رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای قطع زنجیره انتقال کرونا

تهران- ایرنا- الزام استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به دستورات بهداشتی، سه اصل اساسی قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا به شمار می‌رود. از این رو تنها راهکار موجود همکاری و همراهی مردم است و دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز باید امکانات بهداشتی لازم را در اختیار همگان قرار دهند.

بحث ویروس کرونا امروز به صورت یک مساله جدی درآمده است. به گفته پزشکان و متخصصان امر با این ویروس منحوس تا پایان سال درگیر خواهیم بود،‌ از این رو ضرورت دارد تا از آن غافل نشده و با رعایت پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان کاهش یابد. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی شیوع این بیماری پرداخته اند.

روزنامه آرمان ملی:‌ آمار مرگ و میر در میان مبتلایان به کرونا در یک هفته گذشته، روزانه بیش از ۲۰۰ نفر بوده و طبق آخرین اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان از پنج شنبه (۲ مرداد) تا جمعه (۳ مرداد ۹۹) ۲۱۵ نفر در کشور جان خود را از دست داده‌اند، به این ترتیب آمار جان باختگان این بیماری در ۱۵۳ روز گذشته به ۱۵‌هزار و ۲۸۹ نفر رسید. در حساب سرانگشتی روزانه ۱۰۰ نفر جان‌شان را از دست می‌دهند و در هر ساعت ۸ نفر از بیماران به آرامستان‌ها منتقل می‌شوند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

روزنامه آرمان ملی در گزارشی آورده است:‌ مطابق مطالعات جدیدی که در مورد کرونا انجام گرفته، مشخص شده که تعداد قابل توجهی از بیماران کرونایی بستری شده دچار آسیب قلبی شده‌اند که با بالا رفتن خطر مرگ در این بیماران مرتبط است. در این مطالعه مشخص شد که ۱۹.۷‌درصد این افراد دچار آسیب قلبی هستند که یکی از عوامل تاثیرگذار در احتمال مرگ ناشی از کرونا به شما می‌رود. برخی از کارشناسان معتقدند دلایل اصلی افزایش مرگ و میرهای افراد مبتلا به کرونا مواردی همچون نارسایی‌های تنفسی و ریوی به‌عنوان اصلی‌ترین عامل و همچنین علائم دیگری همچون بیماری‌های زمینه‌ای به‌ویژه در افراد بالای ۶۵ سال موجب مرگ بیماران کرونایی است. همچنین در این زمینه چاقی و اضافه وزن در فوت بیماران جوان کرونایی دخیل بوده است. طبق اعلام مسئولان در ماه‌های اخیر تعداد ابتلا در میان افراد جوان‌تر و حتی در کودکان افزایش پیدا کرده است.همچنین در تعداد مبتلایان به کووید ۱۹تغییر زیادی اتفاق نیفتاده اما افزایش موارد حاد بیماران کووید۱۹ و تعداد مرگ و میرها در هفته‌های گذشته این سؤال را مطرح می‌کند که چرا با وجود ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی آمار جانباختگان دوباره خیز برداشته است؟ البته ستاد ملی مقابله با کرونا تنها راه‌حل برون رفت از این وضعیت را بازگشت برخی محدودیت‌ها می‌داند و بر همین اساس متخصصان حوزه سلامت تاکید دارند با مداخلات تشدید یافته آمار فوتی‌ها ظرف سه تا چهار هفته آینده دوباره نزولی می‌شود.

امیر دریادار دوم «غلامرضا رحیمی‌پور»، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرگزار ایلنا درباره آخرین وضعیت مشمولانی که متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند، گفت: تعداد اندکی از سربازان مشکوک به کرونا هستند آمار ابتلای سربازان چون بسیار کم است نیازی به اعلام نیست سربازان جوان و مقاوم هستند و همچنین در مراکز ما تجهیزات لازم وجود دارد و همچنین امکان قرنطینه است بنابراین فراوانی ابتلا در بین سربازان در مراکز آموزشی نسبت به جامعه بسیار پایین است به طور مثال در یک مرکز آموزشی دو هزار نفره ده نفر مشکوک بوده‌اند که سه نفر مثبت شده‌اند و در همان مرکز قرنطینه شده و بهبودی پیدا می‌کنند. این آمار برای ما نگرانی ایجاد نکرده است بنابراین ما آن را منتشر نکرده‌ایم. سربازان نیز در این خصوص ابراز نگرانی‌ نکرده‌اند که بخواهند آن را در فضای مجازی پخش کنند. اگر سربازی در مراکز آموزشی به بیماری کرونا مبتلا شود فرد قرنطینه می‌شود چنانچه نیاز به بستری و مراقبت‌های درمانی در مرکز درمانی باشد نیز این فرد در مراکز درمانی ما بستری می‌شود ما به شرایط بحرانی بستری نرسیده‌ایم و افراد مبتلا شده در مراکز آموزشی نیازمند بستری در مراکز درمانی نبوده‌اند. اما اگر بهداری مرکز آموزشی تشخیص به بستری فرد در مرکز درمانی ندهد ممکن است حتی به فرد مرخصی نیز داده شود تا در منزل استراحت کند و از تمام این شیوه‌ها استفاده می‌شود اما عموما در مراکز آموزشی ما امکان قرنطینه افراد مبتلا وجود دارد و آسایشگاه‌هایی برای این منظور در نظر گرفته شده است و این افراد تحت نظر بهداری مراکز قرارمی‌گیرند اگر نیاز به مرخصی هم باشد این افراد به مرخصی استعلاجی رفته و مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، افسون تیزویر معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: واقعاً توجیهی ندارد مردم مثل روزهای قبل از کرونا در پارک‌ها و فضاهای عمومی حاضر شوند و بدون رعایت نکات بهداشتی در کنار هم جگر و بلال بخورند. برخی با تصور اینکه تا کشف واکسن کرونا عده زیادی به این ویروس مبتلا می‌شوند و گریزی از این امر نیست، فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، ماسک نمی زنند و نسبت به شستشوی دست‌ها و ضدعفونی کردن سطوح بی تفاوت شده‌اند. باور کنیم سختی استفاده از ماسک به مراتب کمتر از درد و رنجی است که فرد مبتلا به کرونا در طول چند هفته متحمل می‌شود به همین دلیل از شهروندان درخواست می‌شود نسبت به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی و سربسته بی تفاوت نباشند. واقعاً توجیهی ندارد مردم مثل روزهای قبل از کرونا در پارک‌ها و فضاهای عمومی حاضر شوند و بدون رعایت نکات بهداشتی در کنار هم جگر و بلال بخورند.

روزنامه همدلی با درج گزارشی آورده است: از فعالیت ۵۰ گروه گردشگری به دلیل نداشتن مجوزهای لازم جلوگیری شده است. بسیاری عنوان می‌کنند در روزهای شیوع ویروس کرونا به دلیل عدم امکانِ فعالیتِ‌ گروه‌های دارای مجوز، حالا شاهد آن هستیم که گردشگران توسط گروه‌هایی مدیریت می‌شوند که صلاحیت لازم برای چنین کاری را ندارند و این مسئله می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه خود داشته باشد. کارشناسان معتقدند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، باید برای روزهایی که کرونا تبدیل به بخشی از زندگی همه ما شده است، برای حفظ گردشگری برنامه‌های جدی داشته باشد تا شاهدِ رشدِ به اصطلاح گردشگری زیر زمینی نباشیم. شیوع ویروس کرونا سبب شد بسیاری از مراکز صنعتی، تجاری و علمی با تعطیلی روبه‌رو شوند. البته دانشگاه‌ها و مدارس به لطف فضای مجازی و بهره‌گرفتن از خدمات شبکه‌های اجتماعی توانستند به هر طریقی که شده اصطلاحاً «گلیم خود را از آب بیرون بکشند» و سال تحصیلی گذشته را سپری کنند.

به گزارش سایت خبری انتخاب، محمدرضا دری دبیر انجمن داروسازان تهران با اشاره به وضعیت اقتصادی داروخانه ها، گفت: اصولا وقتی که وضعیت اقتصادی کشور دچار تنش های مالی باشد، وضعیت داروخانه ها هم متاثر از اقتصاد، خوب نیست. در حال حاضر داروخانه های ما چندین ماه از بیمه های خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و... طلبکارند و این در محل گذری که داروها هم دچار تغییرات و نوسانات قیمتی شدند، به اقتصاد داروخانه لطمه زیادی وارد می کند. از طرفی اقتصاد مردم هم در اقتصاد داروخانه تاثیرگذار است. به هر حال داروخانه ها غیر از عرضه دارو، سایر کالاهای سلامت محور را هم عرضه می کنند. حال زمانی که وضعیت اقتصادی مناسب نباشد و مردم بیشتری در خط فقر قرار گیرند، اتوماتیک در خرید کالاهای سلامت محور تجدید نظر می کنند و به شدت در این بخش داروخانه ها متضرر هستند. حال مزید بر علت آن هم گاهی بخشنامه هایی است که به اقتصاد داروخانه ضربه می زنند. مانند همان بحث عرضه ماسک که در ابتدای شیوع کرونا در داروخانه ها ممنوع شد و با کارشناسی های ناصحیح در برهه ای محل عرضه آن را به سایر اصناف منتقل کردند که منجر به ضربه اقتصادی به داروخانه ها می شود. در استان تهران بیش از ۵۰ درصد داروخانه های ما یا درآمدی ندارند و درآمدهایشان با هزینه هایشان برابری می کند و یا در شرف ورشکستگی هستند.

امیرحسین جلالی ندوشن  روانپزشک  در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: موج دوم همه‌گیری کووید۱۹ در میان ناباوری بسیاری میانه تابستان از راه رسید. قرار بود جامعه فرصت تنفسی داشته باشد تا فقط تاخت‌وتاز بیماری با همدستی آنفلوانزا در ابتدای پاییز از راه برسد، اما ناگهان مرگ و بیماری چهره تلخ و بی‌رحم خود را دوباره نشان داد و در ایامی که قرار بود به مدد تبانی با گرما، کرونا را شکست دهیم، تا اینجای کار چند گل از کرونا خورده‌ایم. موج اول همه‌گیری به جبهه جنگ تشبیه شد؛ نه‌فقط در ایران بلکه حتی کسانی مانند نخست‌وزیر انگلیس نیز از این استعاره بهره بردند و البته خیلی‌ها در دنیا این شباهت را پسندیدند و میدان مهار کرونا را نه کم از جنگ بلکه در حد جنگ و بالاتر از جنگ دانستند. رزمندگان این میدان کادر درمان بودند و حتی تا چندی فرماندهی نیز با وزیر بهداشت بود. جنگ هم یک جنگ از پیش طراحی‌شده نبود و جنگی کلاسیک نبود بلکه دشمنی ناشناخته در میان ترکیبی از غفلت، ناباوری و البته خستگی به ما شبیخون زده بود. آن زمان سیل وعده‌ها بود و سیل تمجیدها که به سوی کادر درمان روان شد. یادمان نرفته تأمین تجهیزات مراقبتی که در چنین موقعیتی یک حداقل است، در آن روزهای اولیه دشوار بود؛ هرچند به‌مرور ممکن شد و حتی به میزانی از مطلوبیت رسید. اخبار بیماری و مرگ کادر درمان از پزشک و پرستار تا کارمند اداری و خدماتی به‌وفور در ماه‌های اسفند و فروردین مخابره شد و سوگواران کادر درمان نیز مانند دیگر سوگواران، خاموش و خسته، پیکر جان‌باختگان را فقط نگاه کردند.

رسانه های اصولگرا

روزنامه جوان: در حال حاضر بهترین، کم‌هزینه‌ترین و مؤثرترین راه مقابله با این ویروس استفاده بالای ۹۵درصدی مردم از ماسک است. باید خروج بچه‌ها و افراد پرریسک از منزل به صفر یا به حداقل برسد.

روزنامه جوان در گزارشی آورده است:‌ جانباختگان کرونا در کشورمان از ۱۵‌هزار نفر عبور کرد. هزار و ۳۱۰ مورد از این ۱۵‌هزار و ۲۸۹ نفر طی شش روز اخیر جان خود را از دست داده‌اند! از روز ۲۹ تیرماه تا روز گذشته شش روز مداوم است که آمار جانباختگان کرونا بالای ۲۰۰ مورد بوده و تنها طی این شش روز، هزار و ۳۱۰ مورد فوتی به آمار جانباختگان کرونا اضافه شده است. علاوه بر این طی روزهای اخیر از میان مبتلایان جدید شناسایی شده، چیزی حدود ۶۰ تا ۷۶ درصد نیازمند بستری در بیمارستان بوده‌اند. آمار بیماران بدحال هم هر روز رو به افزایش است و ۲۵ استان از ۳۲ استان کشورمان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند. با وجود اخبار متعدد درباره موفقیت‌هایی در کشف واکسن کرونا، اما فعلاً از واکسن این ویروس خبری نیست. معاون کل وزارت بهداشت یک بار دیگر به صراحت دستیابی به این واکسن را تا دو سال آینده غیرممکن دانست. وی، اما از نهایی شدن واکسن آنفلوآنزای وطنی خبر داد؛ واکسنی که احتمالاً تا پاییز امسال عرضه خواهد شد.

حجت‌الاسلام سیداسدالله موسوی‌عبادی دبیر کارگروه مرجعیت علمی قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در گفت وگو با روزنامه صبح نو به موضوع رفتارشناسی بهشتیان و دوزخیان در دنیا و رابطه آن با ماجرای کرونا پرداخت و گفت: در این شرایط وقتی کادر درمان ما کمبودهای مختلف داشتند، گروه‌های مردمی مانند بسیجیان و طلاب و ... به کمک بیماران شتافتند و به روند کنترل این بیماری کمک کردند، از جان خود گذشتند و خانواده خود را در معرض سختی و تنهایی قرار دادند ولی به جای آن همانند السابقون‌السابقون عمل کردند و پیشقدم و پیشگام در این کار شدند، لذا این‌ها سابقون هستند؛ کسانی که به تعبیر آیات دیگر قرآن، اهل امر به معروف و نهی از منکر و سرعت در خیرات هستند و همین سبب تقرب آنان به خداوند است.دبیر کارگروه مرجعیت علمی قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با بیان اینکه رفتارهای خیرخواهانه و ایثارگرانه این افراد، سبب شده تا در خدمات جهادی پیشگام باشند و همین اعمال، سرنوشت بهشت را در بهترین وجه برای آنان رقم خواهد زد، تصریح کرد: اما درباره گروه دوم که اصحاب یمین و سعادتمندان هستند و قرآن تعبیر «ما اصحاب المیمنه» نموده است که دال بر این است که اصحاب میمنه در سعادتمندی در غایت و قله آن هستند، گرچه مرتبه آنان از پیشگامان پایین‌تر است.

به گزارش روزنامه فرهیختگان،‌ هرچند شیوع بیماری کرونا در این مدت کشور را با چالش‌های اساسی روبه‌رو کرده و سلامت جامعه را به‌خطر انداخته است، با این‌حال بسیاری معتقدند تهدید بیماری کرونا برای کشور در دانشگاه‌ها به یک فرصت تبدیل و شرایط فعلی سبب ایجاد شکل‌گیری ساختار جدید در آموزش شده است و اعضای هیات‌علمی با بهره‌مندی از فناوری وارد عرصه‌ای نوین شدند، به‌طور مثال بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی وارد عرصه پژوهش و کارهای مطالعاتی درخصوص بیماری کرونا شده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مدت با تکیه بر ظرفیت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی اقدامات زیادی را انجام داده است. این دانشگاه مطالعه درخصوص اثربخشی داروها، تشخیص مناسب راه‌های درمان و مسائل اجتماعی بیماران مبتلا و کادر درمانی را آغاز کرده است. هرکدام از معاونت‌های پزشکی دانشگاه در این خصوص وارد شده و تلاش کرده‌اند با کارهای پژوهشی و تحقیقاتی این بیماری را مهار کنند یا آسیب‌های آن را به‌حداقل برسانند.

مسعود حسن شاهی رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز در گفت و گو با خبرگزاری مهر بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس در استان فارس و شدت یافتن فعالیت این ویروس نسبت به پایش و ارزیابی بیش از پنج هزار راننده تاکسی سطح شهر شیراز اقدام شد که از میزان آزمایش‌های صورت گرفته از رانندگان تاکسی سطح شهر ۱۵ نفر از این افراد دارای نتیجه مثبت آزمون کرونا ویروس بودند. رانندگان اتوبوس‌های درون شهری نیز در این پایش حضور داشتند که همانگونه که پیش‌تر اعلام شده بود ۲۴ نفر از رانندگان اتوبوس‌های درون شهری به کرونا مبتلا شده‌اند و با پایش های جدید نیز ۴ نفر دیگر به مجموع مبتلایان کرونا اضافه شدند و در مجموع بالغ بر ۲۸ نفر از رانندگان اتوبوس‌های درون شهری به کرونا مبتلا شدند که این افراد نیز همچون رانندگان تاکسی در حال دریافت مراقبت‌های درمانی و همچنین قرنطینه هستند. با توجه به دستورالعمل‌هایی که در استان فارس در راستای کنترل بیماری کرونا صادر شده است لذا نیروهای بازرسی در سطح شهر شیراز نسبت به نحوه اجرای این قوانین اقدام کرده و با متخلفان برخورد قانونی می‌کنند. مسافران تاکسی‌های درون شهری در صورت مشاهده تخلف توسط مسافربران درون شهری شیراز می‌توانند با تماس با شماره تلفن ۱۳۷ شهرداری شیراز نسبت به بیان شکایت خود اقدام کنند و تاکنون نیز با ۳۰ نفر از متخلفان برخورد قانونی صورت گرفته است.

علیرضا سلطانی پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: در تابستان گرمازدگی بسیار شایع است و با وجود کرونا، لازم است مردم از علائم هر دو به‌خوبی آگاهی داشته باشند. با توجه به اینکه یکی از علائم کرونا نیز تب است و همچنین در گرمازدگی بدن فرد دچار افزایش دما می‌شود، ممکن است این علائم با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در هنگام گرمازدگی بدن فرد تحت فشار دمای بیش از حد محیط قرار گرفته در حالی که در تب حاصل از بیماری عفونی، بیشتر عوامل داخلی مؤثر است؛ تشخیص گرمازدگی از تب بسیار ساده است و باید سابقه فرد در چند روز گذشته بررسی شود. اگر فرد علائمی مانند گلودرد، بدن درد و سرفه داشته باشد و یا در محیط خنک و با اقدامات لازم جهت رفع گرمازدگی همچنان دمای بدن او بالا باشد و لرز نیز داشته باشد می‌توان گفت که بیمار تب دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، آن‌ها فهمیدند که فرد آلوده به کرونا به دلیل هوای سرد کشتارگاه (۱۰ درجه سلسیوس) و جریان هوا در محیط بسته می‌تواند تا شعاع هشت متری خود دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. این مطالعه نگرانی‌هایی را مبنی بر اینکه محیط‌های سرد، انباشته و تاریک کارخانه‌ها و انبارها شرایط ایده آل را برای انتشار ویروس کرونا ایجاد می‌کند. همچنین این موضوع نشان می‌دهد که زمستان پیش رو می‌تواند سخت‌تر هم باشد. دانشمندان می‌گویند وقتی ویروس کرونا در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرد بیشتر زنده می‌مانند و می‌تواند در هوا شناور شود تا افراد را از دور آلوده کند. این تحقیقات نشان می‌دهد که هوای سرد بدون تغییر مکرر، همراه با شرایط کاری شدید، در گردش ذرات ویروس به مسافت‌های بزرگ کمک می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =