۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۳:۲۹
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83883233
۰ نفر

برچسب‌ها

سران مصر و اوکراین بحران لیبی را بررسی کردند

تهران- ایرنا- عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر و ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین درباره تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله بحران لیبی و روند صلح گفت وگو کردند.

به گزارش ایرنا، در تماس تلفنی میان سران دو کشور، دیدگاه های دو طرف درباره مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله بحران لیبی و روند صلح خاورمیانه بررسی شد.

بسام راضی سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت: رییس جمهوری اوکراین از تلاش های مصر برای دستیابی به راه حل های سیاسی درباره بحران های موجود در منطقه خاورمیانه قدردانی کرد.

زلنسکی همچنین بر تمایل کشورش به تقویت روابط با مصر و نقش این کشور در برقراری ثبات خاورمیانه و قاره آفریقا تاکید کرد.

عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر نیز بر گسترش روابط دوجانبه به ویژه در زمینه های اقتصادی، تجاری و توریسم تاکید کرد.

رییس جمهوری مصر پنجشنبه گذشته در پی درخواست پارلمان لیبی (هوادار ژنرال حفتر) برای دخالت نظامی در این کشور گفته بود که قاهره برای مقابله با هرگونه تهدید مستقیم علیه امنیت ملی مصر و لیبی دست بسته نخواهد بود. 
پس از سرنگونی معمر قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ ، این کشور عملاً به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی به مرکزیت طرابلس، دولت موسوم به "دولت وفاق ملی" به ریاست "فایز السراج" بر سرکار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی این کشور، "خلیفه حفتر" یک ژنرال بازنشسته، کنترل این منطقه را در دست دارد.
عربستان سعودی، روسیه ، مصر، امارات، فرانسه و یونان از ژنرال حفتر حمایت می کنند و ترکیه، قطر و ایتالیا نیز دولت "فایز السراج" را مورد پشتیبانی خود قرار داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =