کاروان‌سرای گنجعلی‌خان میزبان ارکستر ملی خواجوی کرمانی شد

کرمان - ایرنا - معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان از برپایی ارکستر ملی خواجوی کرمانی شهرداری به پاس جان‌فشانی‌های کادر بهداشت و درمان در کاروان‌سرای گنجعلی‌خان خبر داد.

محمد جهانشاهی روز جمعه در نشستی با حضور رهبر و خواننده ارکستر ملی خواجوی کرمانی و چندتن از هنرمندان گروه، افزود: پیش از شیوع کرونا، برنامه‌های متعدد فرهنگی برای سال جدید طراحی کرده بودیم و تلاش داشتیم با توجه به اینکه در آستانه ۱۰۰ سالگی شهرداری کرمان هستیم، رویدادهای فرهنگی فاخری را تقدیم شهروندان کنیم که با شیوع این ویروس بسیاری از برنامه‌ها تا زمان نامعلومی به تعویق افتاد.

وی اظهار داشت: در طراحی این رویدادها سعی کردیم از ایده‌های هنرمندان در حوزه‌های مختلف استفاده کرده و آن‌ها را حمایت کنیم که برگزاری ارکستر ملی خواجوی کرمانی هم از نتایج آن است.

وی گفت: نزدیک به سه دهه از آخرین رویدادی که با نام خواجو در کرمان برگزار شده بود، می‌گذشت و ما درصدد بودیم از ظرفیت فرهنگی و هویتی خواجو به نام کرمان بهره ببریم.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان ادامه داد: گره خوردن موسیقی کرمان با نام خواجوی کرمانی که از قله‌های بلند غزل کشور است، اتفاق خوشایندی است که در ارکستر خواجو رقم خورده است.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای برگزاری کنگره ملی خواجو برنامه‌ریزی کرده بودیم که با شهادت سردار سلیمانی برنامه‌ها به تعویق افتاد و در ادامه نیز شیوع کرونا موجب متوقف شدن بسیاری از برنامه‌ها شد.

وی افزود: قرار است بیستم مردادماه جاری ارکستر خواجوی کرمانی در محل کاروان‌سرای گنجعلیخان برگزار شود و تمام علاقه‌مندان می‌توانند این رویداد ارزشمند را ازطریق فضای مجازی و به‌صورت برخط ببینند.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان تصریح کرد: نخستین اجرای ارکستر خواجو به پاس قدردانی و جان‌فشانی کادر درمان در مبارزه با کرونا، با حضور تعدادی از کادر درمانی بیمارستان‌های کرمان، به این قشر متعهد و دلسوز تقدیم می‌شود.

جهانشاهی یادآور شد: شهردار کرمان شخصیتی فرهنگی است و خوشبختانه در دوره‌ای از مدیریت شهر هستیم که به امور فرهنگی توجه ویژه‌ای می‌شود و نشانه آن نیز اهتمام جدی در برگزاری ارکستر ملی خواجوی کرمانی با حضور هنرمندان برجسته است.

وی بیان کرد: شهرداری، سیاست‌گذار عرصه فرهنگ و هنر نیست، اما در چارچوب وظایف خود تلاش دارد از ظرفیت‌های موجود برای ارتقای جایگاه فرهنگی و هنری شهر استفاده کند و در این راستا نیاز به مشارکت جدی هنرمندان و دریافت نظرات و ایده‌های آن‌ها دارد.

ارکستر کرمان و هنرمندان آن مثال‌زدنی‌اند

میرامیر میری، رهبر ارکستر خواجوی کرمانی نیز در این نشست گفت: تجربه‌های زیادی در اجرای ارکستر داشته‌ام، اما ارکستر کرمان و هنرمندان آن مثال‌زدنی هستند. 

وی افزود: قبل از شروع کار، عده‌ای به من گفتند در کرمان ظرفیت کافی برای اجرای چنین ارکستری وجود ندارد، اما این استان از خیلی از شهرهایی که داعیۀ فرهنگ و هنر را دارند، بالاتر است و هنرمندان کرمانی علاوه بر اینکه هنرمندان قابلی هستند، روحیۀ جمعی بسیار خوبی دارند.

رهبر ارکستر خواجوی کرمانی خاطرنشان کرد: رپرتواری که قرار است در ارکستر ملی خواجوی کرمانی اجرا کنیم، بسیار ویژه است و از شعرهای خواجو هم استفاده کرده‌ایم. 

میری عنوان کرد: از شهرداری کرمان به‌ دلیل حسن توجه و حمایت ویژه‌ای که از ابتدا داشتند، تشکر می‌کنیم. 
وی تأکید کرد: این ارکستر متعلق به هنرمندان موسیقی کرمان است و به طور قطع فعالیت آن ادامه خواهد داشت.

برگزاری ارکستر خواجوی کرمانی در کاروان‌سرای گنجعلیخان قابل تقدیر است

همچنین خواننده ارکستر خواجوی کرمانی با اشاره به اینکه یکی از خصوصیات هنرهایی مثل موسیقی و تئاتر، ارتباط رودررو با مخاطب است، گفت: من تجربۀ اجرای برخط را در فروردین امسال هم داشتم؛ خیلی دشوار است، اما اگر خوب پوشش داده شود، میلیون‌ها نفر حتی کسانی که در روستاها زندگی می‌کنند و تا به حال امکان رفتن به کنسرت را نداشته‌اند، می‌توانند از این اجرا بهره ببرند.

وحید تاج اقدام شهرداری کرمان در برگزاری ارکستر خواجوی کرمانی در فضای تاریخی کاروان‌سرای گنجعلیخان را قابل تقدیر و ستایش دانست و افزود: من سال‌هاست برای موسیقی کشور و شهر دزفول که زادگاهم است، زحمت کشیده‌ام و همیشه دلم می‌خواست در یک فضای باز و مکان تاریخی کنسرت برگزار کنم تا همۀ مردم از هر قشری بتوانند در آن شرکت کنند.

خواننده ارکستر خواجوی کرمانی ادامه داد: امیدوارم این اقدام شهرداری کرمان فتح بابی باشد و دیگر شهرهای کشور نیز از مکان‌های تاریخی خود برای برگزاری کنسرت استفاده کنند.
سهیل حسنی‌سعدی، سرپرست ارکستر خواجوی کرمانی نیز در این نشست گفت: از مهرماه سال گذشته تصمیم گرفته شد ارکستر خواجوی کرمانی تحت عنوان ارکستر سازهای ملی برگزار شود. 

وی بیان کرد: قرار است اجراهای این ارکستر ادامه داشته باشند و از ظرفیت هنرمندان مطرحی که رهبری و خوانندگی این ارکستر را به عهده دارند و در بلندمدت نیز برای آموزش و ارتقای سرمایۀ انسانی استان در موسیقی بهره گرفته شود.

عطا نویدی، مسئول روابط‌عمومی خانه موسیقی ایران نیز گفت: در حوزه فرهنگ و هنر اگر حمایت‌های دولتی و بخش خصوصی نباشد، کار برای هنرمندان بسیار دشوار می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام شهرداری کرمان در برگزاری این ارکستر شایسته تقدیر است و امیدواریم همه شهرداری‌های کشور با حمایت خود از فعالیت‌های فرهنگی موجب دلگرمی هنرمندان شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha