۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲:۱۷
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83883225
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آلمان :روی حمایت چین برای حفظ برجام حساب می کنیم

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آلمان در دیدار ویدئویی با همتای چینی خود گفت که برلین روی حمایت بیشتر پکن برای حفظ برجام حساب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آمریکا جمعه‌شب در نشستی ویدئویی با «وانگ یی» همتای چینی خود درباره طیفی از مسایل دوجانبه و بین‌المللی از جمله وضعیت هنگ‌کنگ، شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم (۵جی) در آلمان و مسایل مربوط به ایران و لیبی گفت‌وگو کرد.

ماس به وزیر خارجه چین گفت که برلین روی حمایت بیشتر از سوی پکن در شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین همکاری سازنده برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حساب می‌کند.

وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرد، بر تعهد سه کشور اروپایی تروئیکا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد.

این بیانیه افزود: سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس (تروئیکا) با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند. این کشورها از اعضای اروپایی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران هستند و به پابرجایی این توافق متضمن و متعهد هستند.

بیانیه تصریح کرد که «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان قرار است در سفر به انگلیس در مورد مسائل دو جانبه و بین‌المللی با همتای خود گفت‌وگو کند. از جمله موارد مهمی که در این سفر مورد بحث قرار می‌گیرد، روند صلح خاورمیانه است. 

آمریکا قصد دارد از ظرفیت قطعنامه ۲۲۳۱ برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کند. بر اساس این قطعنامه، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (مهر) پایان خواهد یافت.

کشورهای اروپایی عضو برجام ماه گذشته با صدور بیانیه‌ای تصریح کردند که به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند هستند. آن‌ها باب اشتراک نظر با آمریکا درباره پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران را بازگذاشته اما بر لزوم حفظ برجام و پرهیز از اقدامی که این توافق را به مخاطره بیندازد تاکید کردند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان