افزایش بی سابقه زندانی های تروریست در اروپا

تهران - ایرنا- تارنمای خبری آر. تی. بی. اف از انجام مطالعاتی خبر داد که حاکی از افزایش شمار زندانی های مرتبط با جرایم ترویستی است. افزون بر نقش غرب در تجهیز و کمک به گروه های تروریستی اینک زندان ها خود به کانون تجمع گروه های تروریستی تبدیل شده و سیاست مواجهه اروپا با این پدیده به شدت زیر تیغ انتقادها قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری آر. تی. بی. اف،   بر اساس مطالعات انجام شده در ده کشوری که بازداشت را اولویت اصلی خود در مبارزه با تروریسم می دانند؛ زندان های اروپا افزایش بی سابقه ای در زندانی های مرتبط با اعمال تروریستی را به ثبت رسانده اند.

بر اساس مطالعه مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی (ICSR) در کالج کینگ لندن، تعداد زندانیان محکوم شده به جرایم مرتبط با اعمال تروریستی در زندان های اروپا از آغاز هزاره با افزایش بی سابقه ای مواجه بوده است.

بر اساس این گزارش تحلیلی، افزایش تعداد زنان و کنشگران راست گرای افراطی در میان زندانیان تروریست افزایش چشمگیری داشته است؛ همچنین ۸۲ درصد زندانیان مرتبط با اعمال تروریستی هستند.

رتبه بندی کشورهای اروپایی دارای زندانی تروریستی

در میان کشورهای مطالعه شده، فرانسه با داشتن یک سوم آمار زندانی ها به عبارتی ۵۴۹ نفر از مجموعه ۱۴۰۵ نفر در جایگاه نخست قرار دارد؛ اسپانیا با ۳۲۹ زندانی در در رتبه دوم، انگلیس با ۲۳۸ زندانی در رتبه سوم و بلژیک با ۱۳۶ نفر در جایگاه چهارم قرار دارند. سوئد، هلند، نروژ، دانمارک آمار متفاوتی به ثبت رساندند و یونان و آلمان نیز آمار دقیقی در این رابطه ندارند.

زندان های اروپا کانون تجدید قوای تروریست ها؟

چالشی که اکنون پیش روی جامعه جهانی قرار دارد آن است که اروپا چه رویکردی در قبال این زندانی ها خواهد داشت؟ آیا زندانی­ ها دسته­ بندی می­شوند؟ مقرراتی بسیاری در سطح اتحادیه اروپا راجع به لزوم تفکیک زندانیان وجود دارد. برای مثال توصیه ­نامه­  کمیته ی وزیران به دولت های عضو در مورد مقررات زندان های اروپا، ۲۰۰۶ یکی از آن هاست. این توصیه­ نامه که در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۶ میلادی و به موجب بند (ب) ماده­ (۱۵) اساسنامه­ شورای اروپا و با توجه به کنوانسیون اروپایی حقوق بشر و آرای دیوان اروپایی حقوق بشر مورد تصویب قرار گرفته است، در (۹) قسمت و (۱۰۸) ماده تنظیم شده که حاوی مقرراتی راجع به زندانیان و نحوه برخورد دولت ها با زندانیان از جمله لزوم تفکیک زندانیان کمتر از ۱۸ سال، بیماران و ... در اروپاست. آیا اساساً تفکیک زندانیان تروریستی می تواند راهگشا باشد؟ اما نکته مهم آن است که زندان ها خود می توانند عامل محرکی برای افزایش افراطی گری ها باشند. تجارب مختلفی در این زمینه وجود دارد که افراد برای تقویت تحرکات خویش به زندان علاقه نشان داده اند. به نقل از این گزارش، مدت ها قبل از ظهور داعش از اردوگاه بوکا در عراق، زندان ها مرکز ثقل تقریبا تمامی گروه های تروریستی عصر مدرن بوده اند. حفظ نظم و امنیت زندان ها بدون تردید نیازمند صرف هزینه بوده و هیچ نرم افزاری نمی توان جایگزین کمبود نیروی انسانی و سرمایه گذاری در زندان ها را پر کند. بنابراین پرسش اساسی آن است که جامعه جهانی باید از خود بپرسد آن است که علاوه بر نقش مستقیم یا غیرمستقیم اروپاییان در کمک به گروه های تروریستی نظیر داعش، آیا زندان های اروپا اینک به کانون تربیت گروه های افراطی جدید مبدل خواهند شد؟ آیا اروپا هزینه لازم برای ایجاد نظم و امنیت در زندان ها را تامین خواهد کرد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =