سخنگوی وزارت خارجه: مرز مشترک با ۱۵ کشور، تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند

تبریز - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه و سفیر آینده ایران در جمهوری آذربایجان گفت: کشوری که با ۱۵ کشور مختلف مرز مشترک دارد، تحت هر شرایطی تحریم‌ناپذیر است.

عباس موسوی پنجشنبه شب در دیدار با رییس و اعضای اتاق بازرگانی تبریز، افزود: در این راستا برای حذف آثار تحریم ها باید از ظرفیت های بالای اقتصادی کشورهای همسایه به بهترین شکل ممکن استفاده کرد تا دشمنان جمهوری اسلامی به بی نتیجه بودن تحریم ها واقف شوند.

وی گسترش روابط اقتصادی و تجاری در کنار روابط فرهنگی با کشورهمسایه بویژه جمهوری آذربایجان را مهم خواند و ظهار داشت: در این راستا باید از تمام توان دیپلماتیک استفاده کنیم.

موسوی همچنین با اشاره به حجم تبادلات تجاری بین تهران و باکو، یادآور شد: این حجم از روابط اقتصادی در شان و متناسب با ظرفیت های ۲ ملت و دولت نیست و باید با تلاش مسوولان دولتی و بخش خصوصی این مبادلات افزایش چشم گیری یابد.

وی استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشورهای همسایه را مهمترین مولفه مقابله با تحریم ها برشمرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه تبریز به عنوان مهمترین مرکز استان در شمال غرب کشور، می تواند نقش موثری در گسترش روابط با کشورهای قفقاز، اوراسیا و روسیه ایفا کند، گفت: تعامل بیشتر با مسوولان اتاق بازرگانی تبریز، بسترهای لازم و مفید برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین این کشورها را مهیا کند.

به گزارش ایرنا،  رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه گسترش روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور فعالان اقتصادی واقعی در فضای تجاری ۲ کشور قابل تحقق است،  گفت: تبریز به عنوان بزرگترین مرکز تجاری و صنعتی شمالغرب کشور می تواند در گسترش روابط دو جانبه نقش موثری را ایفاء کند.

یونس ژائله با ابراز تاسف از اینکه برخی افراد که اهلیت تجاری قابل قبولی ندارند با صادرات محصولات بی کیفیت باعث ایجاد ذهنیت های منفی در  خریداران خارجی شده اند، اظهار داشت: با تعاملات بیشتر فعالان اقتصادی کشور و سفیر ایران در آذربایجان امکان گسترش روابط در راستای صدور محصولات باکیفیت ایرانی در بازارهای قفقاز و روسیه فراهم می شود.

وی منافع اقتصادی را اصلی ترین مولفه گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور خواند و یادآور شد: باید فضای جذاب اقتصادی و سودآوری را برای تجار کشورهای همسایه در  ایران فراهم آوریم تا آنان با رغبت بیشتری برای همکاری های مشترک اقدام نمایند.

ژائله افزایش گردشگران کشور جمهوری آذربایجان در اقصی نقاط ایران را یکی دیگر از راه های گسترش روابط دو جانبه خواند و افزود: مزیت های ایران در حوزه گردشگری سلامت، فرهنگی، مذهبی این امکان را برای گسترش روابط دو کشور را فراهم می آورد.

وی از سرگیری پروازهای مستقیم تبریز - باکو را از دیگر ملزومات گسترش روابط دو جانبه خواند و ابراز امیدواری کرد با حمایت های سفیر ایران در این جمهوری این پروازها در کوتاه ترین زمان ممکن دایر شود.

رییس اتاق بازرگانی تبریز مشکلات بانکی تجار را از موارد قابل پیگیری سفارت ایران در جمهوری آذربایجان بیان و اضافه کرد: بدون گسترش روابط بانکی، گسترش روابط اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =