دادستان کردستان: دشمن دنبال چالش کشیدن خدمات نظام در زندان‌ها است

سنندج‌ - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان گفت: دشمنان با دروغ پردازی نسبت به خدمات نظام در زندان‌ها از آن به عنوان حربه‌ای جدید برای به چالش کشیدن دستاوردهای نظام در ندامتگاه‌ها استفاده می‌کند.

به گزارش ایرنا، محمد جباری روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییس زندان مرکزی سنندج اظهار داشت: دشمنان قسم خورده نظام از آنجایی که توانایی مقابله با نظام فکری و اعتقادی دین مبین اسلام را ندارند می‌خواهند با فرافکنی و دروغ پردازی نسبت به سازمان زندان‌ها، اهداف خود را پیش ببرند که در این زمینه هم با شکست روبه رو شده‌اند.

وی رسالت سازمان زندان‌ها را بسیار مهم دانست و افزود: در زندان‌های کشور و به تبع آن در این استان اقدامات قابل توجهی در راستای نیل به سیاست‌های نظام زندانبانی اسلامی که همان «اصلاح و بازاجتماعی نمودن افراد بزهکار است» صورت گرفته که جای قدردانی دارد.

جباری با اشاره به تفاوت‌های میان نظام زندانبانی اسلامی با زندانبانی در جوامع غربی اضافه کرد: در زندانبانی اسلامی به زندانی به عنوان فردی بالفطره مجرم و جنایتکار نگریسته نمی‌شود بلکه به عنوان عضوی از جامعه و کسی که باید با اجرای اقدامات اصلاحی و تربیتی به جامعه باز گردد، نگاه می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان با بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند «زندان‌ها را به دانشگاه تبدیل کنید» یادآور شد: ضعف ایمان و جهل نسبت به قوانین از مهمترین دلایل وقوع جرم در جامعه است و در این راستا و از منظر روایات، فقه اسلامی، قرآن کریم و همچنین اندیشه امام (ره) بایستی تحولات اساسی در شخصیت فردی و اجتماعی فرد زندانی در مدت زمان تحمل حبس صورت گیرد تا به این ترتیب زندان و پدیده حبس خروجی مدنظر نظام زندانبانی اسلامی را محقق سازد که این وظیفه خطیر و در عین حال دشوار را زندانبانان برعهده دارند.

جباری با تاکید بر اینکه هیچ جرم و بزهی، زندانی را از انسانیت و انسان بودن به دور نخواهد کرد، گفت: از دیدگاه دین مبین اسلام، قرآن و همچنین روایات متعدد از پیامبر (ص) و معصومین (ع)، کرامت انسانی زندانیان موضوعی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد چرا که اصل زندانبانی اسلامی در سایه توجه به «کرامت انسانی زندانیان» محقق می‌شود.

مدیرکل زندان‌های کردستان نیز در این آیین با اشاره به اینکه کمبود نیروی انسانی و امکانات، دشواری‌های شغل زندانبانی را در استان دو چندان کرده است، افزود: کارکنان خدوم و زحمتکش زندان‌ها با درک صحیح نسبت به شغل خود که همان بازاجتماعی نمودن افراد آسیب دیده و کمک به سلامت جامعه است، دشواری ها را کنار زده و دستاوردهای خوبی را در عرصه زندانبانی به ارمغان آورده‌اند.

مراد فتحی‌ شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها را از آخرین دروغ پردازی‌های ابر رسانه‌های دشمنان نظام اعلام کرد و اظهار داشت: با تدابیر صورت گرفته از سوی مسوولین قضایی و کارکنان تلاشگر حوزه بهداشت و درمان زندان‌های استان، تاکنون هیچ مورد مشکوکی از ابتلا به ویروس کرونا نداشتیم در حالیکه بر اساس اخبار منتشر شده از رسانه های آمریکایی، آمار ابتلا و مرگ و میر در زندان‌های این کشور بسیار بالا است.

وی یادآور شد: در استان کردستان بیش از ۵۰ درصد از محکومین در اجرای بخشنامه ریاست قوه قضاییه، در عید نوروز به مرخصی رفتند.

عضو شورای قضایی کردستان اعطای بیش از سه هزار گواهینامه مهارت به مددجویان زندان‌های کردستان در ۷۲ رشته مهارتی در سال ۹۸ را یکی دیگر اقدامات حقوق بشری دانست و تاکید کرد: از آنجایی که دشمنان نظام تاب دیدن اینگونه اقدامات که برگرفته از فقه پویای اسلام است را ندارند با دروغ پردازی نسبت به اینگونه مراکز حساسِ، حمله به نظام را در راس امور خود قرار داده‌اند.

در این مراسم از زحمات چندین ساله قاسم نادری در سمت رییس زندان مرکزی سنندج قدردانی و حیدر پسندیده طی حکمی از سوی مدیرکل زندان‌های کردستان به این سمت منصوب شد.

همچنین قاسم نادری با حکم مدیرکل زندان‌های کردستان مسوولیت کانون اصلاح و تربیت سنندج را عهده دار شد. در پایان نیز از تعدادی کارکنان زندان مرکزی سنندج با اهدای لوح تقدیر و هدایایی قدردانی به عمل آمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =