کرونا نوای خرم را به تعویق انداخت

تهران- ایرنا- مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم) از برگزاری هفتمین دوره این رویداد موسیقایی در سال ۱۴۰۰ در راستای اقدامات پیشگیرانه در مقابل شیوع بیماری کووید ۱۹ خبر داد.

بردیا صدرنوری آهنگساز، نوازنده و مدیر برگزاری جشنواره و جایزه موسیقی نوای خرم با بیان اینکه هفتمین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۹ برگزار نمی شود، توضیح داد: با توجه به شرایط ناشی از بیماری کووید ۱۹ و عدم امکان برنامه‌­ریزی برای اجراهای صحنه‌ه­ای و گروهی بخش رقابتی، هفتمین جشنواره و جایزه همایون خرّم در سال ۱۴۰۰ برگزار می­‌شود.

وی افزود: برنامه ریزی برای برگزاری هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم ۷) طبق روال سنوات پیش، پس از اتمام جشنواره ششم آغاز شد. اما شرایط روز جامعه ناشی از بیماری کووید ۱۹ و نیز آثار منفی آن بر کیفیت برگزاری جشنواره شرایطی را فراهم ساخت که این دوره از جشنواره را به سال آینده موکول کنیم.

وی افزود: بخش اصلی و مهم جشنواره نوای خرّم، بخش رقابتی و اجراهای صحنه­‌ای کودکان و نوجوانان برای اجرای حضوری در مقابل داوران جشنواره و مخاطبین است که هر ساله با حضور پرشور هنرآموزان، خانواده‌­ها­، مدرسان موسیقی، مسئولان آموزشگاه‌های موسیقی و نیز علاقمندان طی ۴ تا  ۸ روز در تهران برگزار می­‌شود. اما با وضعیت کنونی و پیش­‌بینی­‌ها در مورد وضعیت چند ماه آتی بیماری کووید ۱۹، برنامه­ ریزی برای اجراهای حضوری و صحنه‌ه­ای غیرممکن به نظر می­‌رسد.

کمااینکه در مجوز صادره از سوی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری برنامه های مربوط به جشنواره در زمان مقرر، مشروط به تصمیم و مجوزهای ستاد ملی مبارزه با کرونا شده است. از طرفی با توجه به زیرساخت­‌های فنی موجود و کیفیت اینترنت و به تبع آن کیفیت صدا و تصویر، امکان اجرای زنده (لایو) و داوری همزمان به صورت جدی و با کیفیت مناسب، امکان­‌پذیر نیست.

وی افزود: بخش مهم دیگری از جشنواره نوای خرّم، بخش اجراهای گروهی و اجراهای آموزشگاهاست که از دستاوردهای پرارزش جشنواره به شمار می ­رود و به واسطه آن هر ساله گروهای موسیقی بسیاری در رده سنی کودک و نوجوان به صورت آزاد، آموزشگاهی یا در مدارس تشکیل می‌­شود. بنابراین با توجه به شرایط موجود، امکان تجمیع و تمرین گروها در فضاهای سربسته و آموزشگاهی بسیار دشوار و خطرپذیر است که ستاد جشنواره به هیچ وجه تمایل ندارد که به انگیزه شرکت در جشنواره، اسباب این دورهمی را فراهم نماید. کما اینکه برگزاری جشنواره بدون این بخش هم مغایر اهداف جشنواره در تشویق هنرآموزان به تشکیل گروه و انجام فعالیت­‌های موسیقایی گروهی است.

صدرنوری گفت: با توجه به تمامی موارد اشاره شده، ستاد جشنواره به این جمع بندی رسید که برای حفظ سلامتی هنرآموزان، خانواده‌­ها و مدرسین موسیقی، هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرمّ ۷) را به سال ۱۴۰۰ موکول نماید. به امید آنکه با الطاف الهی تا آن زمان شرایط برگزاری یک جشنواره با کیفیت در حد و اندازه موسیقی اصیل و ملی ایران و نام استاد همایون خرّم فراهم شود.

مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم در بخش پایانی صحبت های خود تاکید کرد: ستاد جشنواره برای حفظ ارتباط با هنرآموزان، اعضای گروه‌­های موسیقی و آموزشگاه­‌های شرکت کننده در دوره‌­های پیشین جشنواره به عنوان اعضای فعلی خانواده نوای خرّم و نیز برای جذب اعضای جدید در این خانواده بزرگ، برنامه‌­هایی را تدارک دیده است که به مرور از طریق درگاه‌های موسسه فرهنگی و هنری رادنو اندیش و جشنواره نوای خرّم  و صفحه اینستاگرام نوای خرّم  اطلاع رسانی خواهد شد.

جشنواره و جایزه همایون خرّم، از جمله رویدادهای موسیقایی بخش خصوصی است که هر ساله با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با مدیریت بردیا صدر نوری برگزار می شود.

در این جشنواره غیر دولتی نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و همچنین گروه‌های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی‌کلام استادان موسیقی ایران که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، هم‌خوانی، هم‌نوازی و گروه‌نوازی شرکت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ