استاندار خراسان شمالی: انسجام مدیران در مقابله با کرونا بی‌نظیر است

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: انسجام عملی مدیران استانی در مقابله با شیوع ویروس کرونا بی‌نظیر است و در این راستا همکاری خوبی بین دستگاه‌های حاکمیتی در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ شکل گرفته است.

محمدعلی شجاعی روز جمعه در نشست ستاد مرکزی مبارزه با کرونای خراسان شمالی که با حضور دکتر ایرج حریرچی،  معاون‌کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اظهار داشت:  این استان همیشه در مقابله با مشکلات و بلایا انسجام عملی خوبی داشته است.

وی افزود: اگرچه خراسان شمالی نداشته های زیادی دارد ولی با وجود این، با بهره گیری از انسجام عملی مدیران و مسوولانی استانی بر بسیاری از مشکلات پیروز شده است.

وی یادآور شد: کنترل ۱۶ راه ارتباطی هنگامی که استان در وضعیت سفید قرار داشت، رعایت دستورالعمل های بهداشتی در برگزاری نماز جمعه و لغو آن، وارد کردن ۱۵۰ دستگاه تب سنج در کمتر از ۴۸ ساعت به استان و تاسیس کارخانه تولید الکل بخشی از انسجام عملی در این استان است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با بیان اینکه در شورای تامین استان سعی شده است نماینده تمامی بخش ها حضور داشته باشند، تصریح کرد: با همکاری سپاه پاسداران و بسیج تمامی خانوارهای روستایی و حاشیه نشین های شهری از بسته های بهداشتی بهره مند شدند.

محدودیت های ویژه در عید قربان

شجاعی با اشاره به اینکه تمامی اقشار بویژه روحانیت از ابتدای شیوع کرونا در استان نهایت همکاری را داشته اند، افزود: باید در کمیته مذهبی ستاد مقابله با کرونا استان،  باحضور کارشناسان و اقشار روحانی برای چگونگی برگزاری عید قربان، تصمیمات قاطعی گرفته شود تا شاهد حوادث تلخی نباشیم.

وی با اشاره به سفر فرمانده سپاه پاسداران به استان اظهار داشت: سپاه قول همکاری برای ساخت بیمارستان رازوجرگلان  را داده است که در این بین فقط نیازمند جذب اعتبارات و تجهیزات در سطح ملی هستیم تا  به زودی کار عمرانی آن را آغاز شود.

خراسان شمالی جزو چهار استان نخست در همه‌گیری بیماری
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به افزایش شمار فوتی های استان ناشی از ابتلا به کرونا در هفته های اخیر، اظهار داشت: اگرچه وضعیت مرگ ‌و میر در خراسان شمالی نسبت به دیگر استان های کشور پایین تر است ولی از نظر شیوع ویروس کرونا جزو چهار استان نخست هستیم.
دکتر سیداحمد هاشمی با بیان اینکه ۵۵ درصد فوتی های ناشی از کرونا در استان دارای بیماری زمینه ای بوده اند، افزود: هم ‌اکنون ۲۲۹ مبتلا به این بیماری در بیمارستان های استان بستری هستند و از نظر تغییر فرایند بستری، در ردیف استان های اول کشور قرار داریم.

وی تصریح کرد: اگرچه بر اساس آمارها میزان ابتلای مردان به این بیماری در استان بیشتر از بانوان است ولی اختلاف آماری بین شمار مبتلایان مرد و زن چندان نیست.

دکتر هاشمی افزود: تا ابتدای تیرماه میانگین سنی مبتلایان کرونا در استان ۵۴ سال و میانگین سنی فوتی ها نیز ۶۵ سال بوده است.
وی با اشاره به روند صعودی ابتلای به ویروس کرونا در این استان اظهار داشت: از لحاظ شیوع کرونا اکنون چهار شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین و مانه و سملقان در وضعیت قرمز، فاروج، جاجرم و گرمه در شرایط نارنجی و شهرستان راز وجرگلان در وضعیت زرد قرار دارند.

شاخص توزیع اعتبارات وزرات بهداشت برای خراسان شمالی مطلوب نیست

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، رازوجرگلان و گرمه و جاجرم نیز در این نشست گفت: اگرچه این استان جزو استان های کم برخوردار است ولی معمولا اعتبار مناسبی برای خراسان شمالی در نظرگرفته نمی شود به گونه ای که این استان در مقایسه با برخی از دیگر استانها که ۴ هزار میلیارد ریال برای مقابله با کرونا دریافت کرده اند تنها ۱۵۰ میلیارد ریال دریافت کرده است.

سیدمحمد پاکمهر با اشاره به اینکه بسیاری از بیمارستان های شهرستان های خراسان شمالی فاقد تجهیزات پزشکی هستند، تصریح کرد: ابزار تشخیص درمانی در این استان بسیار ضعیف است، به گونه ای که برخی از این مراکز ار سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی نیز محروم هستند که نیازمند توجه ویژه وزرات بهداشت است.

وی با اشاره به لزوم تجدید قوای نیروهای سلامت در مقابله با کرونا افزود: با فرسایشی شدن این بیماری در کشور می توانیم با تبدیل وضعیت برخی از کارکنان حوزه سلامت انگیزه و روحیه ای جدید به این نیروهای فداکار ببخشیم.

پاکمهر با بیان اینکه باید تدبیر واقع بینانه ای برای ریشه کنی کرونا داشته باشیم، تصریح کرد: کرونا، ویروسی است که هنوز  کشورها در مرز تحقیق این بیماری هستند و روز به روز به رفتارهای پنهان آن افزوده  می شود.

وی افزود: مقابله با این بیماری را نباید محدود به وزارت بهداشت بدانیم بلکه نیازمند بسیجی همگانی است.

نشست ستاد مرکزی مبارزه با کرونا استان صبح جمعه با حضور دکتر ایرج حریرچی، استاندار خراسان شمالی و جمعی از مسوولان و مدیران ستادی در سالن شهدای دولت استانداری خراسان شمالی برگزار شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استان خراسان شمالی از اوایل تیرماه از نظر همه گیری کرونا، در شمار استانهای در شرایط هشدار قرار گرفته است و نیمی از هشت شهرستان این استان وضعیت قرمز دارند.  

طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز پنجشنبه، ۲ هزار و ۶۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۲۱ نفر در بازه زمانی یاد شده، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۷۴ نفر رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =