سفیر آینده ایران در باکو: تبریز نقش محوری در توسعه روابط با آذربایجان دارد

تبریز - ایرنا - سفیر آینده جمهوری اسلامی ایران در باکو با اشاره به نقش اقتصادی و تجاری تبریز در کشور، گفت: این کلانشهر نقش محوری و مهم در توسعه روابط بین تهران - باکو دارد.

عباس موسوی پنجشنبه شب در نشست با مدیران اقتصادی آذربایجان شرقی، مهم‌ترین مسائل، مشکلات و چالش های مربوط به توسعه روابط ۲ کشور در حوزه‌های مختلف را بررسی و بر نقش ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در این زمینه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از برنامه توسعه روابط ۲ کشور ایران و آذربایجان مربوط به حوزه های اقتصادی است، افزود: باید توجه داشت که روابط اقتصادی ایران با بسیاری از کشورهای دوست و همسایه، همپای روابط سیاسی پیش نرفته که باید برای رفع این نقیصه تلاش کنیم.

موسوی سطح مبادلات اقتصادی ایران و آذربایجان در  سطح کنونی را مناسب ندانست و اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا بدون پرداختن به حواشی ماموریت اصلی خود که توسعه سطح مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور است را به نحو مطلوب انجام دهیم.

وی با بیان اینکه از فعالیت‌های سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی در آذربایجان حمایت می‌کند، اضافه کرد: به طور قطع هیچ مانعی از طرف ما برای این فعالیت‌ها ایجاد نخواهد شد و در کنار روابط اقتصادی، همه ظرفیت‌ها برای توسعه روابط مورد توجه خواهد بود.

سفیر آینده ایران  در جمهوری آذربایجان بر نقش و جایگاه ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در روابط بین ۲ کشور تاکید کرد و گفت: ظرفیت‌های این استان می‌ تواند کمک بزرگی به توسعه روابط دو کشور کند.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به صادرات ۳.۲ میلیارد دلاری استان در سال گذشته،  گفت: بیش از ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان ماست و جمهوری آذربایجان نیز جزو ۵ کشور مقصد صادراتی استان است.

علی جهانگیری با بیان اینکه جمهوری آذربایجان برای تجار آذربایجان شرقی مهم است، افزود: با توجه به دسترسی آذربایجان به بازارهای بزرگ روسیه و اروپا، این کشور می‌تواند پل صادرات کالاهای ایرانی باشد.

وی بر نقش محوری تبریز و آذربایجان شرقی در توسعه و بسط روابط میان ایران و آذربایجان تاکید و اضافه کرد: بسته‌های سرمایه‌گذاری مختلفی در استان آماده شده است که آماده ارائه به سرمایه‌گذاران آذربایجانی است.

جهانگیری خواستار هماهنگی و پیگیری سفارت ایران در باکو برای اعزام هیأت‌های اقتصادی این کشور برای بازدید از ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی تبریز و آذربایجان شرقی شد.

توسعه دیپلماسی شهری بین تبریز - باکو بررسی شد

راه های توسعه دیپلماسی شهری بین تبریز- باکو در دیدار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان و شهردار تبریز بررسی شد.

سفیر آینده ایران در جمهوری آذربایجان در این دیدار با اشاره به اینکه تبریز ظرفیت خوبی برای برقراری مراودات مردمی از طریق دیپلماسی شهری دارد، اظهار داشت: از این ظرفیت باید در برقراری روابط فرهنگی و تجاری با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان بهره گرفت.

سیدعباس موسوی گفت: نام تبریز و آذربایجان برای جهان و به ویژه کشورهای همسایه یادآور خاطرات خوبی است که همین نام و یاد بی بدیل ظرفیت بزرگی برای برقراری مراودات مردمی از طریق دیپلماسی شهری با شهرهای مهم جمهوری آذربایجان ایجاد می کند.

وی ادامه داد: شهرداری تبریز برای گسترش همکاری های دوجانبه با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرده است که البته موضوعی مهم و امیدبخش به شمار می آید و ما نیز در باکو پیگیر این مسایل خواهیم بود.

موسوی با بیان اینکه آذربایجان شرقی و تبریز از نظر صنعتی، کشاورزی و تجاری جایگاه قابل توجهی در کشور و منطقه دارد، یادآور شد: چندین ویژگی این استان و شهر تبریز ظرفیت بزرگی برای کشورمان ایجاد می کند که بتوانیم تعاملات خود با کشورهای مختلف دنیا به ویژه جمهوری آذربایجان را گسترش دهیم.

وی هدف خود از سفر به تبریز را فعالیت هرچه بهتر در جایگاه جدید خود عنوان و اضافه کرد: سفرهای جداگانه ای به استان های همجوار جمهوری آذربایجان تدارک دیده ام که سفر و گفت وگو با مسئولان آذربایجان شرقی و تبریز نیز در همین راستا صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا،   شهردار تبریز نیز در این دیدار از آمادگی کامل برای گسترش همکاری های دو جانبه با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: شناخت آقای موسوی از ظرفیت های خطه آذربایجان و به ویژه شهر تبریز به ما کمک خواهد کرد که در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و تجاری بتوانیم روابط خود را با شهرهای مهم جمهوری آذربایجان گسترش دهیم.

ایرج شهین باهر اضافه کرد: شهرداری تبریز آماده است در حوزه های مختلف از جمله تجاری، فرهنگی و اجتماعی با شهرهای جمهوری آذربایجان همکاری متقابل داشته و مراودات خود را گسترش دهد.

وی با اشاره به اینکه یحث و تبادل نظر پیرامون افزایش تعاملات دو جانبه در حوزه هایی همچون برگزاری متقابل هفته های فرهنگی، مراودات اقتصادی و گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت بین تبریز - باکو می تواند زمینه ساز همکاری های کلان دو کشور باشد، ابراز امیدواری کرد این مباحث به زودی عملیاتی شود.

وی با آرزوی موفقیت برای سفیر آینده جمهوری اسلامی ایران در باکو، گفت: امیدواریم در آینده ای نزدیک تعاملات تبریز و شهرهای مهم جمهوری آذربایجان گسترش یافته و برای هر دو کشور اثر بخش واقع شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =