وزارت دادگستری آمریکا ۱۸ نفر را در اعتراضات پورتلند دستگیر کرد

تهران- ایرنا- وزارت دادگستری آمریکا از دستگیری ۱۸ نفر از معترضان به نژادپرستی در شهر پورتلند ایالت اورگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که ۱۸ نفر از معترضان به نژادپرستی را در شهر پورتلند دستگیر و علیه آن‌ها اعلام جرم فدرال کرده است.

براساس این بیانیه، همه این ۱۸ نفر برای بار اول در دادگاه حاضر و سپس آزاد شده‌اند، اما منتظر برگزاری دادگاه و دیگر روندهای قضایی برای رسیدگی به پرونده‌شان هستند.

شهر پورتلند چندین روز است که صحنه برخورد ماموران ایالتی و فدرال با معترضان به نژادپرستی شده و در روزهای اخیر انتقادهای گسترده داخلی و بین‌المللی را علیه دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات برانگیخته است.

روزنامه یواس‌ای تودی گزارش داد که صبح جمعه نیز این شهر صحنه سرکوب اعتراض‌ها توسط ماموران بود و نیروهای امنیتی برای پراکندن معترضان از شلیک گاز اشک‌آور، پرتاب مواد آتش‌زا و اسپری فلفل استفاده کردند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو، عصر امروز از دولت آمریکا خواست مانع رفتار نامناسب ماموران پلیس و نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان معترض و روزنامه نگاران در شهرهای این کشور مانند پورتلند یا بازداشت غیرقانونی آنان شود.

«لیز ثروسل» سخنگوی حقوق بشری سازمان ملل متحد گفت: گزارش‌های حاکی از بازداشت تظاهرکنندگان مسالمت‌جو توسط افسران پلیس ناشناس مایه نگرانی است، زیرا دستگیرشدگان خارج از محدوده نظارت و حفاظت قانون قرار می‌گیرند و ممکن است موجب افزایش بازداشت‌های خودسرانه و دیگر موارد نقض حقوق بشر شود.

ثروسل افزود: مسئولان و مقام‌های ایالات متحده باید اطمینان یابند که نیروهای امنیتی فدرال و محلی مستقر در شهرها باید به صورت کامل و شفاف شناسایی شده باشند و از زور تنها در هنگام ضرورت و به صورت متناسب و بر اساس معیارهای بین المللی استفاده کنند.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد درباره کاربرد زور توسط عوامل و ماموران فدرال علیه تظاهرکنندگان پورتلند در پی تداوم ناآرامی های شبانه که در آن تد ویلر شهردار آن هدف گاز اشک آور قرار گرفت، تحقیق خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =