و تقویت زبان مادری برگزار می‌ شود.

قیطانی زمان اختتامیه این جشنواره را فصل تابستان عنوان کرد.

جشنواره دوسالانه شعر کردی منال از سال ۹۲ در ایلام کلید خورده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha