ستاری: شرکت‌های دانش‌بنیان نقش اساسی در مهار کرونا داشتند

همدان- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با تامین نیازهای داخلی از همان روزهای نخست شیوع کرونا، نقش مهمی در مهار این ویروس ایفا کردند.

سورنا ستاری روز شنبه در حاشیه بهره‌برداری از پارک علم و فناوری همدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اتفاقات خوبی در شرکت‌های دانش بنیان علیه کرونا رخ داد و فناوران ایرانی به خوبی به مبارزه با این ویروس پرداختند.

وی اظهار داشت: مدت‌های زیادی است که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی واردات خاصی نداریم و شرکت‌های دانش بنیان داخلی نیازهای کشور را برطرف می‌کنند.

ستاری عنوان کرد: دستگاه تولید ماسک، تجهیزات پزشکی و ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) در داخل کشور ساخته می‌شود و در این مدت حتی یک ونتیلاتور که روند ساخت پیچیده‌ای دارد به کشور وارد نشده است.

وی با بیان اینکه انواع تجهیزات مورد نیاز اتاق‌های آی.سی.یو، دستگاه سی تی اسکن و انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری نیز در داخل کشور تولید می‌شود ادامه داد: چند داروی جدیدی که به تازگی وارد لیست دارویی کشور شده توسط شرکت‌های دانش‌نیان تولید می‌شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: در حال حاضر نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای جهان داروی درمان بیماری کرونا ساخته نشده است.

ستاری خاطرنشان کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری به‌گونه‌ای طراحی شدند تا مشکلات فناوران و شرکت‌های دانش بنیان را بشناسند و به راحتی تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

وی با بیان اینکه توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر یکی از اهداف شکل‌گیری صندوق‌های پژوهش و فناوری است افزود: در سال ۱۳۹۸، شرکت های دانش بنیان ایران، نزدیک به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند.

در سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همدان، مرحله نخست ساختمان پارک علم و فناوری این استان بهره‌برداری شد. ساختمان اصلی این پارک، ۶ هزار متر مربع وسعت دارد و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۸۹ آغاز شده بود.

در ادامه سفر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همدان، عملیات اجرایی مراحل بعدی این پارک، برای ساخت ساختمان‌های مربوط به شرکت‌های فناور، انجام شد.

بهره برداری از صندوق پژوهش، فناوری و نوآوری همدان نیز از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

چهار مرکز نوآوری این استان نیز به صورت برقراری ارتباط تصویری کار خود را به صورت همزمان در همدان آغاز کرد.

بر اساس آخرین آمار، ۲۴۴ واحد فناور در استان همدان فعالیت می‌کنند که ۵۸ واحد آن متعلق به دانشگاه بوعلی‌ سینا و ۱۳ واحد دیگر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =