مقام اسبق ارتش پاکستان: همکاری تهران-پکن نشانه شکست فشارحداکثری آمریکا است

اسلام‌آباد - ایرنا - فرمانده پیشین ارتش پاکستان برنامه همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را آغاز طوفان ژئوپلیتیک منطقه توصیف کرد و گفت: مشارکت تهران-پکن نشان دهنده شکست استراتژیک آمریکا و سیاست فشارحداکثری آن کشور است.

«میرزا اسلم بیگ» که بین سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰ شمسی به مدت سه سال فرماندهی کل ارتش پاکستان را برعهده داشت، روز جمعه طی یادداشتی در مطبوعات پاکستان نوشت، سند همکاری راهبردی ایران و چین گزینه‌ها و فرصت‌های خوبی برای پاکستان فراهم می‌کند و باید از آن برای تکمیل و پیشبرد طرح‌های عُمرانی، انرژی و ارتباطات منطقه‌ای بهره برداری کرد.

وی افزود: تحولات مربوط به مشارکت بلندمدت ایران و چین چالش مستقیمی برای منافع اقتصادی غرب به ویژه آمریکا ایجاد می‌کند و باعث ایجاد جبهه‌های جغرافیایی سیاسی جدید نیز خواهد شد. 
این ژنرال سابق پاکستانی تحریم‌های ضدایرانی آمریکا را ظالمانه خواند و پیشبرد سند همکاری راهبردی تهران-پکن را به مثابه برداشته شدن زانوی آمریکا از گلوی ایران دانست.

اسلم بیگ اضافه کرد: پاکستان باید از این فرصت برای تقویت ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران و افغانستان استفاده کند. اسلام‌آباد می‌بایست عملیات اجرایی خط لوله انتقال گاز از ایران، نوسازی شبکه ریلی و جاده‌ای میان کویته و زاهدان را ازسربگیرد.

فرمانده پیشین ارتش پاکستان پیش بینی کرد که ایالات متحده آمریکا ممکن است برای تقابل با همکاری راهبردی ایران و چین برنامه فشار جدیدی را تدوین کند، به این ترتیب که واشنگتن با شرکای آسیایی و اقیانوسیه درصدد نجات نظم آمریکا از فروپاشی خواهد بود.

وی اظهار داشت: مشارکت راهبردی ایران و چین طوفان ژئوپلیتیکی را آغاز و محورهای نظم جهانی جدید را به عنوان کلید پیشرفت اقتصادی و اجتماعی تعریف کرده است.

ژنرال اسلم بیگ افزود: چین تنها کشوری در دهه‌های اخیر است که بدون استفاده از جنگ و استعمار به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده درحالی که ایالات متحده جنگ‌ها و عملیات‌ غیرموجهی را در عراق، افغانستان، لیبی، یمن، سومالی، سوریه و سایر کشورهای اسلامی با هزینه بیش از ۶ تریلیون دلار انجام داده که نتیجه‌ای جز از دست رفتن زندگی ۸۰۰ هزار نفر و آوارگی ده‌ها میلیون نفر از مردم نداشته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =