۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83882738
۰ نفر

برچسب‌ها

لیبی، محور گفت و گوی وزرای خارجه چین و مصر

پکن- ایرنا- «وانگ یی» وزیر خارجه چین و «سامح شکری» همتای مصری وی روز جمعه در یک گفت و گوی تلفنی علاوه بر روابط دو جانبه درباره مساله لیبی تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «وانگ یی» وزیر خارجه چین در این تماس تلفنی گفت: چین نقش مهم مصر در حفاظت از صلح و ثبات منطقه را عالی ارزیابی می کند و بر این باور است که مساله لیبی باید بر راه حل سیاسی و اصل «با هدایت و تحت کنترل مردم لیبی» پایبند باشد.

او گفت: طرف های درگیری باید بی درنگ آتش بس را برقرار کنند و به طور موازی و همزمان، مذاکرات سه گانه سیاسی، اقتصادی و نظامی را پیش برند باید ضمن ادامه راه های عمده میانجیگری سازمان ملل، در عین حال هر چه بیشتر از نقش منحصر بفرد سازمان های منطقه ای مانند اتحادیه کشورهای عرب و اتحادیه کشورهای آفریقا استفاده شود.

وزیر خارجه چین تصریح کرد: باید از ورود و خروج تروریست های خارجی به کشور جلوگیری شود تا لیبی بار دیگر به گرمخانه پرورش تروریسم تبدیل نشود.

او تاکید کرد که چین تمایل دارد ضمن ادامه رایزنی و هماهنگی نزدیک با همه طرف ها، برای برقراری آتش بس و از سرگیری مذاکرات صلح، نقش سازنده ای ایفاء کند.

«سامح شکری» وزیر خارجه مصر هم اعلام کرد که کشورش اوضاع لیبی را زیر نظر دارد و از همه طرف ها در این کشور می خواهد با اجرای «پیشنهاد قاهره»  آتش بس را برقرار و گفت و گوی سیاسی را آغاز کنند تا از بروز دور جدیدی از ناآرامی ها جلوگیری شود.

وی تصریج کرد: مصر پیشنهاد کرده است با برگزاری نشست وزرای خارجه درباره مساله لیبی، راه حل سیاسی همه جانبه ای برای این مساله اندیشیده شود.

دو طرف همچنین درباره روابط دوجانبه تبادل نظر کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =