بیش از ۳۵۴ هزار تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان در کردستان خریداری شد

سنندج - ایرنا - نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: ۳۵۴ هزار و ۴۳۴ تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ابتدای فصل برداشت (اول تیر تاکنون) در این استان به صورت تضمینی خریداری شده است.

جمال صالحی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیشترین میزان خرید تضمینی گندم مربوط به شهرستان‌های بیجار با ۱۰۵ هزار تُن، قروه ۷۰ هزار تُن و سقز ۶۳ هزار تُن بوده است، اظهار داشت: در این مدت ۵۸ هزار تُن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان شهرستان دهگلان، ۳۱ هزار تُن از کامیاران، ۲۲ هزار تُن از دیواندره و چهار هزار تُن هم از سنندج خریداری شد.

وی با بیان اینکه کمترین میزان خرید گندم هم مربوط به شهرستان‌های بانه با ۸۰۴ تُن، مریوان ۵۲۷ تُن و سروآباد هم ۸۳ تُن بوده است، اضافه کرد: تاکنون ۵۳ هزار تُن از گندم خریداری شده در استان به  استان‌های تهران، یزد، گیلان و مازندران حمل شده است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان با اعلام اینکه از ۹۰ مرکز برای خرید گندم در استان درنظر گرفته شده است، افزود: از این تعداد ۸۰ مرکز خرید گندم در استان فعال شده است.

صالحی با اشاره به اینکه بهای خرید تضمینی گندم تا تاریخ ۲۰ تیرماه امسال به حساب گندمکاران استان واریز شده است، یادآور شد: یک هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال به عبارتی ۱۸ درصد مجموع بهای گندم خریداری شده از کشاورزان استان به حساب آنها واریز شده است.

وی با بیان اینکه میزان خرید گندم از ابتدای فصل برداشت در این استان تاکنون نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۶./. درصد رشد داشته است، گفت: آهنگ خرید گندم مازاد بر نیاز استان به ۲۹ هزار و ۵۷ تُن در روز رسیده است.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۴۰۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به سه میلیون تن است که بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =