اخبار کوتاه استان بوشهر

بوشهر- ایرنا- خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در استان بوشهر روز شنبه اخباری در زمینه‌های مختلف از سراسر این استان تهیه و ارسال کرده‌اند که شماری از آنها در بسته زیر تقدیم مخاطبان شده‌است.

تولید نشا در گلخانه‌های کاکی 

رئیس جهاد کشاورزی بخش کاکی شهرستان دشتی گفت:  پیش بینی می‌شود امسال ۷۰۰ میلیون قطعه انواع نشا در سطح گلخانه‌های این بخش تولید و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

مصطفی احمدی روز شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: کار تولید نشا  هر سال از تیر ماه در گلخانه‌های این بخش آغاز می‌شود که امسال ۱۰۲ هکتار زیر کشت رفته‌است.

وی اضافه کرد: بخش کاکی قطب تولید نشا در استان بوشهر و جنوب کشور است ونشای تولیدی ضمن تامین نیاز کشاورزان این استان به استان‌های همجوار کشور نیز عرضه می‌شود.

احمدی ادامه داد: عمده نشای تولیدی در گلخانه‌های بخش کاکی گوجه فرنگی است و علاوه بر آن  بادمجان، فلفل، کدو، کلم و کاهو  نیز تولید و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

رئیس جهاد کشاورزی کاکی ادامه داد: تولید نشا در گلخانه‌های بخش کاکی 6 تا 7 هفته انجام می‌شود و بعد از این مدت نشای تولید آماده انتقال و کاشت در زمین اصلی خواهد شد.

بخش کاکی شهرستان دشتی با ۲۵ هزارنفر جمعیت در ۱۲۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

شاعر آیینی و پیرغلام دشتی درگذشت

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی استان بوشهر گفت: حاج احمد حاجی زاده شاعر آیینی، مداح و پیر غلام این شهرستان که عمری با نوای دل نشین در سوگ سید و سالار شهیدان مرثیه سرایی و روضه خوانی کرده بود در سن ۸۱ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

حمید زارعی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مرحوم حاجی زاده از میراث‌های معنوی و مذهبی دشتی است که سینه اش گنجینه اشعار، آوازها و نوحه ‌ای محلی در سوگ اهل بیت (ع) بود.

وی افزود: حاجی زاده، شاعری خوش قریحه، مداحی با معرفت و از افاضل زمان بود که مجالسش در غایت عالی مقداری و همه دانی بود

زارعی اظهار داشت: او شاعری خود ساخته اما خوش ذوق، خوش فهم، عالی همت و صاحب اراده بود و در زندگی اش صاحب روش و از نظمی مرغوب برخوردار بود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دشتی تاکید نمود: حاجی زاده قرائت و آموزش قرآن کریم، روضه خوانی و سرایش اشعار در مدح و مراثی اهل بیت (ع) را از افتخارات خود به مکتب اسلام و اهل بیت (ع) می دانست و اشعار او برای عزت آفرینی و عظمت و بزرگی آل الله بود.

وی بیان کرد: ملا احمد معتقد بود هر چند احساس در شعر عاشورا نقشی مهم دارد ولی هدف شاعر در وهله اول باید معرفی معارف عاشورا باشد.

زارعی اضافه کرد: بدلیل بیمار کرونا مراسم ختم و گرامیداشت این شاعر آیینی برگزار نخواهد شد.

شهرستان  دشتی با ۸۶ هزار نفر جمعیت در۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

آبپخش به عنوان شهر ملی حصیر بافی ثبت ملی می‌شود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر گفت: به دنبال ثبت شهر آبپخش به عنوان شهر ملی حصیر و کپر بافی هستیم که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک به انجام برسد.

لیلا رحیمی روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: کار مستند سازی پرونده شهر ملی حصیر بافی و کپربافی آبپخش که در سال جاری آغاز شد، در حال تکمیل شدن است و آینده نزدیک به ثبت ملی می‌رسد.

وی در بخش دیگری  بیان کرد: در نشست با نماینده پارک علم و فناوری استان بوشهر نسبت به تشکیل خانه‌های خلاق صنایع دستی تصمیم گیری شد که حرکت در این مسیر و تشکیل چنین تشکل‌هایی در آینده کمک کننده صنعتگران و هنرمندان استان خواهد بود.

رحیمی با بیان اینکه امسال ۳۰ پروانه تولید صنایع دستی صادر یا تمدید شده‌است، گفت: توجه به شرایط شیوع کرونا برپایی نمایشگاه به شکل حضوری امکان پذیر نبود و این معاونت به منظور کاهش ضرر و زیان صنعتگران نسبت به برپایی سه نمایشگاه مجازی صنایع دستی اقدام و همچنین برای اولین بار با راه‌اندازی گالری سه بعدی مجازی صنایع دستی، فرصت را برای بازدید و خرید غیر حضوری علاقمندان فراهم کرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ پروانه تولید انفرادی صادر شده و ۱۸ پروانه تولیدی نیز تمدید شده‌است.

وی یادآوری کرد: در ۳ ماههنخست سال جاری چهارکارت شناسایی و یک مجوز گرگور بافی نیز صادر شد.

شهر آبپخش از توابع شهرستان دشتستان  است که حصی و کپر بافی از صنایع دستی شاخص آن است.

یک بوشهری به اردوی تیم ملی فوتبال جوانان دعوت شد

رئیس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: با دعوت پرویز مظلوبی سرمربی تیم ملی فوتبال جوانان محمد رضا شکیب خو بازیکن تیم شاهین شهرداری بوشهر به اردوی تیم ملی دعوت شد.

امیر حسین محتشم روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اردوی آماده سازی تیم ملی فوتبال جوانان به منظور حضور در دور نهایی مسابقات قهرمانی آسیا (به میزبانی ازبکستان) از ۶ تا ۱۸ مرداد در مرکز ملی فوتبال ایران برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: برای این اردو ۲۵ بازیکن دعوت شدند که شکیب خو تنها بازیکن بوشهری دعوت شده به این اردو است.

محتشم یادآور شد: بازیکنان دعوت شده باید ساعت ۱۲ روز ششم مرداد ماه در هتل آکادمی فوتبال واقع در مرکز ملی فوتبال ایران خود را به کادر فنی تیم ملی جوانان معرفی کنند.

وی افزود: شکیب خو از جوانان مستعد و آینده‎دار بوشهری است که طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی به خود دیده و در لیگ برتر امسال نیز در تیم فوتبال شاهین شهرداری بوشهر توپ می‎زند.

اعتبار تکمیل جاده کاکی به ساحل خلیج فارس تامین شد

نماینده مردم دشتی وتنگستان در مجلس شو رای اسلامی گفت: با پیگیری های بعمل آمده و موافقت وزارت نفت اعتبار لازم برای تکمیل پل کاکی به شیخیان روی رودخانه مند و دسترسی آسانتر شهروندان بخش کاکی به ساحل خلیج فارس تامین شده‌است.

غلامحسین کرمی روز شنبه در جمع مسئولان دشتی افزود: یکی از مطالبات اصلی مردم  این منطقه تکمیل این پروژه مهم ارتباطی در شهرستان دشتی بود که با دستور وزیر نفت و تخصیص این اعتبار هر چه زودتر این پروژه مهم فعال خواهد شد.

 وی اضافه کرد: با اجرای این پروژه محور کاکی به دریا و منطقه دهستان کبگان بیش از 30 کیلومتر کاهش خواهد یافت و روستائیان و ساحل نشینان دشتی براحتی می‌توانند با مرکز بخش و شهرستان ارتباط داشته باشند.

وی تاکید کرد: توسعه زیر ساخت‌ها در نقاط محروم  2 شهرستان دشتی و تنکستان و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از اولویت برنامه وزارت نفت در استان بوشهر است و همکاری وزیر نفت برای تامین اعتبار این پروژه‌ها قدردانی می‌کنم.

وی بیان کرد: برای رفع محرومیت‌های حوزه انتخابیه دتشی و تنگستان و با نظر مساعد وزیر دستورات لازم برای تکمیل تمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی در این 2 شهرستان صادر شد و بزودی پروژه‌های نیمه تمام در این منطقه فعال خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =