عضو شورای تهران: طرح موضعی کن با رویکرد گردشگری اجرا می‌شود

تهران - ایرنا - رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌ طرح کن به عنوان بزرگترین پروژه موضعی شهر تهران با رویکرد تفرجگاهی و گردشگری به زودی اجرایی و عملیاتی می‌شود.

به گزارش روز جمعه شورای اسلامی شهر تهران، «محمد سالاری» در بازدید از محله و باغ های کن اظهار داشت:‌ از اواسط دوره چهارم شورا و بخصوص در دوره پنجم پیگیری‌های زیادی را با محوریت کمیسیون شهرسازی و معماری، شورای شهر، مدیران شهرداری، تعدادی از نمایندگان مردم تهران در مجلس و فرمانداری تهران برای ساماندهی و حل مشکلات این محدوده چند صد هکتاری آغاز کردیم.
وی افزود: در این دوره موفق شدیم طرح تفصیلی جدید روستای کن و طرح موضعی باغات آن را مبتنی بر یک رویکرد کارشناسی و البته مشارکت جویانه با ذی‌نفعان و اهالی کن به سرانجام رسانده و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برسانیم.
سالاری ادامه داد: طی دهه های گذشته به دلیل عدم توجه به صیانت از باغات انبوه کن و اراضی کشت اجباری، ‌صدها هکتار از این ظرفیت اکولوژیکی و میراث طبیعی به ارث رسیده از پیشینیان از بین رفت.
عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: در این دوره به منظور جلوگیری از تداوم روند تخریب باغات، طرح بازآفرینی، ساماندهی و صیانت از باغات کن به عنوان طرح موضعی در مراجع ذیربط به تصویب شورای شهر رسیده است.
وی تاکید کرد:‌ در بازدید از محله کن مقرر شده است که ظرف مدت یک هفته نسخه نهایی طرح تفصیلی و بازآفرینی روستای کن و شبکه معابر و شبکه های انتقال آب های سطحی آن بررسی نهایی شده و به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ جهت تصویب و ابلاغ نهایی، ارجاع شود.
وی تاکید کرد که همچنین سازمان اجرایی ویژه عملیاتی کردن طرح موضعی باغات کن به ‌موجب تکلیف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و نیز در راستای اجرای مفاد سند برنامه و بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران که به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده است، در مدت زمان حداکثر یک ماه باید تشکیل و فعالیت خود را رسما آغاز کند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، آغاز هر چه سریعتر بازآفرینی و ساماندهی محدوده باغات کن شامل بهسازی و بازآفرینی کوچه باغ ها، ‌نهرها و جوی های طبیعی موجود انتقال آب، روشنایی عرصه های عمومی و معابر و همچنین ساماندهی و خارج کردن مشاغل نامتجانس از این محدوده با توجه به تصویب منبع ۸۰ میلیارد تومانی بودجه در سال ۹۹ را از تصمیمات برای بهبود وضعیت کن عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به ابلاغ ضوابط ساخت و ساز در محدوده باغات کن با رویکرد ایجاد فضاهای تفریحی تفرجگاهی و پذیرایی آن هم با بارگذاری بسیار حداقلی و به موجب مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و کمیسیون ماده ۵ مقرر شد در هفته آتی جلسه ای در منطقه ۵ شهرداری تهران به منظور نحوه عملیاتی کردن این ضوابط برگزار شود.

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران، تاکید کرد: تمامی زمینه ها، اسناد، مصوبات و حتی بودجه لازم برای ایجاد بزرگترین، پهناورترین و جذاب ترین تفرجگاه عمومی شهرتهران مبتنی بر مشارکت ذینفعان محدوده باغات و اراضی کن فراهم شده است و چنانچه اهتمام جدی مدیران شهرداری و شهرسازی بر اجرای آن قرارگیرد، یکی از دستاوردهای مدیریت شهری دوره پنجم با رویکرد کیفی سازی رقم خواهد خورد.

به گزارش ایرنا؛ ‌ بخش کن یکی از بخش‌های اصلی شهرستان تهران و از شرق به میدان توحید، ستارخان و آریاشهر یا صادقیه (حسن‌آباد)، از غرب تا گرم دره،  وردآورد و قلعه حسن خان (شهرقدس) و اسماعیل‌آباد، از شمال تا شمیران،  فرحزاد،  امامزاده داوود و شهرستانک و از جنوب تا نهر فیروز بهرام،  مهرآباد،  تهرانسر و بزرگراه آزادگان امروزی ادامه داشته است.
سولقان،  سنگان، کشار، کیگا، وردیج، واریش و امامزاده داوود در این بخش واقع شده اند و این بخش در محدوده شهری منطقه ۵ تهران قرار دارد.

بافت معماری کن از خشت و گل و شیروانی‌های فلزی و چوب است؛ ‌ بافتی که هنوز باقی مانده و در خانه‌های قدیمی دیده می‌شود؛ کن به دلیل داشتن باغات معروف است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =